آسیب های اجتماعی ایرانآسیب های نوپدید اجتماعی

فلسفه جشن طلاق چیست؟

جشن طلاقبا یکی از فروشندگان کارت طلاق هم کلام می شویم. وی در این باره می گوید: متاسفانه مراجعات زیادی داریم که زوج های جوان با خوشحالی به سراغ ما می آیند و کارتهای جشن طلاق خود را سفارش می دهند. نمی دانم از افزایش مشتریان باید شاد باشیم یا از جشن پاشیدگی زندگیشان ناراحت! به گزارش وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان؛ به یک باغ مجلل و یک مهمانی شام به جشن و پایکوبی دعوت شده اید. همه می خندند و شادی می کنند. مهمان ها با گل و شیرینی یکی پس از دیگری وارد باغ می شوند. وقتی از مناسبت می پرسید، جواب می دهند جشن طلاقه! چه احساسی به شما دست می دهد؟! آیا باز هم دلتان می آید شادی کنید؟ آیا برای بدترین حلال خداوند پایکوبی باید کرد؟ انگار این روزها دیگر «طلاق» زشت‌ترین و بدترین کار حلال نیست چرا که اگر سری به دادگاه‌های خانواده بزنیم به‌خوبی می‌توانیم شاهد از بین رفتن قبح واژه طلاق بین زوج‌های جوان باشیم.به جز این ناهنجاری جدیدی که در شهرهای بزرگ و پایتخت بروز کرده ناهنجاری های دیگر نیز هر روز اضافه می شوند…انگار نه انگار که بزرگان دین ما طلاق را بدترین حلال خداوند نامیده اند. انگار گذشت زمان توانسته است معانی برخی واژه‌ها را تغییر دهد یا از قبح آن نزد افکار عمومی کم کند.به تازگی ناهنجاری عجیبی در بین پایتخت نشینان بروز کرده.

ناهنجاری ای که حتی از ماشین بازی در ساعات خلوت نیمه شب و آمار بالای طلاق در شهرهای بزرگ هم قابل تامل تر است. این ناهنجاری چیزی نیست جز گرفتن جشن طلاق. این موضوع به قدری حیرت انگیز است که حتی سایتهای خارج از ایران هم درباره آن مطالبی را منتشر کرده اند و حتی اگر اسم فارسی این وازه ترکیبی را سرچ کنی می بینی که ویکی پدیا صفحه ای را به این موضوع اختصاص داده است!

ایران با فرهنگی ۲۵۰۰ ساله با داشتن غنای تاریخی و فرهنگی و مذهبی، کشوری که بنیان خانواده در آن به قدری حرمت داشته که روزی پدران ما برای حفظ زندگیشان راضی می شدند شبانه روز با مزد کم کار کنند، به جایی رسیده که علاوه بر بالا رفتن سن ازدواج و آمار وحشتناک طلاق، این بار عده ای برای انجام دادن ننگین ترین حلال خداوند جشن و پایکوبی می کنند!!!

جشن طلاق مراسمی است که برای اعلام پایان یافتن یک ازدواج برپا می‌شود و بیان کننده مجرد شدن دوباره افراد است. این مراسم به طرق گوناگون برگزار می‌شود، یک یا هر دو طرف می‌توانند در مراسم حضور داشته باشند. در این مراسم کیک طلاق، تابوت حلقه ازدواج، و حلقه‌های طلاق بریده، یا شکسته شده وجود دارد. جالب است بدانید که سی‌ان‌ان در گزارشی که درباره جشن طلاق تهیه کرده است به این نکته اشاره دارد که تعداد برگزاری مراسم‌های این چنینی رو به ازدیاد است و به کاهش رنج ناشی از طلاق کمک می‌کند!!!

جالب است بدانید که به جز ایران در کشورهای دیگر هم جشن طلاق برگزار می شود. در ژاپن زن با پوشیدن لباس ویژه جشن طلاق به همراه همسرش با شکستن حلقه ازدواج خود، به پیوند زناشویی خاتمه می‌دهد. در پایان مراسم نیز از میهمانان پذیرایی می شود.

کارت جشن عروسیتان را از کجا تهیه می کنید؟! بی تردید همه پایتخت نشینان برای انتخاب کارت عروسی سری به مرکز معروف این کارت ها درمیانه شهر می زنند….خب حالا اگر خدایی نکرده خواستید کارت طلاق بخرید باز هم می توانید به همین مغازه ها مراجعه کنید.یادم می آمد روزی افراد برای عقد کردن دفاتر عقدی را انتخاب می کردند که در آنجا فقط عقد انجام می شد و خبری از جاری شدن صیغه طلاق نبود، اما آیا شما دوست دارید برای خرید کارت عروسی به مغازه ای بروید که تحت هیچ شرایطی کارت طلاق نفروشد؟؟؟ خرافاتی نیستم اما شاید این هم راه حلی باشد برای قانع کردن برخی ها، برای جمع شدن اسباب این اتفاقات و ناهنجاری های این چنینی .هر چند که با بالا رفتن آمار طلاق بعید نیست کارت ازدواجها کم شود و کارت طلاقها همچنان باقی بماند!

