73 سوال

418 پاسخ

257 دیدگاه

658 کاربر

با حضور فعال در اولین سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران و ارائه ایده های نوین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، تأثیر گذار باشیم.

پیامدهای خصوصی سازی در بهزیستی

+24 امتیاز
58 بازدید
سازمان بهزیستی تا چه میزان در اجرای اصل 44 و توسعه کمی و کیفی خصوصی سازی موفق عمل نموده است؟
سوال شده خرداد 8, 1394 در سازمان بهزیستی توسط fahimeh49 (340 امتیاز)

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

19 پاسخ

+5 امتیاز
به نظر من موفق بوده ولی راه بسیار درازی تا پویایی و شکوفایی بخش خصوصی، آنطور که پیش بینی شده بود در پیش است.
پاسخ داده شده خرداد 9, 1394 توسط یک مددکار اجتماعی (2,380 امتیاز)
+4 امتیاز
کثرت خصوصی سازی کمکی به اهداف سازمان بهزیستی نخواهد کرد. باید این روند افزایش بخش خصوصی کنترل بشود. باید به بحث کیفی سازی این مراکز خصوصی توجهات بیشتری بشود.
پاسخ داده شده خرداد 9, 1394 توسط feryal (320 امتیاز)
من با شما موافقم.
+2 امتیاز
خصوصی سازی با توجه به انحصاری بودن مبحث جذب ها و استخدام ها در سازمان های دولتی یک فرصت استثنایی برای اشتغال فارغ التحصیلان بود و است .  و یک فرصت بسیار عالی برای کوچک شدن بخشهای دولتی . و فرصتی بسیار بهتر برای خدمت به جامعه هدف خصوصا در سازمانهای حمایتی ایران . ولی باید مطالعه شده تر عمل میشد در این خصوص. متاسفانه در ایران اول یک کاری انجام میشود و بعد مطالعه میشود. اول یک رشته تحصیلی ایجاد میشود و بعد در خصوص بستری سازی های لازم شغلی مربوطه فکر می شود و در خیلی موارد نمی شود. بهرحال به نظر من بخش خصوصی و واگذاری ها در این بخش نیاز به مطالعه بیشتری داشته و دارد.
پاسخ داده شده خرداد 11, 1394 توسط arash110 (1,300 امتیاز)
من خیلی تحت تأثیر نظر شما قرار گرفتم. واقعا تبریک به این نوع نگاه شما. لطفا در این مجموعه حضور داشته باشید و ادامه بدهید. موفق باشید.
در مورد دیدگاه شما نظری ندارم.
+5 امتیاز
متاسفانه هنوز به  بخش خصوصی، علیرغم مدعی بودن بخش دولتی نسبت به حمایت و پشتیبانی از این بخش، دید خوبی ندارند . بدبین به بخش خصوصی هستند خصوصا در سازمان بهزیستی.
حضور در بخش خصوصی و موفقیت در آن، خصوصا در سازمان بهزیستی به موارد مختلفی مربوط خواهد شد.
متأسفانه وجود رانت در بخشهای خصوصی سازمان بهزیستی به وضوح دیده می شود. وجود بی عدالتی در واگذاری خدمات به بخشهای خصوصی در سازمان بهزیستی به وضوح دیده میشود. بی توجهی به قوانین و مقررات و نسبی بودن اجرای قوانین در این سازمان نسبت به بخش خصوصی به وضوح دیده میشود.
در یک استان بدلیل کارمند بودن مدیر یک بخش خصوصی پرونده های موجود در مرکز آن فرد را از او میگیرند.
در استان دیگری به فرد کارمند اصلا مجوز داده نمیشود.
در استان دیگری یک مدیر بخش خصوصی کارمند از مزایای قابل توجهی برخوردار می شود.
در استانی دیگر یک کارمند مدیر بخش خصوصی فعالیتهای محل کار دولتی خود را به محل کار خصوصی راه اندازی شده ارجاع می دهد. حتی خیرین مراجعه کننده به سازمان بهزیستی را به سمت مرکز خصوصی خود سوق می دهد.
در این سازمان مسائل مختلفی وجود دارد که دوست ندارم به آنها فکر کنم.
با تشکر - یک کلینیک نسبتا تعطیل
پاسخ داده شده خرداد 11, 1394 توسط ashkan (1,870 امتیاز)
با عرض پوزش: پاسخ شما هیچ ربطی به سوال طرح شده نداشت! لطفا تجارب منفی خودتان را در این سامانه مطرح نفرمایید. هم تجارب منفی و هم طرز فکر کاملا شخصی خودتان را.
سلام چرا ربط نداشت خیلی هم خوب و درست بود درد دل خیلی از مراکز ما بود درد دل کسانی که ماه ها حقوق نمیگرن  ولی خالصانه کار میکنن به خاطر عشقی که به این   رشته دارن کسانی که همه بی عدالتی ها رو میبینن و تحمل میکنن و فقط کم کردن درد و رنج مردم خوشحالشون میکنه و گویا در بعضی جاها خصوصی سازی شده فقط به خاطر اینکه یکسری بار مسئولیتشون رو به شخص دیگه بدن   ی
+4 امتیاز
به نظر من ای کاش اصلا سازمان بهزیستی بخش خصوصی نداشت. کارمندان صالح و توانمند سازمان بهزیستی بخوبی می توانستند امور بهزیستی را اداره کنند. به نظر من با ایجاد مراکز خصوصی خرج و مخارج سازمان بهزیستی به هدر رفته است. من با بخش خصوصی مخالفم. با عرض پوزش از کاربران محترم فعال در بخش خصوصی.
پاسخ داده شده خرداد 11, 1394 توسط یک مددکار اجتماعی (2,380 امتیاز)
نمی دانم نظر شما شوخی بود یا جدی؟ واقعا شما اینطور فکر می کنید؟! واقعا خصوصی سازی لازم نبوده به نظر شما؟ من بعید میدانم که نظر شما نظر واقعی شما بوده باشد.
با عرض پوزش: پاسخ شما خیلی غیرمنطقی بود و با استانداردهای امروز ایران  جهان فاصله بسیار زیادی داشت. شما به نظرم نه کارمند دولت هستید و نه بخش خصوصی. چون نه کارمندان دولت اینگونه فکر می کنند و نه مدیران بخشهای خصوصی. لطفا نوع نگاهتون رو با واقعیت ها تطبیق دهید. با تشکر.
+5 امتیاز
خانم راد با نظر اشکان موافقم. در اینکه خصوصی سازی یک باید علمی است و دنیای پیشرفته پیشتر آنرا به شکل موفقیت آمیزی تجربه کرده اند حرفی نیست حرف بر سر نحوه اجرای آنست. خصوصی سازی توسط بهزیستی نه همیشه اما در بیشتر مواقع بر اساس سلیقه شخصی کارمند مربوطه انجام می گیرد!!! پیشنهاد اینست که برای واگذاری هر طرحی باید شاخص هایی تعیین و بر اساس آن شاخص طرح واگذار گردد نه بر اساس میزان اطاعت پذیری و مداحی و وابستگی افراد به سازمان!!!
پاسخ داده شده خرداد 15, 1394 توسط احمد جبارزاده (3,420 امتیاز)
+3 امتیاز
با عرض سلام خدمت همکاران و دوستان
به نظر بنده برون سپاری خدمات در  سازمانها می تواند با برنامه ریزی دقیق موجبات ارائه خدمات بهتر و تخصصی تر و در نهایت اثر بخشی بیشتر خدمات را در پی داشته باشد .البته توجه به شاخصهای علمی و نیز پیشینه قبلی افراد و سازمانهایی که ارائه خدمات را بر عهده می گیرند مورد لزوم است.همچنین باید توجه بسیار نمود که خصوصی سازی موجب انحصاری سازی نشود . باید به گونه ای فعالیت کرد که موجبات سوء استفاده افراد و سازمانها فراهم شود.
پاسخ داده شده خرداد 17, 1394 توسط محمد چیری (6,820 امتیاز)
درود بر شما و بسیار عالی.
با احترام؛ مدیریت سامانه
+4 امتیاز
ضمن سپاس فراوان از طرح مبحث بسیار خوب و عالی از سرکار خانم راد؛
به نظر بنده عمق این بحث بسیار زیاد است و در قالب یک نظرسنجی نمی توان نتیجه گیری های درست و اصولی داشت. برای یافتن پاسخ درست این سوال باید آسیب شناسی صورت بپذیرد. یک آسیب شناسی علمی و دقیق و مطالعه شده در سطوح مختلف از مراکز غیردولتی تحت پوشش سازمان در سطح کلان.
با سپاس مجدد؛
مدیریت سامانه
پاسخ داده شده خرداد 17, 1394 توسط mearaj (مدیر کل سایت) (4,050 امتیاز)
+3 امتیاز
با سلام
همانطور که همه بر این مهم واقف هستیم که مهمترین پیامد و علت اصلی خصوصی سازی ، تعدیل فعالیتها و حتی نیروی انسانی بخش دولتی وهمچنین اشتغالزایی نیروهای با انگیزه و جوان در هر جامعه ای میباشد اما بخاطر روند غیر اصولی آن دچار مشکلات عدیده ای در کشور ما شده است که صدمات جبران ناپذیری را بدنبال خواهد داشت.
به عبارتی: این کار در سازمانهای مختلف بطور کاملا سلیقه ای و گاها بصورت بی رویه انجام می پذیرد یعنی مراکزی غیر علمی و بدون موشکافی یا نظارت دقیق و قانونی از سوی یک سازمان، بخصوص بهزیستی مجوز فعالیت میگیرند و بصورت قارچی رشد میکنندکه متاسفانه کار بقیه مراکز را هم زیر سوال خواهند برد و بعضا مشاهده میکنیم که حتی اگر افراد متقاضی تاسیس مراکز خصوصی یا بهتر بگویم غیر دولتی ، افراد واجد شرایط، علمی و کار بلدی باشند خواهیم دید که بدون در نظر گرفتن محدوده فعالیت و یا اشباع شدن آن فعالیت باز هم مجوزهای جدیدی صادر میگردد.  
از موارد دیگر که از پیامدهای منفی خصوصی سازی است عدم حمایتهای همه جانبه از سوی سازمان های دولتی ناظر میباشد که به محض تفویض اختیارات به بخش غیر دولتی ،آنها را به حال خود رها کرده و انتظارات غیر منطقی و غیر واقع بینانه ای از بخش خصوصی دارند. به همین خاطر است که میشود گفت هر چند مراکزی در حال رشد و کار خصوصی بوده و بحمدالله تا حدودی موفق بوده اند اما باز هم نیازمند نظارت دقیق و حمایت همه جانبه از سوی دولت هستند تا بتوانند به تعهدات خود عمل کنند و موفق شوند.
پاسخ داده شده خرداد 28, 1394 توسط بی نام
دقیقا حرف شما درست است ابزار سنجش برای کار مراکز نظرشخصی اعمال می شود ارزیابی عملکر د براساس امار های غیر واقعی است و جالب تراینکه ارزیاب متخصص ان کار نیست برحسب سابقه واز گذشته بوده همانرا مسول مراکز خصوصی گذاشتند
+1 امتیاز
حمایتی که باید از مراکز خصوصی نمی شود با وجودی که انتظارات از مراکز خصوصی بالاست ولی خدمات پایین تر از سطح انتظارات است
پاسخ داده شده فروردین 4, 1395 توسط syousefi (390 امتیاز)
:: کليه حقوق مادی و معنوی برای وبسايت مددکاران اجتماعی ايرانیان محفوظ می باشد ::
سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران
..:: راه اندازی و پشتیبانی : مددکاران اجتماعی ایرانیان ::..
...