حمایت های شهروندیِ مددکاران اجتماعی در مقابل پدیده بی خانمانی

به تازگی در ایرلند در شهر دبلین، بی خانمانان توسط گروه های همیار اجتماعی در ساختمانی خالی اسکان داده می شوند. مددکار اجتماعی کری کوسکلی[1] بیان داشت : اخیراً مددکاران اجتماعی ایرلندی بطور فعالانه پروژه ای به نام ” خانه، خانه سرشار از آرامش[2] ” را که تمرکز اصلی آن فراهم آوردن سرپناه و حمایت از بی خانمانان است را راه اندازی و دنبال می کنند. وی ادامه داد : مددکاران اجتماعی همپا با سایر همکارانشان در حوزه های تخصصی علوم اجتماعی و سلامت به ارائه پشتیبانی های روانی – اجتماعی می پردازند، در سال های اخیر پدیده بی خانمانی در ایرلند به پدیده ای بحرانی تبدیل شده است، آمار سال های اخیر نشان می دهد که 4283 بزرگسال و 2426 کودک در ایرلند بی خانمان هستند، امری که مسلماً غیر قابل پذیرش است. به عنوان مددکاران اجتماعی ما بایستی به رسالت خود متعهد باشیم و عدالت اجتماعی، حقوق شهروندی و اساس آن را با جدیت بیشتری مد نظر قرار دهیم بی تردید بخش اعظم این تلاش فراهم آوردن سرپناهی معقول و طراحی سیستم حمایت اجتماعی ای کاربردی برای بی خانمانان است.

رشد پدیده بی خانمانی در ایرلند، نتیجه مستقیم سیاست های اقتصادی دستوری انقباضی است که اخیراً در بسیاری از کشورهای اروپایی اجرا شده است. مدیر دپارتمان روابط بین الملل IFSW روری ترول[3] بیان داشت که : سیاست های انقباضی تئوری های اقتصادی ناکارآمدی هستند که قرض، بیکاری، بی خانمانی و عدم مساوات ایجاد می کنند و در نهایت باعث رنج در زندگی شهروندان یک جامعه می شوند. روزانه مددکاران اجتماعی با حقایق منفی ای که از طریق این سیاست ها بر زندگی شهروندان تحمیل می شوند، روبرو می گردند. هنگامیکه سیاست گذران، تصمیمات صحیحی اتخاذ نمی کنند، ناچاراً شهروندان خود راه حل ها را جست و جو می کنند و مددکاران اجتماعی همپا با آنان در راه رسیدن به اهداف و حقوق شهروندیشان از آنان حمایت خواهندکرد. ایده ساختمان خالی در دبلین حرکتی موقتی در جهت حقوق شهروندی است. مددکاران اجتماعی اعلام می دارند که این ایده “سیاستی قابل اعتماد” است که جهان در سال 2017خواهان مشاهده بیشتر آن در اقصی نقاط جهان می باشد.

مددکاران اجتماعی انگلستان اعلام کرده اند که در سال 2017 شانه به شانه از بیرمینگهام تا لیورپل برای لغو سیاست های انقباضی راهپیمایی خواهند کرد: شانه به شانه یکدیگر برای رسیدن به عدالت اجتماعی حرکت خواهیم کرد و در زمانی کوتاه اطلاعات و دانش گسترده ای را اشاعه خواهیم داد.

منبع: وبسایت فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی
گردآوری و ترجمه: پونه امام شوشتری |  عضو تیم روابط بین الملل وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

[1] Kerry Cuskelly

[2] Home Sweet Home

[3] Rory Truell

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا