73 سوال

418 پاسخ

257 دیدگاه

658 کاربر

با حضور فعال در اولین سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران و ارائه ایده های نوین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، تأثیر گذار باشیم.

چگونه یک گروه همیار خوب و موفق داشته باشیم؟

+12 امتیاز
44 بازدید
سوال شده اردیبهشت 20, 1394 در گروههای همیار توسط جواد طلسچی یکتا (3,090 امتیاز)

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

9 پاسخ

+3 امتیاز
با سلام و احترام، به نظر من باید یک برنامه ریزی خوب و درست برای تشکیل گروههای همیار داشت. اعتبار و بودجه مربوط به گروه همیار باید به درستی و با برنامه ریزی زمان بندی شده دقیق به گروه تزریق شود.
باید از سرمایه گروه بخوبی نگهداری کرد.
باید همراه گروه بود تا زمان بازتوانی کامل.
و ...
پاسخ داده شده اردیبهشت 21, 1394 توسط mearaj (مدیر کل سایت) (4,050 امتیاز)
+5 امتیاز
یا سلام و تشکر بابت سوال تخصصی تان
علاوه بر مواردی که در دیگر پاسخ ها مطرح شد، بنظرم قبل از تشکیل گروه و برای جلوگیری از شکست و ازهم پاشیدگی آن، لازمست مطالعات و بررسی های دقیقی جهت تعیین اعضاء از سوی مددکار ناظر انجام پذیرد به این معنی که گروه دارای تجانس باشد و همه افراد ضمن داشتن هدفی واحد ،از توانمندی ،علاقمندی و انگیزه کافی برای انجام فعالیت مد نظر برخوردار باشند و  ترجیحا از یک قوم و یک فرهنگ باشند. بارها دیده شده همه امکانات اعم از بودجه، مکان، و نظارت ها،مشاوره و راهنماییهای مددکار به نحو احسن و اتفاقا به موقع انجام و به گروه تزریق شده اما متاسفانه بعدا به دلیل عدم توجه به تجانس اعضاء و انتخاب نادرست آنها یا عدم توجیه اولیه کار و نقشهایشان توسط مددکار ،و نبود مشارکت و انسجام بین افراد تشکیل دهنده گروه همیار، متاسفانه تیم از هم میپاشد . و دوباره جمع کردنشان سخت و طاقت فرساست.
پاسخ داده شده خرداد 30, 1394 توسط بی نام
با تشکر از حضور شما همکار گرامی
به نظر من قبل از هرگونه اقدام برای گروههای همیار ابتدا باید این مبحث گروههای همیار، مورد بررسی و بازبینی اساسی قرار بگیرد. تا این قضیه گروههای همیار با ساختار اجتماعی - فرهنگی ایران بومی سازی نشود موفق نخواهد بود. این طرح یا برنامه بومی نیست. با فرهنگ فردگرایی ایرانی سنخیتی ندارد.
من هم با نظر خانم سقایی مؤافقم. بعد سخت افزاری هر چند در ایجاد یک گرؤه همیار بسیار مناسب است، اما باید بعد نرم افزاری را هم در نظر گرفت. انتخاب افراد همدل، همزبان، دارای اهداف مشترک ؤ دارای انگیزه از مؤارد مهم در یک گرؤه همیار خؤب است.
+2 امتیاز
با سلام و سپاس از فعالیت علمی همکاران گرامی
1.با توجه به اهمیت بازتوانی روانی در امر اشتغال و ویژگی های جامعه هدف ، ارزیابی روانی در موارد زیر قبل از تشکیل گروه :
الف)غربالگری روانی         ب)بررسی میزان سازگاری         
2.در مرحله بعد افراد برای توانمندسازی در گروههای 7 نفره در جلسات گروه درمانی بمدت 45 روز تحت پروتکل درمانی مخصوص مورد آموزش قرار گیرند و میزان سلامت روانی آنان در قالب طرح پژوهشی پیش آزمون پس آزمون سنجیده شود.
3.با همکاری و تعامل بین سازمانی با مشارکت کارشناس اداره کار و تعاون بعنوان (مددکار اقتصادی) شرایط محلی کسب و کار و فنون بازاریابی و ارائه محصولات بررسی و به اعضا آموزش داده شود.
4.مدارک فنی خدمت گیرندگان بروز و جهت دوره کارورزی به کارگاههای موفق در زمینه موضوعیت گروه همیار برای کسب تجربه و درآمد معرفی گردند تا ضمن کسب درآمد با توجه به وضعیت ضعیف اقتصادی و آسیب پذیری اجتماعی آنان از همان ابتدا انگیزش و آموزش تخصصی آنان تامین گرد.
