تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟

مفهوم تاب آوری رسانه ها و چیستی رسانه تاب آور

تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟ پاسخ این سوال را به طور کامل در ادامه مطلب، شرح داده‌ایم. همچنین، راهکارهایی گفته‌ایم که چگونه می‌توان تاب آوری رسانه ها را تقویت کرد.

تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟

نویسنده: دکتر جواد طلسچی یکتا؛ مدیر و مؤسس خانه تاب آوری ایرانیان

تاب آوری رسانه ها به معنی توان آن‌ها برای مقابله با فشارها، تحولات و شرایط بحرانی می‌باشد. بنابراین یک رسانه تاب آور، می‌تواند چالش‌های مختلف مانند تغییرات سریع فناوری و شرایط بحرانی را بخوبی مدیریت کرده و به فعالیت‌هایش ادامه دهد. در ادامه مطلب، به بررسی ویژگی‌های اصلی رسانه تاب‌آور و همینطور راهکارهای تقویت مهارت تاب‌آوری می‌پردازیم.

اهمیت و نیاز به رسانه تاب‌آور

در مواجهه با فشارها و تحولات گوناگون، وجود رسانه تاب آور برای حفظ اعتماد عمومی و ارائه اطلاعات قابل اعتماد، بسیار اهمیت دارد. از اینرو، رسانه‌ها در جایگاه خودشان بعنوان منبع اطلاعاتی و هدایت‌کننده‌های افکار عمومی، نقشی بسیار مهم دارند. بنابراین، رسانه تاب‌آور باید توانایی اطلاع‌رسانی مؤثر در شرایط فوری و بحرانی را داشته باشد تا بتواند جامعه را هدایت کند و مردم را در کنار همدیگر نگه دارد.تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟

ویژگی‌های اصلی رسانه تاب آور چیست؟

  • انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری: یک رسانه تاب آور باید قادر باشد در مواجهه با تغییرات و شرایط جدید، تنظیمات و فرمت‌های خود را سریعاً تغییر دهد. انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری از ویژگی‌های اساسی یک رسانه تاب‌آور است.
  • استقلال و بی‌طرفی: رسانه تاب آور باید مستقل عمل کند. به طوری که اخبار و اطلاعات را کاملاً بیطرفانه منتشر نماید. همچنین، نظرات مختلف را بدون تعارض و تأثیرپذیری از عوامل بیرونی، بیان کند.
  • قدرت اطلاع‌رسانی و ارتباطات: یک رسانه تاب آور بایستی بتواند اطلاعات جدید را با سرعت به عموم مردم ارائه کرده و همبستگی جامعه را در شرایط بحرانی، حفظ کند.تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟

راهکارهایی برای تقویت تاب آوری رسانه ها

  • یکی از راه‌های کلیدی برای تقویت رسانه تاب آور، ارتقای آگاهی است. این‌ها شامل ارائه آموزش به پرسنل و متخصصان رسانه است تا نحوه هدایت و انطباق با تحولات را یاد بگیرند. همچنین، شامل آموزش مردم در مورد سواد رسانه‌ای می‌شود که به آن‌ها کمک می‌کند تا مخاطبان آگاه‌تری برای اخبار و اطلاعات باشند. در واقع، با توانمندسازی پرسنل رسانه و مردم می‌توانیم انعطاف‌پذیری اکوسیستم رسانه‌ای را افزایش دهیم.
  • یکی دیگر از جنبه‌های مهم در ایجاد رسانه تاب آور، دگرگونی و به‌روز‌رسانی زیرساخت‌های فناوری است. از آنجا که تکنولوژی با سرعت زیاد به تکامل خود ادامه می‌دهد، سازمان‌های رسانه‌ای باید خود را با شرایط وفق دهند تا در عرصه رقابت باقی بمانند. بدین منظور، بایستی سرمایه‌گذاری مناسبی در ابزارها و فناوری‌های پیشرفته، مانند هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، انجام دهند تا مخاطبان خود را حفظ نمایند. واضح است که با به‌روز ماندن از لحاظ آخرین پیشرفت‌های فناوری، بهتر می‌توان در برابر اختلالات مقاومت کرد و به طور مؤثر به مخاطبان خود خدمت نمود.
تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟
تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟

نقش دولت و سازمان‌ها در تقویت رسانه تاب آور

  • دولت از طریق سیاست‌گذاری و حمایت، نقش مهمی در تقویت تاب آوری رسانه ها ایفا می‌کند. در واقع، دولت‌ها می‌توانند با توسعه سیاست‌هایی که آزادی مطبوعات، کثرت رسانه‌ها و شفافیت را تضمین و ترویج می‌کنند، محیطی مناسب برای سازمان‌های رسانه‌ای ایجاد کنند. علاوه بر این، می‌توانند حمایت‌های مالی را به سازمان‌های رسانه‌ای، به‌ویژه در زمان‌های بحران یا گذار ارائه دهند که موجب پایداری و تاب‌آوری بیشتر آن‌ها می‌شودمی‌شود.
  • همکاری و تعامل بین سازمان‌های رسانه‌ای، جامعه مدنی و سایر ذینفعان برای ایجاد رسانه تاب آور ضروری است. دولت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند با ایجاد بسترهایی برای گفت‌وگو، تقویت مشارکت‌ها و حمایت از طرح‌هایی که تنوع و فراگیری رسانه‌ها را ارتقا می‌دهند، گام‌هایی برای تسهیل این تعاملات بردارند. با همکاری یکدیگر، ذینفعان مختلف می‌توانند از قدرت و منابع مربوطه خود برای مقابله با چالش‌ها استفاده کنند. به یاد داشته باشید که ایجاد یک رسانه انعطاف‌پذیر، حاصل تلاشی جمعی بوده که مستلزم مشارکت فعال و همکاری سهامداران مختلف است.
تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟
تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟

پرسش و پاسخ

  • رسانه تاب آور چیست؟ رسانه تاب‌آور به روش‌ها و ویژگی‌هایی اطلاق می‌شود که رسانه را قادر به مقابله با فشارها، تحولات و بحران‌های مختلف می‌سازد. این ویژگی‌ها شامل انعطاف‌پذیری، استقلال، قدرت اطلاع‌رسانی و تطبیق‌پذیری با شرایط متغیر است.
  • چگونه می‌توان تاب آوری رسانه ها را تقویت کرد؟ برای تقویت رسانه تاب‌آور، می‌توان از راهکارهایی مانند: آموزش و اطلاع‌رسانی، تحول و به‌روزرسانی زیرساخت‌های فناوری، سیاست‌گذاری و حمایت دولتی و تسهیل تعاملات بین سازمان‌ها و رسانه‌ها استفاده کرد. این اقدامات باعث تقویت و تحکیم قدرت رسانه‌ها در مواجهه با تحولات و بحران‌های مختلف می‌شوند.تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟

رسانه تاب آوری اجتماعی ایران کجاست؟

بندرانزلی پایتخت تاب آوری اجتماعی ایران

تاب آوری رسانه ها چگونه محقق می شود؟
کاری از کارگروه خانه تاب آوری ایرانیان
رسانه تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان
مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا