تاب آوری و خشنودی در محیط کار

تاب آوری و خشنودی در محیط کار و راهکارهای آن

تاب آوری و خشنودی در محیط کار: در این مقاله راهکارهای خشنودی در محیط کار و افزایش تاب آوری، به اختصار خدمت شما خوانندگان گرامی، شرح داده شده است.

تاب آوری و خشنودی در محیط کار

دکتر جواد طلسچی یکتا؛ مدیر و مؤسس رسانه تاب آوری اجتماعی

خشنودی در محیط کار و افزایش تاب آوری شغلی یکی از مهمترین مباحثی است که بسیاری از مدیران ارشد سازمانی، در جست و جوی یافتن بهترین راهکارهای آنها هستند. در این راستا شناسایی راه هایی برای بهبود و ایجاد خشنودی در محیط کار برای کارکنان باید در دستور کار شرکت قرار گیرد تا از موفقیت مستمر اطمینان حاصل شود.

بسیاری از سازمان‌ها نیز هم اکنون بر این باورند که خشنودی در محیط کار و افزایش تاب آوری شغلی، می‌توانند مزایای قابل توجهی بر فرهنگ، بهره‌وری و سودآوری شرکت به همراه داشته باشند.

خشنودی در محیط کار و تاب آوری شغلی به چه معنا هستند؟

قبل از پرداختن به راهکارهای خشنودی در محیط کار، بهتر است بدانیم که خشنودی در محیط کار و تاب آوری شغلی به چه معنا هستند؟

خشنودی در محیط کار به میزان رضایت و خوشحالی کارمندان از شرایط کاریشان اشاره دارد. مطالعات حوزه رفتار سازمانی نشان داده اند که خشنودی کارمندان ارتباط مثبتی با عواطف مثبت، پایداری شغلی، افزایش عملکرد کاری و حتی کاهش نرخ‌ ترک کار دارد. اگر کارمندان در محیط کار خود خشنود نباشند، ممکن است احساس استرس، ناراحتی و حتی عدم تمرکز در انجام وظایف شغلیشان داشته باشند.

از سوی دیگر، تاب آوری شغلی  به معنای توانایی فرد برای مواجهه با استرس‌ها، فشارهای شغلی و مشکلات کاری است. افرادی که تاب آوری شغلی بالاتری دارند، از رویدادها و موقعیت‌های نامطلوب ایجاد شده در محیط کار می آموزند و در نهایت عملکرد مطلوبی را در انجام وظایفشان خواهند داشت.

تاب آوری و خشنودی در محیط کار
تاب آوری و خشنودی در محیط کار

راهکارهای خشنودی در محیط کار

اگر برنامه ریز، مشاور یا مدیر سازمانی هستید؛ لازم است تا برای افزایش خشنودی در محیط کار به نکات ذیل توجه ویژه ای داشته باشید:

  1. برای افزایش تاب آوری و خشنودی در محیط کار، بهتر است در ابتدا انعطاف پذیر باشید: کنترل کم تر، اعطای استقلال و مسئولیت بیشتر به کارکنان برای مدیریت زمانشان در محل کار (و خارج از آن) بسیار مهم است.
  2. به کارمندان اجازه دهید تا نقش های خود را به بهترین شکل انجام دهند: افرادی که فرصت دارند نقش های خود را به بهترین وجه ایفا کرده و مطابق با نقاط قوت خود کار کنند، خشنودی در محیط کار و تاب آوری بیشتری را نشان می دهند.
  3. تفویض اختیار کنید: مدیرانی که تمام تصمیم‌ها را خودشان می‌گیرند، قادر به تفویض اختیار نیستند در نتیجه روحیه پایین، فقدان نوآوری، عدم مشارکت و جابجایی بالای کارکنان در سازمانشان اتفاق می افتد.
  4. شناسایی بهترین کارکنان و ارائه پاداش: کارمندان باید بدانند که کار و عملکرد آنها ارزشمند است. کوپن، یک روز تعطیلی اضافی، هدایای موقت و… از جمله پاداش هایی هستند که کارکنان می توانند برای آنها تلاش کنند.
  5. تحولات را مدیریت کنید: با استفاده از ابزارها یا پلتفرم‌های ارتباط داخلی مانندنرم‌افزار اینترانت، ایمیل‌های شرکت، خبرنامه‌ها، جلسات آبشاری مدیران و… اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما از تحولات مطلع هستند. ارتباطات هم باید فرآیندی دو طرفه باشند. اتخاذ راهبردهایی برای ارائه بازخورد و تشویق یک فرهنگ مشارکتی که در آن کارکنان احساس کنند مورد توجه قرار می گیرند؛ می توانند بسیار موثر باشد.
  6. ارتقاء بهداشت و سلامتی برای افزایش خشنودی در محیط کار: مراقبت از سلامت کارکنان وظیفه سازمان ها است. سازمان‌ها می‌توانند کارمندان را با آموزش مسائل بهداشتی (از طریق کلاس ها یا سمینارها)، زمانبندی برای استراحت و اعطای مرخصی های ضروری، فراهم کردن امکاناتی مانند سلف غذاخوری و منوی غذای سالم‌تر، ارائه کارت های تخفیف عضویت در باشگاه های ورزشی و… حمایت کنند.
خشنودی در محیط کار
خشنودی در محیط کار

نتیجه گیری

افرادی که از محیط کار خود خشنود هستند، در مواجهه با استرس‌های شغلی بهتر عمل می‌کنند. در بالا راهکارهای خشنودی در محیط کار به اختصار توضیح داده شد. البته شما با توجه به تجربه و موقعیت کاری خود می توانید راهکارهای دیگری را کشف کنید و با ما به اشتراک بگذارید!

تاب آوری و خشنودی در محیط کاری
دکتر جواد طلسچی یکتا؛ مددکار اجتماعی
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران
مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا