یادداشتهای اختصاصی

واکاوی واکنش به درد ناشی از خیانت زناشویی

یادداشت اختصاصی از دکتر احمدعلی جبارزاده؛ مددکار اجتماعی

واکنش به درد ناشی از خیانت زناشویی دردناک است، اما در چه شرایطی این واکنش آزار دهنده، چندین برابر می شود؟!

تجربه سال ها کار با زنان و مردان خیانت دیده از همسر، نشان داده که قربانی زخم کاری، عمیق و دردناکی را در قلب و روح و روانش تحمل می کند! زخمی که شب و روز، خواب و بیداری و همه لحظات نفس کشیدن را برای همسر مورد خیانت واقع شده، سخت و غیر قابل تحمل می کند.
امنیت روان، اعتماد به نفس، احساسات و عواطف، اخلاقيات و هر آنچه که در گذشته و حال و آینده رابطه بوده و می بود،تهی و خالی می شود و زندگی باری می شود بر دوش!

قربانی، یا از رابطه با چشمانی اشک آلود خارج می شود و یا به هر دلیلی می ماند تا گذر زمان و تلاش همسر شاید که به تحمل کردن و گذشته کمک کند و زخم در بستر زمان‌آرام آرام شاید که خوب شود.

تا اینجا این‌ مسیر را می شناسیم و می دانیم.
اما در تجربه مشاوره های چندین ساله متوجه تفاوتی در شدت درد و واکنش های همسر قربانی بعد از خیانت همسر شدم که تبعات و ترکش های آن بسیار ویرانگر و بهبود احتمالی اگر نگوییم که ناممکن ولی بسیار زمان بر است!

این‌ تفاوت از چه روست؟!
رابطه زناشویی خیانت دیده، دو دسته است:
یا یک رابطه طولانی مدت سالم که به هر دلیلی در آن‌ خیانت واقع شده و یا یک رابطه طولانی مدت ناسالم که در آن همسر خیانت کننده به شکل های مختلف در زندگی به تحقیر، آزار، کنترل گری، تهمت، بی توجهی، توقعات غیر منطقی، همیشه یکطرفه بر حق دانستن خود، فقدان حمایت عاطفی، سلطه جویی، اخاذی، فاصله از خانواده همسر، دروغ و فریب، ایجاد فشارهای مالی و از این دست نسبت به همسرش پرداخته است! و بناگاه اکنون خیانت اتفاق افتاده است.

همسر قربانی شده، طبیعی است که با هیجانات منفی مختلفی از جمله خشم روبروست. اما تجربیات نشان‌ می دهد که در این شرایط فرد نه تنها به تخلیه خشم‌ ناشی از خیانت همسر می پردازد، بلکه فرصتی می یابد تا همه زخم های دیده و سکوت کرده در طی سالیان را یکجا فریاد بزند. فریادی که گاه سالها طول می کشد تا تخلیه شود و شاید که تخلیه شود.

همسر و اطرافیان از شدت واکنش قربانی در تعجب اند، غافل از آن که فقط درد خیانت نیست درد سال ها رنجی است که راهی برای ابراز آن وجود نداشت.

در روند درمانی و کمک به همسر قربانی شده، بسیار ضرورت دارد که درمانگر با تشخیص عقبه رابطه آسیب دیده حتی پیش از خیانت به این امر توجه کند و خدمات لازم برای گذر از این بحران و تروما را انجام دهد.

فرصتی برای دیده شدن همه آسیب های پیش از خیانت و رنج های ناشی از خیانت.و نهایتا درمان این آسیب

IRSW

وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی آغاز به کار نموده است. اهداف کلی وبسایت و عملکرد ما از ابتدا تا کنون، در بخش درباره وبسایت لحاظ گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا