آسیب های نوپدید اجتماعیاخبار مرتبط با اعتیاد در ایران

آموزش وفروش آنلاین موادمخدر در ٥١ سایت کشور

آموزش و فروش آنلاین مواد مخدرستاد مبارزه با موادمخدر نه آماری از نوزادان معتاد دارد نه کودکان کاری که معتادند. این را دیروز علیرضا جزینی، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر اعلام کرد. او دیروز به نخستین نشست خبری‌اش در سال ٩٣ آمد تا هم عملکرد ٤ماهه ستاد مبارزه با موادمخدر را اعلام کند و هم به سوالات خبرنگاران پاسخگو باشد. او در پاسخ به سوال روزنامه «شهروند» گفت: تا به‌حال آماری درباره اعتیاد کودکان کار جمع‌آوری نشده ولی ستاد مبارزه با موادمخدر طرحی را شروع کرده که در آن قرار است کارشناسان ستاد به خیابان‌ها و کارگاه‌ها بروند و شیوع‌شناسی اعتیاد در میان کودکان را شروع کنند. جزینی در ادامه درباره برنامه‌های ستاد برای نوزادان معتاد و آمار این نوزادان گفت: «متاسفانه آماری از نوزادان معتاد ندارم و تاکنون هم هیچ مطالعه‌ای برای شناسایی نوزادان معتاد انجام نشده است.» او درباره درمان و اخراج دانش‌آموزان معتاد از مدارس هم گفت: مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش مدعی هستند که دانش‌آموزان معتاد را اخراج نمی‌کنند ولی اگر مصداقی از اخراج دانش‌آموزان معتاد به ما معرفی شود این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. جزینی دیروز گفت: سن اعتیاد در ایران به ١٥‌سال رسیده،البته در ادامه گفته کارشناسان مبنی بر تک‌رقمی شدن «سن اعتیاد» را بحثی علمی ندانست و افزود: «باید برای تعیین سن اعتیاد مدتی صبر کرد تا طرح شیوع‌شناسی به پایان برسد، اما آغاز سن اعتیاد ١٥‌سال به بالا تخمین زده شده است.»
او در ادامه از دستگیری ٩٤‌هزار قاچاقچی در ٤ماهه امسال و کشف و ضبط ١٧٥ تن موادمخدر خبر داد. قائم‌مقام ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان این‌که در ٤ماهه امسال ٩٤‌هزار قاچاقچی دستگیر شده‌اند، گفت: «شاهد افزایش ٣٠‌درصدی در این‌باره بوده‌ایم.»او اوردوز را علت عمده مرگ معتادان دانست: «تفاهمنامه‌ای بین این ستاد و سازمان پزشکی‌قانونی امضا شده و براساس این قرارداد پزشکی‌قانونی مصادیق فوت معتادان را به صورت مستند ارائه می‌کند چراکه بیشترین علت مرگ معتادان به دلیل اوردوز است و می‌توان با این آزمایشات میزان سمی بودن مواد را تعیین کرد. برخی مواد ساخته شده تبدیل به مواد سمی می‌شوند و موجبات مرگ معتاد را فراهم می‌کنند.» جزینی با بیان این‌که در حوزه تحقیقات این ستاد اجرای طرح شیوع‌شناسی در دانش‌آموزان، کارگاه‌های صنعتی و همچنین تدوین سند مشارکت مردمی و ارزشیابی طرح اجتماعی‌محور در دستور کار قرار گرفته است، گفت: «٤‌هزار و ٢١١ نفر در ١٧ مرکز ماده ١٦ پذیرش شده‌اند.»
جزینی با بیان این‌که در ٤ماه اول امسال ٨٧ کارگاه تولید شیشه منهدم شد، گفت: «در چندماهه امسال ١٧٥ تن انواع موادمخدر کشف و ضبط شد که ٧٤‌درصد آن در مناطق شرقی و حاشیه آن بوده است.» به گفته قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر، بالاترین میزان کشفیات ٣٥ تن در استان کرمان و کمترین آن با ٥کیلوگرم در کیش بوده است.» قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به دستگیری ٩٤‌هزار نفر قاچاقچی گفت: «در حوزه دستگیری قاچاقچیان شاهد افزایش ٣٠‌درصدی بوده‌ایم و این در حالی است که در این مدت ٢٦‌هزار معتاد متجاهر نیز دستگیر شده‌اند که افزایش ٨٦‌درصدی را نشان می‌دهد.»
جزینی درباره توقف جمع‌آوری معتادان متجاهر زن هم گفت: «جمع‌آوری اینگونه زنان متوقف نشده است، اما مرحله اول جمع‌آوری معتادان از هفته پیش آغاز شد که تقریبا ٢‌هزار نفر معتاد متجاهر در سطح تهران جمع‌آوری شدند و در حال حاضر در مرحله غربالگری‌اند و بعد از آن نسبت به جمع‌آوری زنان معتاد متجاهر اقدام می‌شود.» او درباره راه‌اندازی مراکز ترک اعتیاد زنان گفت: «بعضی از مراکز استان‌ها، دارای این مراکز ترک اعتیاد هستند و درصدد افزایش این تعداد هستیم.» جزینی گفت: ستاد مبارزه با موادمخدر به‌زودی ستاد کمپی را در استان قم راه‌اندازی می‌کند. به گفته او معتادان متجاهر براساس ماده ١٥ یا ١٦ قانون رها نمی‌شوند و ٣ماه تحت درمان قرار می‌گیرند، البته ممکن است توزیع‌کنندگان خرد پس از دستگیری به میزان موادی که نزدشان است آزاد شوند. براساس قانون اگر فردی ٥٠ گرم تریاک به همراه داشته باشد مصرف شخصی محسوب شده و جزایش جریمه یا شلاق است.
به گفته جزینی تاکنون ٢‌هزار معتاد متجاهر مرد از سطح پایتخت جمع‌آوری و در مرحله غربالگری هستند. او از شناسایی ٥١سایت انتشار دستورالعمل ساخت و پخش موادمخدر هم خبر داد و گفت: این مسأله را به پلیس فتا اعلام کرده‌ایم و سایت‌ها تحت کنترل هستند.
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر از ارایه پاداش ویژه به نیروهایی خبر داد که آشپزخانه‌های شیشه را کشف می‌کنند: «منشأ شیشه و قرص‌های روانگردان آمفتامین و متاآمفتامین است که ممکن است به دلیل کاهش هیدروژن یا افزایش اکسیژن نامش تغییر کند اما همگی از یک نوع بوده و منشأشان یکسان است. در آمریکا یک‌میلیون نوع قرص روانگردان شناسایی شده است و ما هم در جهت کنترل این موضوع کار می‌کنیم. شناسایی آشپزخانه‌های ساخت شیشه در دستور کار وزارت اطلاعات و پلیس است و برای شکاف این آشپزخانه‌ها پاداش ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم.»

IRSW

وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی آغاز به کار نموده است. اهداف کلی وبسایت و عملکرد ما از ابتدا تا کنون، در بخش درباره وبسایت لحاظ گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا