آسیب های اجتماعی ایرانرفاه و تأمین اجتماعیسازمان بهزیستی کشور

رفاه و آسیبهای اجتماعی در هفته ای که گذشت

IRSW74674ارائه خدمات پیشگیرانه به 20 میلیون نفر، در گیر بودن 10 میلیون ایرانی به اعتیاد، رایگان شدن داروهای بیماران خاص، بدهی 25 میلیاردی بیمه دی به کانون بازنشستگان، عدم تامین اعتبار سازمان تامین اجتماعی برای اجرای بیمه 10 ساله، پیشگیری اجتماعی مهمترین راه کنترل آسیبها و… از مهمترین اخبار هفته جاری در حوزه بهزیستی و رفاه اجتماعی بوده است. به گزارش وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان به نقل از مهر، در هفته جاری اخبار و حوادث مهمی در حوزه رفاه و آسیبهای اجتماعی رخ داد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

ارائه خدمات پیشگیرانه به 20 میلیون نفر

در هفته جاری رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی از ارائه خدمات پیشگیرانه از اعتیاد به 20 میلیون نفر از جمعیت کشور خبر داد و اعلام کرد سال گذشته بیش از 20 میلیون نفر از جمعیت کشور خدمات پیشگیرانه بهزیستی دریافت کردند که 10 میلیون نفر از آنها خدمات اجتماع‌محور در حوزه اعتیاد را دریافت کرده‌اند.

وی افزود هزینه‌ای که برای پیشگیری در نظر گرفته شده به صورت سرانه هزار تا 1200 تومان بوده است و اعتبار در نظر گرفته شده، ۴ میلیارد و 300 میلیون تومان در حوزه اعتیاد بوده است.در حالی که کشورهای پیشرفته سرانه بیشتری را به این حوزه اختصاص می‌دهند.

به گفته وی، شعار پیشگیری مقدم بر درمان را سالهاست که می‌شنویم اما در بررسی سرانگشتی به این شعار باور نداریم. چرا که اگر باور داشتیم اعتبارات دستگاه‌های متولی در بحث پیشگیری این گونه نبود.همچنین سرانه توانبخشی و درمان برای یک نفر بیش از 30 میلیون تومان هزینه دارد. در حالی که با تفکر پیشگیرانه می‌توانیم هزینه‌ها را کاهش دهیم.

10 میلیون ایرانی درگیر اعتیاد هستند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این هفته گفت خسارت ناشی از اعتیاد در کشور بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان در سال یعنی معادل کل بودجه سلامت کشور است.ب

رسول خضری اظهار داشت انجمن‌های صنفی برای حوزه اعتیاد جوابگو نیست و باید انجمن‌های علمی تشکیل شود.در هیچ کجای دنیا نوشته نشده که در درمان روانگردان‌ها باید مثل اعتیاد سنتی عمل کرد و ما باید تمام تلاش خود را برای پژوهش در درمان روان‌گردان‌ها به کار گیریم.در دنیا 20 نوع الگوی درمان اعتیاد داریم که 80 درصد این الگوها مبتنی بر بر روان‌درمانی و حمایت اجتماعی است.

وی با بیان این که آمار اعتیاد زنان در کشور دو برابر شده و سن اعتیاد نیز کاهش یافته است، گفت: 25 کشور در دنیا درگیر مواد مخدرند و بالاترین مقام اجرایی ستادهای مبارزه با مواد مخدر در دنیا در حد معاون رییس جمهور هستند.

داروهای بیماران خاص 100 درصد رایگان می شود

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در اواسط هفته جاری از رایگان شدن 100 درصد هزینه های داروهای بیماران خاص تحت پوشش تامین اجتماعی خبر داد و گفت حقوق کارمندان بازنشسته تامین اجتماعی از همین ماه همسان سازی می شود.

دکتر سیدتقی نوربخش افزود براساس برنامه ریزیهای انجام شده و به منظور کمک به بیماران، از این پس داروهای بیماران خاص که تحت پوشش تامین اجتماعی هستند رایگان خواهد شد و این بیماران دیگر برای تامین داروهای خود با مشکلی مواجه نخواهند شد.

وی همچنین در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تاکید کرد: کمیته ای بدین منظور در سازمان تشکیل شده بود و براساس تصمیمات اتخاذ شده حقوق کارمندان بازنشسته تامین اجتماعی از همین ماه همسان سازی خواهد شد.

تصویب لایحه حمایت از کودکان بزودی در صحن مجلس

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در این هفته از رفع مشکل لایحه حمایت ازکودکان بی سرپرست و بد سرپرست خبر داد و گفت طی روزهای آینده این لایحه در صحن علنی به تصویب می رسد.

محمد اسماعیل سعیدی افزود بررسی و کار شناسی لایحه حمایت ازکودکان بی سرپرست و بد سرپرست مدت زیادی طول کشیده به همین دلیل تمام سعی خود را برای رفع ایرادات آن در کمیسیون اجتماعی انجام داده ایم.

وی با اشاره به اینکه تمامی ایرادات این لایحه رفع شده است، گفت آخرین بار شورای نگهبان یک مورد از این لایحه که درج نام والدین در شناسنامه کودک بود، ایراد گرفته بود که همین موضوع باعث ارجاع مجدد به مجلس شده بود که این مورد نیز به تازگی رفع شد.

بدهی 25 میلیاردی بیمه دی به کانون بازنشستگان

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در روزهای ابتدایی هفته جاری از بدهی 25 میلیارد تومانی بیمه دی به این کانون خبر داد و گفت: بیمه دی به تعهدات خود در مقابل بازنشستگان عمل نکرد.

علی اکبر خبازها اعلام کرد طی سال گذشته بیمه دی مشکلات زیادی را برای بازنشستگان ایجاد کرد بطوریکه بسیاری از این افراد نتوانستند هزینه های تکمیلی درمان خود را از این بیمه دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه قراداد بیمه تکمیلی بازنشستگان با بیمه دی مهر ماه سال قبل برای دومین بار تمدید شد، گفت مسئولان این بیمه قول دادند که دیگر مشکلات سابق نباشد، اما با تورمی که پیش آمد، این بیمه ضرر کرد، برای همین بازنگری در قرارداد شد و خدمات را کم کردند و پس از مدتی به تعهدات خود نیز در قبال بازنشستگان عمل نکرده و بدهی به بار آوردند.

تامین اجتماعی برای اجرای بیمه 10 ساله کمبود منابع دارد

دبیر هیات امنای سازمان تامین اجتماعی نیز در این هفته اظهار داشت سازمان تامین اجتماعی برای اجرای قانون پرداخت مستمری به افراد با کمتر از 10 سال سابقه با مشکل کمبود اعتبار و منابع روبرو است و در صورت اجرای آن کیفیت سایر خدمات سازمان پایین می آید.

سید حسن اعتماد زاده در مورد اجرای قانونی که مجلس به تازگی در مورد پرداخت مستمری به افرادی که کمتر از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند ، تصویب کرده افزود با توجه به وضعیت فعلی سازمان، تامین اجتماعی برای اجرای این قانون با مشکل اعتباری مواجه خواهد شد.

پیشگیری اجتماعی مهمترین راه کنترل آسیبها

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در هفته جاری توجه به پیشگیری اجتماعی را مهمترین راه کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی و جرایم دانست و گفت در صورت انجام راهکارهای موثر در جهت پیشگیری اجتماعی، هزینه های کشور کاهش می یابد، سلامت اجتماعی و رضایت از زندگی افزایش یافته و نشاط اجتماعی تقویت پیدا می کند.

سید حسن موسوی چلک به نقش پیشگیری اجتماعی در کاهش آسیبها اشاره کرد و افزود در هر جامعه ای برای کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی و جرایم رویکردهای مختلفی اتخاذ می شود و برنامه های متعددی نیز اجرا می شود که پیشگیریهای وضعی، قضایی، ارائه خدمات به افراد درگیر آسیبهای اجتماعی و… از جمله این راههاست .

وی به راهکارهای تحقق پیشگیری اجتماعی اشاره کرد واعلام کرد استفاده از ظرفیتهای موجود در جامعه، توجه به سطوح مختلف پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، همکاری دستگاههای اجتماعی، متخصصین ، مددکاران و جامعه شناسان، توجه به پیشگیری اجتماعی در سیاستگذاریهای کلان کشور و تدوین در طرحهای ملی پیوست اجتماعی فرهنگی، توجه به مبانی فرهنگی و دینی و تقویت هویت فرهنگی،استفاده از تجارب جهانی و… از جمله راهکارهایی است که باید مد نظر قرار گیرد.

IRSW

وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی آغاز به کار نموده است. اهداف کلی وبسایت و عملکرد ما از ابتدا تا کنون، در بخش درباره وبسایت لحاظ گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا