میانجی گری چیست؟

میانجی گری و مددکاری اجتماعی

میانجی گری و مددکاری اجتماعی: میانجی گری مانند مددکار اجتماعی به حل اختلاف بین دو یا چند نفر کمک می کند و باعث حل اختلاف و توافق آنها می شود.

میانجی گری و مددکاری اجتماعی

کاری از کارگروه تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان

میانجی گری یک فرایند است که در آن فرد یا گروهی به نام میانجی‌گر بین دو طرف درگیر در یک نزاع یا اختلاف قرار می‌گیرد تا به دو طرف کمک کند تا به توافق برسند یا اختلافاتشان را حل نمایند. میانجی‌گر با ایجاد فضایی مناسب برای گفت ‌وگو، تسهیل مذاکره و ارائه راهکارهای صلح ‌آمیز، سعی می‌نماید نزاع را بهبود بخشد و به جوانب مختلف مسئله توجه کند.

نقش میانجی‌گر

نقش میانجی‌گر در فرایند میانجی گری شامل موارد زیر است:

  1. ایجاد فضای امن و محاوره ‌ای: میانجی‌گر باید یک فضای امن و محاوره ‌ای بین طرفین ایجاد کند تا آن‌ها در بیان نیازها، نگرانی ‌ها و انتظارات خود راحت‌ باشند. این فضا باید بی طرفانه باشد و هر دو طرف را تشویق کند تا به طور صادقانه حرف بزنند.
  2. گوش دادن فعال: میانجی‌گر باید به طرفین با دقت گوش دهد و سعی کند نیازها و موارد مهم آن‌ها را درک کند. او باید به صورت فعال سوال بپرسد و توجه کاملی به اظهارات طرفین داشته باشد.
  3. تسهیل مذاکره: میانجی گری می تواند با ارائه روش ‌ها و راهکارهای مختلف، مذاکره بین طرفین را تسهیل کند. او می تواند به طرفین کمک کند تا به توافق مشترک برسند و راه ‌حلی که برای هر دو طرف قابل قبول است را پیدا کنند.
  4. تسویه و توافق: در نهایت، میانجی گری باید به طرفین کمک کند تا به یک توافق نهایی برسند و اختلافات خود را حل نمایند. او باید این توافق را در یک قرارداد یا توافقنامه مستند کند تا طرفین ملزم به رعایت آن باشند.
میانجی گری و مددکاری اجتماعی
میانجی گری و مددکاری اجتماعی

ارتباط میانجی گری با مددکاری اجتماعی

میانجی گری و مددکاری اجتماعی دو حوزه مرتبط هستند. هدف اصلی این دو حوزه کمک به افراد در مواجهه با مشکلات و اختلافات است. هر دو حوزه بر اساس فرآیندی ساختارمند عمل کرده و تلاش می ‌نمایند تا با تسهیل مذاکره و ایجاد فرصت صحبت کردن، تنش ‌ها و اختلافات را حل کنند و به توافق برسند. همچنین، بی طرفی و عدم تمایل به ترجیح دادن یک طرف در برابر دیگری نیز در هر دو حوزه بسیار مهم است. هدف نهایی هر دو حوزه تسهیل رسیدن به توافق و حل مسئله است. به این منظور، میانجی ‌گران و مددکاران اجتماعی با توجه به نیازها و موارد مشخص شده از طرفین، به تعیین راه‌ حل‌ های مناسب می ‌پردازند و کمک می ‌کنند تا مشکلات حل شده و طرفین به توافق برسند.

میانجی گری و مددکاری اجتماعی
کارگروه تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران
مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا