73 سوال

418 پاسخ

256 دیدگاه

658 کاربر

با حضور فعال در اولین سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران و ارائه ایده های نوین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، تأثیر گذار باشیم.

جهت ثبت یک طرح اجتماعی(برآیند برنامه ریزی رفاهی و اقدام اجتماعی)توسط یک مددکار اجتماعی چه مراحلی را باید طی کرد؟

+12 امتیاز
27 بازدید
با سلام
از آنجا که یکی از فعالیتهای مددکاری تحقیق در خصوص آسیبهای اجتماعی و ارتقاء کیفیت زندگی جامعه هدفش میباشد و ممکن است در این راستا ایده ها و طرح های خوبی به ذهنش برسد.لطفا افرادی که موفق به ثبت نظریه یا یک طرح اجتماعی در کشورمان شده اند بنده و سایرین را در خصوص سیر و روند تثبیت قانونی آن طرح حتی در مجلس قانون گذاری، راهنمایی بفرمایند که از چه تریبونی میتوانیم صداهای خاموش و خفته را آزاد کرده و به گوش همگان برسانیم و در این مسیر با چه افراد حقوقی یا سازمانهایی برخورد خواهیم داشت؟
سوال شده خرداد 30, 1394 در فعالیتهای اجتماع محور ( مددکاری جامعه ای ) توسط بی نام
برچسب گذاری دوباره شهریور 17, 1394 توسط mearaj

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

6 پاسخ

+2 امتیاز
همکار محترم در خصوص ارائه و فرایند ثبت یک طرح اجتماعی، بهتر است در وهله اول با هماهنگی اولیه با صنفی که با آن در ارتباط مستقیم هستید شروع کنید. این صنف می تواند یکی از سه صنف مددکاران اجتماعی ایران باشد. البته با یک رونوشت برای سازمانهای دولتی اجتماعی متولی امر .
پاسخ داده شده خرداد 31, 1394 توسط ashkan (1,870 امتیاز)
ببخشید من با نظر شما کاملا مخالفم.
با این فرایندی که شما مطرح و معرفی فرمودید ، هیچ تضمینی برای امنیت حفظ طرح و اثر علمی - اجتماعی وجود نخواهد داشت. چه بسیار طرحها و آثاری که بدین شکل ارائه شدند و از دست صاحبانشان خارج شدند.
+2 امتیاز
از طریق وزارت ارشاد اسلامی به ثبت اثر و یا طرح علمی - اجتماعی بپردازید.
پاسخ داده شده خرداد 31, 1394 توسط آوای مددکار (2,010 امتیاز)
با سلام سپاسگزارم.جسارتا در صورت داشتن تجربه عملی و در صورت امکان روند کار و مدت زمان انجام مراحل را بیان کنید.
یک طرح و یا ایده تخصصی اجتماع محور چرا باید از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت بشود؟!
اینکار رو انجام ندهید چون ارزش علمی یک اثر اجتماعی زمانی است که مورد قبول یک سازمان تخصصی اجتماعی باشد. مگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک سازمان اجتماعی تخصصی است که در خصوص ثبت ایده های تخصصی مثلا مددکاری اجتماعی اظهار نظر کند و ثبت کند؟! مگه فیلم مستند ساخته اید یا قصد دادن یک آلبوم موسیقی دارید؟!
+2 امتیاز
در خصوص ثبت طرح های اجتماعی تا به امروز سازمان یا نهاد اجتماعی خاصی بعنوان متولی امر معرفی نگردیده است. درست است که سازمان ارشاد اسلامی در این زمینه اقدام می کند ولی باید به این نکته توجه داشت که ثبت یک طرح اجتماعی باید از طریق یک سازمان اجتماعی صورت بپذیرد. منظور این که همچون ثبت طرحها و اختراعات صنعتی، امکان ثبت طرحها و ایده های اجتماعی وجود داشته باشد البته نه از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.
پاسخ داده شده تیر 5, 1394 توسط elham20 (1,850 امتیاز)
بله دقیقا همینطور است. با ایده شما کاملا موافقم. هیچ امنیتی برای ایده های ارائه شده در برخی سایتهای اجتماعی وجود ندارد و از ایده های سوء استفاده می شود.
+1 امتیاز
متاسفانه در این موردی که اشاره داشتید سازمان امنی هم وجود ندارد که طرح و ایده نو را با اطمینان خاطر بهشون واگذار کنیم و یا حتی مطرح کنیم.
چه بسیار طرحهای جدیدی که ارائه شدند و فردای آن روز صاحبی برایش پیدا شد که روحش از آن ایده و طرح خبردار نبود.
پاسخ داده شده تیر 5, 1394 توسط Damoon (1,560 امتیاز)
+2 امتیاز
به نظر من تا زمانی که یک سازمان مشخصی مسوولیت قانونی و رسمی ثبت ایده های علمی اجتماعی را به عهده نگیرد، به هیچ عنوان ایده ها و نظریات علمی نوین خود را به هیچ انجمن و سازمانی نسپارید و ارائه ندهید.
پاسخ داده شده تیر 5, 1394 توسط الف (1,640 امتیاز)
+2 امتیاز
جایی که باید ایده ثبت بشود یک سازمان اجتماعی است که ان هم سازمان بهزیستی است که باید یک بخش یا واحد ثبت ایده های اجتماعی داشته باشد ودر صورت پیدا شدن سرمایه گذار با توجه ایده وهماهنگی با ایده دهنده ، ایده مورد نظر  به عمل دربیاید که متاسفانه بهزیستی در این زمینه خنثی است جالب تر اینکه اگر ایده خلاف روال قانونی و تکراری شان باشد برخورد می کنند واجازه سرمایه گذاری نمی دهند سطحی نگری در بهزیستی موجب عدم تمایل ایده پردازان وسرمایه گذاری در زمینه اجتماعی شده است ظرفیت ها در حوزه اجتماعی راکد مانده است .
پاسخ داده شده مرداد 18, 1394 توسط نوروزی (2,670 امتیاز)
سلام. با شما از این نظر موافقم که ثبت ایده باید از طریق یک سازمان اجتماعی صورت بپذیرد ولی باید این مبحث امکان ثبت ایده برای آن سازمات اجتماعی تعریف و تصویب و محقق بشود. بعنوان مثال امروز مگر ثبت ایده ها و آثار فناورریهای نوین صنعتی مربوط به سازمانهای صنعتی است؟! نه همکار محترم ... بلکه یک سازمان خاص مخصوص ثبت اختراعات صنعتی زیر مجموعه ثبت اسناد کشور در این خصوص فعالیت دارد. در خصوص آثار و ایده های اجتماعی باید اینچنین بشود.
:: کليه حقوق مادی و معنوی برای وبسايت مددکاران اجتماعی ايرانیان محفوظ می باشد ::
سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران
..:: راه اندازی و پشتیبانی : مددکاران اجتماعی ایرانیان ::..
...