73 سوال

418 پاسخ

256 دیدگاه

658 کاربر

با حضور فعال در اولین سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران و ارائه ایده های نوین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، تأثیر گذار باشیم.

آیا کلینیکهای مددکاری اجتماعی می توانند با بخشهای مختلفی از سازمان بهزیستی همکاری داشته باشد؟

+9 امتیاز
14 بازدید
با توجه به اینکه اکثر مراکز مددکاری اجتماعی صرفا با بخش امور زنان و خانواده سازمان بهزیستی همکاری دارند، این سوال وجود دارد که آیا کلینیک های مددکاری اجتماعی می توانند با بخشها و واحد های مختلف سازمان بهزیستی از جمله توانبخشی، پیشگیری، مشارکتهای مردمی، اشتغال و ... نیز همکاری داشته باشند؟
سوال شده اردیبهشت 22, 1394 در سازمان بهزیستی توسط swcybers (800 امتیاز)

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

6 پاسخ

+2 امتیاز
با سلام. به نظر بنده میشود با واحدهای مختلف سازمان بهزیستی همکاری داشت. البته با مطالعه دقیق دستورالعملها و آیین نامه های آن واحد بخصوص. رایزنی و ایجاد ارتباط و تعامل با آن واحد از طریق کانونهای استانی. متفاعد کردن معاونتهای واحدهای مختلف در خصوص بکارگیری نیروی تخصصی نهفته در کلینیک های مددکاری اجتماعی و مهمتر از همه جلب اعتماد متقابل . مهمترین مبحث در همکاری با واحد مختلف هر سازمانی اعتماد آن سازمان به کلینیک خواهد بود.
پاسخ داده شده اردیبهشت 22, 1394 توسط جواد طلسچی یکتا (3,090 امتیاز)
دقیقا. موافقم با شما برادر عزیز.
+2 امتیاز
در اینکه امکان چنین همکاری با بخشهای مختلف سازمان وجود دارد شکی در آن نسیت. بلکه نقطه اینجاست که چرا مقاومت غیر اصولی در شکل گیری این همکاری در سازمان بهزیستی وجود دارد؟ معتقدم سلیقه ای عمل کردن مسئولان باعث این مقاومت و صدمه دیدن جامعه هدف و همینطور کلینیک ها شده است.
پاسخ داده شده خرداد 12, 1394 توسط احمد جبارزاده (3,420 امتیاز)
+1 امتیاز
با سلام.
به نظر من حوزه فعالیتی کلینیک های مددکاری اجتماعی بسیار بسیار بیشتر از خدمات مددکاری صرف به زنان سرپرست خانوده است. متأسفانه اکثر قریب به اتفاق کلینیک های مددکاری اجتماعی با همین قرارداد همکاری با سازمان بهزیستی ادامه حیات میدهند. هرچند مهم خدمت به جامعه  هدف ما مددکاران اجتماعی است اما چرا فقط در این حوزه درگیر باشیم. وقتی در دستورالعملهای بخشهای مختلف سازمان بهزیستی از مددکاری اجتماعی و کلینیک های مددکاری اجتماعی سخن به میان آمده است پس چرا و به چه دلیلی این همکاری ها با عده قلیلی صورت می گیرد و اکثریت مراکز از اینگونه همکاری های چندوجهی محرومند؟
پاسخ داده شده خرداد 13, 1394 توسط پیام امید (2,590 امتیاز)
0 امتیاز
با سلام.
به نظر من حوزه فعالیتی کلینیک های مددکاری اجتماعی بسیار بسیار بیشتر از خدمات مددکاری صرف به زنان سرپرست خانواده است. متأسفانه اکثر قریب به اتفاق کلینیک های مددکاری اجتماعی با همین قرارداد همکاری با سازمان بهزیستی ادامه حیات میدهند. هرچند مهم خدمت به جامعه  هدف ما مددکاران اجتماعی است اما چرا فقط در این حوزه درگیر باشیم. وقتی در دستورالعملهای بخشهای مختلف سازمان بهزیستی از مددکاری اجتماعی و کلینیک های مددکاری اجتماعی سخن به میان آمده است پس چرا و به چه دلیلی این همکاری ها با عده قلیلی صورت می گیرد و اکثریت مراکز از اینگونه همکاری های چندوجهی محرومند؟
پاسخ داده شده خرداد 13, 1394 توسط پیام امید (2,590 امتیاز)
0 امتیاز
با سلام
پاسخ من به این سوال بله هست.و اعتقاد دارم که این امر یک وظیفه ی غیرقابل اجتناب یرای کلینیکهای مددکاری میباشد و ناچارا و ناگزیر از این ارتباط است. اتفاقا محدود شدن فعالیتهای یک کلینیک مددکاری به یک واحد از یک سازمان خاص اشتباه میباشد و جسارتا باید عرض کنم که کوته نگریست اگر فکر کنیم یک کلینیک فقط باید با واحد امور اجتماعی قرارداد کاری ببندد و صرفا به پرونده های اجتماعی رسیدگی کند. البته قبل از کار با واحدهای دیگر سازمان بهزیستی و حتی سازمانهای دیگر بایستی اطلاعات خود را به عنوان مسول یا مددکار کلینیک، درباره نوع و نحوه ارایه خدمات، اعتبارات و تسهیلات طرح های مختلف دیگر حوزه ها کامل کرده و قبل از اینکه منتظر بمانیم طرحی به کلینیک داده شود خودمان بصورت مکتوب درخواستی مبنی بر اعلام آمادگی با آن دفاتر را به مسولین مربوطه ارایه دهیم.مثلا واحد پیشگیری بهزیستی (بطور کلی پیشگیری از معلولیتها و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی) دفاتری با طرح های متنوع و اعتبارات بسیار خوب کار با معتادین، ارایه مشاوره های ژنتیک و خانوادگی برای انواعی از مراجعین و طرح های آموزشی در خصوص برگزاری کارگاههای مهارتهای زندگی،کسب و کار و پیش از ازدواج ، طرح شناخت محله و آسیبهای آن یا اجتماع محور ،طرح کار با افراد دارای آسیب ایدز و... یا در بخش مشارکتهای مردمی ارتباط با دیگر مراکز تحت نظارت سازمان مثل خیریه ها و مهدهای کودک و یا بخش اشتغال و مسکن (جهت استفاده از تسهیلات موجود برای کمک به کارآفرینی و حل مشکلات مددجوها ) را دارد که همه و همه جزء اصلیترین اقدامات تخصصی یک مددکار اجتماعی و بخصوص مرکزی که مددکاران در آن حضور دارند مثل کلینیکهای مددکاری میباشد.لذا بهترین کار جهت گسترش فعالیت کلینیکها ،ارتباط با این حوزه ها میباشد.
پاسخ داده شده خرداد 27, 1394 توسط بی نام
0 امتیاز
بله حتما می توانند. در صورت موافقت آن واحد یا واحدهای سازمان بهزیستی جهت همکاری با کلینیک های مددکاری اجتماعی
چنانچه تا به امروز هم شده و مساله ای غیرممکن نیست. در حال حاضر بسیاری از کلینیکهای تهران با واحدهای مختلف سازمان بهزیستی همکاری دارند، در مقابل کلینیک هایی هم داریم که شرایط متفاوتی دارند.
پاسخ داده شده خرداد 28, 1394 توسط صادق مومنی (2,780 امتیاز)
:: کليه حقوق مادی و معنوی برای وبسايت مددکاران اجتماعی ايرانیان محفوظ می باشد ::
سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران
..:: راه اندازی و پشتیبانی : مددکاران اجتماعی ایرانیان ::..
...