5.در مرحله آخر با تعیین چشم انداز مالی شش ماهه و نظارت توسط مددکار ناظر  فعالیت آغاز گردد.
استفاده از مشارکت های مردمی در زمینه تامین مکان و سخت افزارهای گروه بصورت موازی انجام گیرد تا فشار مالی بر گروه در مورد راه اندازی اولیه کاسته گردد.
نیاز سنجی و بررسی کسب و کارهای موفق محلی قبل از راه اندازی هر گروه مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.
نتیجه در همین سایت برای استفاده سایرین اعلام گردد.البته در قالب مقاله.
با تشکر
پاسخ داده شده تیر 4, 1395 توسط کامران ادیبی (910 امتیاز)
+1 امتیاز
برای اداره کردن یک گروه همیار خوب و موفق بهتر است با هماهنگی با سازمان بهزیستی در خصوص مکان گروه هماهنگی های صورت گیرد و برای حفظ اعتبار و بودجه مالی گروه و جلوگیری از پرت رفتن اعتبارات از رهن و اجاره ها تا حد امکان خودداری کرد/ بعد در جهت راه انازی و یک افتتاحیه پر سر و صدای رسانه ای اقدام کرد / ضمنا در  انتخاب نفرات باید دقت داشت زیرا همکاری اعضاء گروه با صاحب طرح همیار بسیار اهمیت دارد/ سایر موارد ...
پاسخ داده شده شهریور 18, 1395 توسط باربد ایمانی (310 امتیاز)
+1 امتیاز
پیشنهاد می کنم این کار را یا انجام ندید یا اگر میخواهید انجام بدید با دقت و پشتوانه فکری و تجربی بالا انجام بدهید. در انتخاب اعضاء گروه و نحوه هزینه کرد گروه و خصوصا انتخاب شغل گروه ب.اید بسیار دقت داشت.
پاسخ داده شده مهر 15, 1395 توسط Damoon (1,580 امتیاز)
+1 امتیاز
باسلام خدمت دوستان و همکاران عزیز
به نظر من وجود رو حیه فرد گرایی و نبود فرهنگ مشارکت تعاملی در بین اکثریت افراد جامعه ما سبب شده گروههای همیار پس از طی فراز و نشیب زیاد  در حین انجام کار یا منحل می شوند یا با ریزش شدید با فعالیت یک یا دو نفر ادامه می یابد کمتر گروه همیاری می بینید که بیش از نصف اعضاء آن فعال باشند این مطلب بیش از راهکار به مشکل گروههای همیار اشاره میکند
پاسخ داده شده آبان 3, 1395 توسط فاطمه حسنوند عموزاده (160 امتیاز)
سلام و سپاس فراوان همکار گرامی
+1 امتیاز
برگزاری جلسات گروهی منظم با هدف ایجاد انسجام گروهی و سایر اهداف مشخص شده توسط مددکار
هدفگذاری دقیق و حساب شده در مسیر طراحی شده توسط مددکار در جهت دستیبای به بازتوانی اجتماعی اقتصادی مددجویان گروه
ارزیابی منظم مسیر در حال طی توسط مددکار گروه
برگزاری جلسات منظم آموزش مهارتهای زندگی
برگزاری جلسات آموزش مهراتهای کسب و کار شغلی
ایجاد اشتغال و همراهی با گروه مددجویان همیار
پاسخ داده شده آبان 11, 1395 توسط ایده پرداز ناب (310 امتیاز)
سلام/ بسیار عالی/ ممنون از ایده پردازی خوب شما
+1 امتیاز
یک گروه همیار خوب در واقعیت امر به دو چیز بستگی دارد: اعضاء خوب و همگن و همدل، مددکار خوب و صادق و مدیر و مدبر
پاسخ داده شده بهمن 2, 1395 توسط Damoon (1,580 امتیاز)
+1 امتیاز
بنده کلینیک مددکاری دارم و اقدامات لازم جهت تشکیل گروه همیار  صورت گرفته ولی مشکل اصلی اعضای گروه هستند و اقعا کلافه مون کردن و میدونم که این گروه شکل نخواهد گرفت هر یک از اعضا ساز مخالف میزنه و باتوجه به اینکه اعتبار هم برامون اومده ولی موندیم چیکار کنیم ؟
پاسخ داده شده اسفند 4, 1395 توسط farzaneh (230 امتیاز)
با سلام و احترام
در خصوص تغییرات اعضاء سریعا بررسی و اقدام بفرمایید زیرا همگن بودن اعضاء گروه همیار و همدلی آنها بسیار بسیار اهمیت دارد. موفق باشید.
:: کليه حقوق مادی و معنوی برای وبسايت مددکاران اجتماعی ايرانیان محفوظ می باشد ::
سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران
..:: راه اندازی و پشتیبانی : مددکاران اجتماعی ایرانیان ::..
...