«جات هم اصلا خالی نیست» این عنوان کارتی شکیل است با عکسی زیبا از یک زن و مرد که از هم فاصله گرفته اند و لبخند می زنند! در داخل این کارت نوشته شده است:

همین می شود سرآغاز دعوت به مراسم طلاق.. باور ندارید می توانید سری به بهارستان بزنید تا این کارت را از نزدیک ببینید.در ادامه هم در این کارتها نوشته شده که : «بدینوسیله از شما دعوت می شود که به جشن آزادی» و «پا بگذارید»

ویترین مغازه ها هم دیگر ننگی از نشان دادن کارت طلاق ندارد اما ما ننگمان می آید که این کارتها را به تصویر بکشیم انگار دوربین هم نمی خواهد این واقعه تلخ که دارد عمومی می شود را به تصویر بکشاند.با یکی از فروشندگان کارت طلاق هم کلام می شویم. وی در این باره می گوید: متاسفانه مراجعات زیادی داریم که زوج های جوان با خوشحالی به سراغ ما می آیند و کارتهای جشن طلاق خود را سفارش می دهند. نمی دانم از افزایش مشتریان باید شاد باشیم یا از جشن پاشیدگی زندگیشان ناراحت!

او می گوید: مدت زیادی بود که سفارش کارت عروسی کم شده بود حالا با آوردن کارت طلاق مراجعانمان افزایش یافته اما این اصلا جای خوشحالی ندارد وقتی می بینی دو نفر آنقدر راحت با خوشحالی می آیند و آشیانشان را ویران کرده و برای آن جشن می گیرند!

وقتی سوالم را از او می پرسم که چرا راضی به چاپ این کارتها شدید ابتدا می گوید اگر ما چاپ نکنیم از جای دیگر می خرند چون سرتاسر اینجا از این کارتها یافت می شود و اما درباره راضی شدن به چاپ کارت طلاق می گوید: اوایل این امر باعث تعجب ما می شد و حتی چند بار از گرفتن سفارش برای این کارت ها سر باز زدیم اما وقتی از همکاران سوال کردیم دیدیم آنها این سفارشات را می پذیرند و برای آنها عادی است.

این فروشنده نکته قابل تامل دیگری می گوید: بیشتر کارتهای فانتزی با متن های خند ه دار مورد توجه این متقاضیان است و در بسیاری از موارد هم زن و مرد با هم برای سفارش دادن کارت میهمانی طلاق خود مراجعه می کنند! که این یکی واقعا تعجب برانگیز است و بعد از این همه مراجعه هنوز برای من عادی نشده است.

آنچه مسلم است این است که هیچ زوجی با نیت طلاق با هم ازدواج نمی کنند و برای زوجها شنیدن واژه طلاق در بدو ازدواج ناراحت کننده است. اما چرا همین افراد بعد از یکی دو سال زندگی کردن و شاید کمتر راضی می شوند همان کاری را انجام دهند که در بدو ازدواج حتی نمی خواستند نامش را بشنوند. همین ها جشنی با شکوه تر از جشن ازدواج را برای طلاقشان می گیرند!! آنها که طلاق می گیرند روزی با ذوق و شوق فراوان جشن ازدواج گرفته اند و از آینده مشترک و فرزند سخن می گفتند…نه مثل غربیها به راحتی به هم رسیدند و دوتایی تصمیم گرفتند ونه مثل آنها سرد برخورد کردند، اینها هم روزی شرطهای خانواده یکدیگر را پذیرفتند و برای ساختن زندگی مشترک زحمت کشیدند.

امروز مشکل مالی هم دلیل بر برپایی جشن طلاقشان نیست…با کنار هم قرار دادن این واژه ها شاید تنها بتوان به یک نتیجه رسید…ما لجباز شده ایم و می خواهیم به زور نشان دهیم که شادیم. حتی در صورت نبود یک انسانی که چند سال همه جا در حساس ترین شرایط زندگی کنارمان بوده….برخی از ما به شدت قد و یک دنده شده ایم .نمی خواهیم نشان دهیم که ناراحت می شویم و اصرار داریم که در هر شرایطی نشان دهیم که شاد هستیم. اما واقعا برای چه شادی می کنند؟! برای روزهای از دست رفته شان؟ برای انتخاب اشتباهشان؟ برای تحقیق کم و انتخاب نادرست ؟

IRSW

وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی آغاز به کار نموده است. اهداف کلی وبسایت و عملکرد ما از ابتدا تا کنون، در بخش درباره وبسایت لحاظ گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا