مددکاری اجتماعی در ایتالیا | آشنایی با حرفه مددکاری اجتماعی و آموزش آن در کشور ایتالیا

مددکاری اجتماعی در ایتالیا، نقش­ها و فرصت­های شغلی [۱]

 • مددکاری اجتماعی در بافت ایتالیا

مددکاری اجتماعی در ایتالیا با چالش­ها و مشکلات بسیاری مواجه است و بسیاری اوقات کار کردن در محیط ایتالیا دشوار است. با افزایش شکاف طبقاتی در جامعه نیاز جامعه به حضور مددکاران اجتماعی و ارائه خدمات اجتماعی به اقشار آسیب­ پذیر بیش از پیش احساس شد. از این رو دانش عملی و مهارت­های مورد نیاز برای تأمین نیازهای شهروندان و مشارکت واقعی در حل مسائل اجتماعی و سیاسی از درجه اهمیت بالایی برخوردار شد. موضوعات اساسی مانند روانشناسی، جامعه­ شناسی، سیاست اجتماعی و انسان­­ شناسی در آموزش نظری مددکاران اجتماعی بسیار مورد توجه قرار دارد. روش­های مددکاری اجتماعی در هنگام کار با افراد، خانواده­ ها و گروه­ها، راه­ حل­های مختلف را برای حل مسائل اجتماعی از قبیل تعارضات و تبعیض­ هایی که وجود دارد، پیشنهاد می­دهد.

 • نقش مددکاران اجتماعی در ایتالیا

نقش مددکاران اجتماعی در ایتالیا – همانند مددکارن اجتماعی در اروپا – گوناگون و در حال توسعه است. در حال حاضر ایجاد شبکه­ های گسترده به منظور تأثیرگذاری بیشتر بر دیدگاه­های سیاسی و اجتماعی ضروری است؛ این امر منجر به کاهش بیگانگی اجتماعی می­گردد که یک موضوع کلیدی و بحرانی در همه سطوح و دوران­هاست. بنابراین داشتن روابط گسترده در سطوح مؤسسه ­ای، اجتماعی و سیاسی از موضوع­ات اساسی و مهم در مددکاری اجتماعی است و دسترسی به این هدف نیز کار چندان دشواری نیست. در ایتالیا خدمات بهداشت و سلامت اجتماعی به عنوان فعالیت­های حرفه­ ای از سوی مددکاران اجتماعی برای اقلیت­های اجتماعی، نوجوانان و یا افرادی که به طریقی در معرض محرومیت و طرد اجتماعی قرار دارند، ارائه می­شود. با توجه به تغییرات اجتماعی زمینه ارجاع مددکاری اجتماعی نیز متفاوت می­ شود؛ بنابراین انجام فعالیت­های اجتماعی با استفاده از ابزارهای منسوخ و با هدف تأثیر بلندمدت در جامعه امکان پذیر نیست؛ چرا که جامعه روز به روز در حال تغییر و دگرگونی است. مددکاران اجتماعی به افراد کم توان مانند سالمندان، افراد دارای کم توانی جسمی یا روانی، مهاجران، سوء مصرف­ کنندگان مواد مخدر، افراد الکلی و نیز افرادی که دارای مسائلی در بهداشت روان هستند، خدمات مناسبی ارائه می ­دهند. همچنین مددکاران اجتماعی با دادگاه نوجوانان و قاضی نوجوانان ارتباط گسترده ­ای دارند و در انتخاب روش­ های پیشگیرانه در جایگزینی بازداشت و محاکمه افراد زیر سن قانونی و بزرگسالان نقش عمده ­ای ایفا می ­کنند. همه فعالیت­ها و موضوعات کاری مددکاران اجتماعی ارتباط گسترده­ ای با شرایط اقتصادی- اجتماعی و نیز فرهنگی دارد.

 • فرصت­های شغلی

فارغ­ التحصیلان مددکاری اجتماعی در بسیاری از زمینه­ های خدمات اجتماعی می­ توانند فعالیت کنند. آنان به منظور ارائه خدمات اجتماعیِ عمومی یا خصوصی در ارتباط با نگهداری از کودکان، حمایت از جوانان، خدمات مراقبت از خانواده، مراقبت از افراد معلول، مراقبت از سالمندان، خدمات پیشگیری و توانبخشی معتادان، حمایت از پناهندگان و مهاجران، حمایت از زنان قربانیِ خشونت و آزار فعالیت می­ کنند. دریافت مدرک مددکاری اجتماعی برای شروع فعالیت در هر کدام از موارد نامبرده­ الزامی است.

 • انجمن مددکاری اجتماعی

انجمن مددکاری اجتماعی ایتالیا در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد و شروع به آغاز فعالیت­های حرفه ­ای خود کرد. این انجمن یک مؤسسه غیر انتفاعی است و از هر طرح هر نوع مسأله­ ای با ماهیت اجتماعی و نیز انجام پژوهش­های مختلف در حوزه مسائل اجتماعی ایتالیا حمایت می­کند. مؤسسات مددکاری اجتماعی در دفاتر محلی تقسیم شده­ اند به طوری که ۲۰ مؤسسه محلی و یک کمیته ملی در سراسر ایتالیا وجود دارد. هم اکنون حدود ۴۲۰۰۰ مددکار اجتماعی در سراسر ایتالیا وجود دارد.

 • دانشگاه­های معتبر در آموزش مددکاری اجتماعی
 • دانشگاه بولزانو؛
 • دانشگاه بولونیا؛
 • دانشگاه میلان؛
 • دانشگاه پیزا؛
 • دانشگاه تورین؛
 • دانشگاه سینه نا؛
 • و …

منبع:

 • Mordeglia, s (2015). Social Workers in Italy: role, tasks and image 1-3
 • unibz.it/en/faculties/education/bachelor-social-work/

گردآوری و ترجمه: کبری واعظی، کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی و عضو تیم تخصصی وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان 
منبع: مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا