انواع رویکردها، نظریه ها و مُدلها در مددکاری اجتماعی

05-3

انواع نظریه ها: نظریه سیستم ها، نظریه روان پویایی، نظریه یادگیری اجتماعی و نظریه تضاد

انواع نظریه های رشد: نظریه های منطقی – اخلاقی، نظریه های شناختی، نظریه های رشد انسانی، نظریه اریکسون و …

انواع رویکردهای اولیه: رویکرد های فمنیستی، رویکرد اکوسیستم، رویکرد توانمندی

انواع مُدلهای رایج در مددکاری اجتماعی: مُدل حل مسأله، مدل وظیفه محور، مُدل مشکل گشایی، مُدل روایتی، مُدل شناختی – رفتاری، مُدل مداخله در بحران

نظریه سیستم ها: در این نظریه تأکید بر اجزایی است که یک کل را تشکیل می دهند، این نظریه ها به روابط بین افراد، گروهها، سازمانها، جوامع و … تأکید می کنند.

نظریه روان پویایی: این نظریه تأکید بر فرایندهای درونی دارد اینکه چگونه نیازها، عواطف و … رفتار انسانی را هدایت می کند و اینکه عواطف یک جایگاه مرکزی در رفتارهای انسانی دارند. در این نظریه به ناخودآگاه پرداخته می شود اینکه مانند خودآگاه در رفتارهای انسان تأثیر گذار است.

در این نظریه همچنین به این پرداخته می شود که تجربه های اولیه کودکی در الگوی عواطف انسان نقش دارد.

نظریه یادگیری اجتماعی: در این نظریه تأکید بر این است که رفتار انسان در تعامل با محیط آموخته می شود. در این نظریه به تقویت پرداخته می شود و اینکه چگونه تقویتهای مثبت و منفی به مانایی مشکل رفتاری منجر می شود. مُدلهای شناختی – رفتاری که از این نظریه منتج می شود به این می پردازد که چگونه نوع افکار در مانایی مشکلات نقش دارد وتأکید بر تغییر افکار ناکارآ با هدف تغییر در رفتار است. در این جا به تکنیکهایی جهت شکل گیری رفتارهای مثبت اشاره می شود مانند: مدیریت استرس، مدل سازی، تقویتهای مثبت و منفی

نظریه تضاد: این نظریه به تضاد در زندگی اجتماعی می پردازد و به نابرابری قدرت و … پرداخته می شود.

این مطلب ادامه دارد …

فاطمه جعفری | دکتری مددکاری اجتماعی
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

IRSW

وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی آغاز به کار نموده است. اهداف کلی وبسایت و عملکرد ما از ابتدا تا کنون، در بخش درباره وبسایت لحاظ گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا