تاب آوری اجتماعیخانه تاب آوری ایرانیان

پیوست های اجتماعی، تاب آوری و پایداری اجتماعی

خانه تاب آوری (Home of Resilience): مسأله گشایی و تأمین نیازهای متعدد و متنوع جامعه بدون اینکه به فرصت ها و اقبال نسل آینده صدمه و لطمه ای وارد کنیم مسأله قابل توجهی در پایداری منابع و صیانت از سرمایه های اجتماعی است. اینکه آیندگان هم چون ما بتوانند از فرصت های رشد و بالندگی بهره مند گردند و به دور تهدید و نارسایی، از منابع مختلف محیطی و اجتماعی استفاده کنند بسیار موضوع حایز اهمیتی بشمار می آید. تاب آوری قدرت مقابله پایدار و فراتر از آن بازیابی پایداری از دست رفته یا آسیب دیده است، پس توانایی تاب آوری در بازیابی و صیانت از پایداری مشهود است.

شاخص پایداری جامعه (ssi) میزان پیشرفت به سوی پایداری را ارزیابی میکند. این شاخص میتواند به نوعی نماینده حفظ تعادل و پایداری و توان ادامه دادن نیز باشد. اگرچه پایداری اجتماعی در مواجهه با عوامل تهدید کننده در زمان حال اتفاق می افتد اما ثمره و نتیجه اقدامات گذشته و در عین حال آینده نگر است. توسعه مدیریت و صیانت از سرمایه های روانشناختی و اجتماعی از کارکرد های بسیار مشخص تاب آوری و پایداری است. کما اینکه جوامع در بهره برداری از منابع محیطی و اقتصادی هم لازم است پیوست های اجتماعی را لحاظ فرمایند.

هدف غایی توسعه مدیریت بر منابع سه گانه اجتماعی، محیطی و اقتصادی توسعه پایداری و تقویت تاب آوری است و این دو در بسیاری از موارد همپوشان هستند.
چالش برانگیز بودن ارائه تعریف در هر دو مقوله، بستر مناسبی برای مباحث نظری است اما بهرحال تاب آوری و پایداری اجتماعی در مقابل آسیب پذیری و شکنندگی قرار دارند و به همین جهت خانه تاب آوری فرصت به دست آمده با طرح شعار سال مددکاری اجتماعی را غنیمت دانسته و یقین دارد جامعه مددکاران اجتماعی نیز در سال پیش رو از تمامی ظرفیت های علمی و عملی خود در تبیین مفهوم شعار امسال به شایستگی بهره مند خواهد بود.

تاب آوری و پایداری اجتماعی را میتوان با لحاظ نمودن پیوست های اجتماعی در تمامی قوانین و طرح ها به شکل قابل توجهی توسعه داد که با استعانت از عنایت خداوند منان امید میرود جامعه مددکاران اجتماعی بتواند برای تمامی لوایح و طرحهای اجرایی در حوزه های اقتصادی، آموزشی، زیست محیطی و عمرانی ضمیمه و پیوستهای اجتماعی متناسب تدارک ببیند.

پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

IRSW

وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی آغاز به کار نموده است. اهداف کلی وبسایت و عملکرد ما از ابتدا تا کنون، در بخش درباره وبسایت لحاظ گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا