مری ریچموند، مددکاری اجتماعی و اقدام اجتماعی

نظریه کُنش اجتماعی ریچموند تأثیر ماندگاری بر حوزه مددکاری اجتماعی داشته است

مری ریچموند در زمینه مددکاری اجتماعی پیشگام بود. او به عنوان “مادر مددکاری اجتماعی” در نظر گرفته می شود، و کار او تأثیر عمیقی بر شیوه کار عملی امروز مددکاران اجتماعی داشته است.

مری ریچموند، مددکاری اجتماعی و اقدام اجتماعی

انتشاریافته در پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

یکی از مهم ترین کمک های ریچموند نظریه کُنش اجتماعی او بود. او معتقد بود که مددکاران اجتماعی نه تنها باید به افراد نیازمند کمک کنند، بلکه باید برای تغییر شرایط اجتماعی که این نیازها را ایجاد می کند نیز تلاش نمایند.

ریچموند استدلال کرد که کُنش اجتماعی شکلی از بهبود جمعی است. این راهی است برای ایجاد تغییر در محیط اجتماعیِ مراجعان به طوری که آنها بتوانند زندگی رضایت بخشی داشته باشند.

دو نوع عمده کُنش اجتماعی وجود دارد: تبلیغات و قانونگذاری اجتماعی.

تبلیغات استفاده از اطلاعات برای افزایش آگاهی از مشکلات اجتماعی و ایجاد حمایت برای تغییر است. قانونگذاری اجتماعی فرآیند تصویب قوانینی است که به مشکلات اجتماعی رسیدگی می کند.

ریچموند معتقد بود که هم تبلیغات و هم قوانین اجتماعی ابزار مهمی برای کُنش اجتماعی هستند. او استدلال کرد که می توان از تبلیغات برای افزایش آگاهی در مورد مشکلات اجتماعی استفاده کرد، در حالی که قوانین اجتماعی می تواند برای ایجاد تغییرات پایدار استفاده شود.

مری ریچموند، مددکاری اجتماعی و اقدام اجتماعی
مری ریچموند، مددکاری اجتماعی و اقدام اجتماعی

نظریه کُنش اجتماعی ریچموند تأثیر ماندگاری بر حوزه مددکاری اجتماعی داشته است. امروزه، مددکاران اجتماعی هنوز از روش های او برای کمک به افراد و جوامع نیازمند استفاده می کنند.

ریچموند علاوه بر کارش در زمینه کُنش اجتماعی، سهم قابل توجهی در توسعه پرونده اجتماعی نیز داشت. او یک رویکرد سیستماتیک برای کار عملی مددکاری اجتماعی ایجاد کرد که هنوز هم استفاده می شود.

کار ریچموند تأثیر عمیقی بر حوزه مددکاری اجتماعی داشته است. او یک پیشگام واقعی در این زمینه است و کار او همچنان الهام بخش مددکاران اجتماعی در سرتاسر جهان است.

راههای استفاده از کُنش اجتماعی برای ایجاد تغییر

برخی از راه هایی که می توان از کُنش اجتماعی برای ایجاد تغییر استفاده کرد:

افزایش آگاهی در مورد مشکلات اجتماعی: از اقدامات اجتماعی می توان برای افزایش آگاهی از مشکلات اجتماعی مانند فقر، بی خانمانی و تبعیض استفاده کرد. این را می توان از طریق کمپین های آموزش عمومی، حمایت از رسانه ها و سایر اشکال اطلاع رسانی انجام داد.

ایجاد حمایت برای تغییر: هنگامی که مردم از یک مشکل اجتماعی آگاه شوند، می توان از اقدامات اجتماعی برای ایجاد حمایت از تغییر استفاده کرد. این را می توان از طریق سازماندهی جامعه، لابی گری و سایر اشکال کُنش سیاسی انجام داد.

تصویب قوانینی که به مشکلات اجتماعی رسیدگی می کند. از کُنش اجتماعی نیز می توان برای تصویب قوانینی استفاده کرد که به مشکلات اجتماعی رسیدگی می کنند. این را می توان از طریق سازماندهی مردمی، آموزش رای دهندگان و سایر اشکال مشارکت سیاسی انجام داد.

کُنش اجتماعی ابزار قدرتمندی برای ایجاد تغییر است. می توان از آن برای افزایش آگاهی، ایجاد حمایت و تصویب قوانینی استفاده کرد که به مشکلات اجتماعی رسیدگی می کنند. مددکاران اجتماعی سابقه طولانی در استفاده از اقدامات اجتماعی برای کمک به افراد و جوامع نیازمند دارند.

مری ریچموند، مددکاری اجتماعی و اقدام اجتماعی
مری ریچموند، مددکاری اجتماعی و اقدام اجتماعی

کُنش اجتماعی یک فرآیند است. یک شبه اتفاق نمی افتد. ایجاد تغییر نیازمند زمان، تلاش و تعهد است.
کُنش اجتماعی همیشه آسان نیست. در این مسیر مشکلات و موانعی وجود خواهد داشت. اما اگر متعهد به ایجاد تغییر باشید، در نهایت موفق خواهید شد.
کُنش اجتماعی در هر سطحی قابل انجام است. شما می توانید در جامعه خود، شهر، استان و یا حتی کشور خود تغییر ایجاد کنید.
کُنش اجتماعی فقط برای مددکاران اجتماعی نیست. هر کسی می تواند در کُنش اجتماعی شرکت کند. این راهی است برای همه برای ایجاد تغییر در جهان.

چند نظریه دیگر مربوط به کُنش اجتماعی

در اینجا چند نظریه دیگر مربوط به کُنش اجتماعی وجود دارد:

ساخت گرایی اجتماعی: این نظریه استدلال می کند که مشکلات اجتماعی واقعیت های عینی نیستند، بلکه از طریق دیدگاه ما در مورد آنها ایجاد می شوند. این بدان معنی است که می توان از کُنش اجتماعی برای تغییر دیدگاه ما در مورد مشکلات اجتماعی استفاده کرد که می تواند منجر به تغییرات واقعی شود.
نظریه انتقادی: این نظریه استدلال می کند که کُنش اجتماعی باید برای به چالش کشیدنِ وضعیت موجود و ایجاد جامعه عادلانه تر و منصفانه تر استفاده شود. این بدان معناست که کُنش اجتماعی نه تنها باید بر حل مشکلات متمرکز شود، بلکه باید بر تغییر ساختارهای زیربناییِ ایجاد کننده آن مشکلات نیز تمرکز کند.
اقدام پژوهی مشارکتی: روشی از پژوهش اجتماعی است که جامعه را در فرآیند تحقیق مشارکت می دهد. این موضوع می تواند ابزار قدرتمندی برای اقدام اجتماعی باشد، زیرا می تواند به توانمندسازی جوامع و ایجاد حمایت از تغییر کمک کند.

مری ریچموند، مددکاری اجتماعی و اقدام اجتماعی
مری ریچموند، مددکاری اجتماعی و اقدام اجتماعی

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کُنش اجتماعی هستید، منابع زیادی در دسترس است. می‌توانید کتاب‌ها، مقاله‌ها و وب‌سایت‌هایی را بیابید که اطلاعاتی درباره کُنش‌های اجتماعی و نحوه مشارکت ارائه می‌دهند.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا