آموزش تاب آوری نظامی با مدیر و مؤسس خانه تاب آوری

آموزش تاب آوری نظامی توسط مدیر و مؤسس خانه تاب آوری ایرانیان

گزارش کوتاه از آموزش تاب آوری نظامی برای پرسنل وظیفه در نیروی دریایی استان گیلان که در مورخ بیست و چهارم اردیبهشت سال جاری برگزار گردید.

آموزش تاب آوری نظامی با مدیر و مؤسس خانه تاب آوری

آموزش تاب آوری نظامی با تدریس مدیر و مؤسس خانه تاب آوری ایرانیان برگزار شد
روابط عمومی خانه تاب آوری ایرانیان

به اطلاع می رساند پیرو آموزش های فصلی تاب آوری نظامی که توسط ستاد مرکزی نیروی دریایی استان گیلان صورت می پذیرد، یک دوره آموزشی یک روزه تاب آوری نظامی برای پرسنل کادر و وظیفه نیروی دریایی استان گیلان در محل مسجد رسول اکرم (ص) برگزار گردید. آموزش تاب آوری نظامی با مدیر و مؤسس خانه تاب آوری

قابل به ذکر است در این کارگاه آموزشی تاب آوری نظامی که با تدریس دکتر جواد طلسچی یکتا مدیر و مؤسس خانه تاب آوری ایرانیان و بنیانگذار اولین رسانه تاب آوری اجتماعی ایران صورت پذیرفت، پیرامون ابعاد مختلف انطباق پذیری در محیط های نظامی و علل و عوامل کاهش میزان انعطاف پذیری نیروهای نظامی در پادگان ها و همچنین راههای عملیاتیِ ارتقاء سطوح کمّی و کیفیِ انعطاف پذیری و تاب آوری روانی نیروهای نظامی آموزش های لازم ارائه گردید.

شایان ذکر است در پایان این کارگاه آموزشی با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان در این کارگاه همراه بوده است که با مشارکت حداکثری حاضرین در دوره آموزشی محقق گردید.

تصاویری از کارگاه آموزشی تاب آوری نظامی در گیلان

کوتاه و مختصر درباره تاب آوری نظامی

تاب آوری نیروهای نظامی به دلیل تغییر شرایط در جنگ مُدرن دارای اهمیت زیادی می باشد، پیش زمینه ی زیستی هم نقش مهم در این مسئله دارد.آموزش تاب آوری نظامی با مدیر و مؤسس خانه تاب آوری

در این متن در مورد تأثیر آموزش تاب آوری بر سازگاری و انعطاف پذیری روانی نیروهای نظامی توضیحاتی ارائه خواهیم دارد، همچنین جنبه های مختلف تاب آوری نیروهای نظامی را بیان خواهیم کرد.

در دنیای امروز که عملیات های جنگی مُدرن شکل متفاوتی پیدا کرده اند پرسنل نظامی ممکن است در شرایط عجیبی قرار بگیرند. امروزه نقش تاب آوری در سازگاری نیروهای نظامی و انتظامی افزایش چشمگیری داشته و باعث افزایش بازدهی پرسنل می‌شود. مواردی مثل وضعیت اضطراری و مبهم، چالش فیزیکی، محدودیت خواب و محدودیت کالری باعث فشار عصبی خواهد شد.

آموزش تاب آوری نظامی توسط مدیر و مؤسس خانه تاب آوری ایرانیان
آموزش تاب آوری نظامی با مدیر و مؤسس خانه تاب آوری

ماهیت این‌گونه عملیات ها ایجاب می‌کند که پرسنل نظامی آمادگی و انعطاف خود را تا حد مطلوبی افزایش بدهند. در ادامه بیشتر در مورد تأثیر آموزش تاب آوری به خانواده‌های نظامیان و خود پرسنل توضیح خواهیم داد.

برای افزایش تاب آوری نیروهایی نظامی باید به خصوصیات فیزیولوژیک پرسنل هم توجه نمود.

پارامترهای مهم برای افزایش انعطاف و تاب آوری

برگزاری دوره آموزش تاب آوری نظامیان و خانواده هایشان باعث می‌شود اثرات منفی عدم موفقیت و استرسهای کاری کاهش یابد. البته انجام این کارها یک فرایند پیچیده دارد که فیزیولوژی و روان شناسی یک فرد را درگیر خود می‌کند. مسلما عواملی همچون جنسیت و محیط هم روی چگونگی انجام این آموزشها تأثیرگذار است.

امروزه میزگردهایی در سراسر جهان برگزار می‌شود تا راههای بهتری برای انجام این کار یافته شود. راهکارهای افزایش تاب آوری نظامیان به روز زمان در حال به روز شدن هستند. از جمله موارد کلیدی در ارائه ی راهکار تاب آوری می‌توان به تفاوتهای جنسیتی، تاب آوری فیزیولوژیکی، تمرینات هوازی و قدرتی، تحمل حرارتی، تأثیر طبیعت و… اشاره نمود.

تأثیر آموزش تاب آوری بر بهداشت روانی نیروهای نظامی

عوامل شخصیتی یکی از مهم‌ترین پارامترهای آموزش تاب آوری نیروهای نظامی هستند. طبق تحقیقات بین‌المللی چند ویژگی اصلی کسانی که تاب آوری بیشتری از خود نشان داده اند را متمایز می‌کند.

افرادی که به لحاظ شخصیتی قابلیت انطباق بیشتری با محیط دارند کمتر با مشکلات تاب آوری مواجه شده اند. یکی از مواردی که تا حد زیادی تاب آوری فیزیولوژیکی سربازان را بالا می‌برد تمرینات قدرتی است. به طور کلی آمادگی جسمانی توانایی افراد را برای کنترل شرایط استرس زا افزایش می‌دهد.آموزش تاب آوری نظامی با مدیر و مؤسس خانه تاب آوری

توانایی افزایش تاب آوری نیروهای نظامی تا حد زیادی بستگی به ویژگیهای فیزیولوژیک دارد.

گرما به دلیل تأثیری که روی افزایش فشار خون و سایر پارامترهای فیزیولوژیک دارد ممکن است باعث بروز واکنشهای عصبی بشود. قابلیت انعطاف پذیری در محیط سرد هم در طول یک عملیات نظامی اهمیتی بیشتر از انعطاف گرمایی دارد.

ریشه های امکان ایجاد تاب آوری اکثراً در کودکی افراد ایجاد می‌شود. انتخاب افرادی که زمینه ی افزایش تاب آوری را دارند راحتتر از ایجاد آن است.آموزش تاب آوری نظامی با مدیر و مؤسس خانه تاب آوری

هنگامی که افراد درخواست عضویت در ارگانهای نظامی را می‌دهند به سن ۱۷ یا ۱۸ رسیده اند و جنبه های شخصیتی آنها شکل گرفته است. بنابراین برای افزایش تاب آوری نظامی باید به پیش زمینه های زیستی را هم در نظر گرفت. به طور کلی باید گفت آموزش انعطاف پذیری آسان نیست اما با انجام یک سری از متدها قابل انجام است.

یادداشت اختصاصی از دکتر جواد طلسچی یکتا
مدیر و مؤسس خانه تاب آوری ایرانیان
بنیانگذار اولین رسانه تاب‌آوری اجتماعی
مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا