73 سوال

418 پاسخ

256 دیدگاه

658 کاربر

با حضور فعال در اولین سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران و ارائه ایده های نوین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، تأثیر گذار باشیم.

جایگاه مددکاران اجتماعی

+17 امتیاز
26 بازدید
آیا جایگاه مددکاران اجتماعی در ادارات دولتی تنزل پیدا کرده ؟ چرا؟
سوال شده خرداد 8, 1394 در سازمان بهزیستی توسط fahimeh49 (340 امتیاز)

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

7 پاسخ

+3 امتیاز
با سلام و احترام؛
ضمن تشکر از طرح سوال خوب و اساسی شما،
با توجه به اینکه بنده مدت 4 سال است که بعنوان یک مددکار اجتماعی در بهزیستی  مشغول به فعالیت می باشم، لذا به هیچ عنوان اینگونه فکر نمی کنم. جایگاه مددکاران اجتماعی در سازمان بهزیستی بسیار بالا می باشد.
پاسخ داده شده خرداد 8, 1394 توسط الف (1,640 امتیاز)
ببخشید شاید در بهزیستی استان شما اینگونه باشد. البته من کارمند بخش دولتی نیستم. موفق باشید.
+4 امتیاز
سلام . به نظر من بله. چون از اپراتور تا مدیرکل سازمان های اجتماعی مددکار محسوب می شوند و در واقع یک عادی سازی بسیار بد در این خصوص صورت رفته است.
پاسخ داده شده خرداد 8, 1394 توسط madadkaran (1,130 امتیاز)
با نظر شما موافقم. البته من کارمند بخش دولتی نیستم.
دیدگاه جالبی بود. تابحال به این قضیه فکر نکرده بودم.
کاملا موافقم
+3 امتیاز
بنده با نظر madadkaran موافقم. زیرا تا زمانی که اینگونه باشد و همه مددکار محسوب بشوند دیگر جایی برای صدای مددکاران اجتماعی واقعی و تحصیلکرده باقی نخواهد ماند.
پاسخ داده شده خرداد 8, 1394 توسط یک مددکار اجتماعی (2,380 امتیاز)
+3 امتیاز
با سلام .
 در کمیته امداد که بنده در آن مشغول به کار هستم در سنوات گذشته (تقریبا از ابتدای تاسیس) غالبا بدلیل ماهیت کار امداد و تفاوتهای ذاتی که با سایر سازمانهای ارائه دهنده خدمات اجتماعی دارد،مددکاری در سایر فعالیتها محو شده و تقریبا به شکل مددکاری تخصصی نبوده است .خوشبختانه چندسالی است  با رویکرد جدید کمیته امداد در زمینه هایی چون مددکار محوری تا حدودی توانسته است نسبت به تخصصی کردن کار مددکاری و مددکارن اقدام کند و شان اصلی ایشان را بازیابی کند و لی در همین فرایند درگیر شدن بیش از حد مددکارن به امور اداری و سازمانی و حجم بالای فعالیتهای محوله باعث کاهش راندمان ایشان می شود .
پاسخ داده شده خرداد 9, 1394 توسط محمد چیری (6,690 امتیاز)
سلام جناب آقای چیری. با نظر شما کاملا موافقم. خصوصا اینکه در سالهای اخیر کمیته امداد اقدام به پرورش مددکاران اجتماعی متخصص نیر نموده است. به نظر من کمیته امداد امروز با گذشته بسیار متفاوت است و در سالهای آینده در حوزه مددکاری اجتماعی جدید حرفهای بسیاری برای گفتن خواهد داشت.
+3 امتیاز
به نظرم هر اداره دولتی و حتی هر شرکت خصوصی نیاز به مددکار دارد زیرا که هر کجا پای انسان و البته ارزشهای انسانی در میان باشد به یک مددکار خوب نیاز است هرچند که در شرایط فعلی شناخت جامعه از مددکاری این مورد در حد آرزو است با توجه به اینکه مددکاری در آموزش و پرورش یا بیمارستانها هنوز آنگونه که باید جایگاه خود را پیدانکرده است.
پاسخ داده شده خرداد 10, 1394 توسط آرامش (1,350 امتیاز)
دقیقا همینطور است. ممنون از اظهار نظر خوب و مفید حضرتعالی.
+2 امتیاز
با سلام
سپاس بابت طرح این مبحث مهم.اما جسارتا باید عرض کنم که بهتر بود سوال بسته پرسیده نمیشد و سوال به صورت باز در خصوص جایگاه مددکاران بیان میشد،چرا که اول باید ببینیم آیا اصلا مددکاران در ارگانهای دولتی جاهی برای ایفای نقش و نشاندادن مهارتهای خود دارند یا نه؟ سپس بررسی کنیم که اون جایگاه تنزل یافته یا ترقی پیدا کرده .پس با یک بله یا خیر نمیتوان پاسخ کامل و همه جانبه ای ارائه داد لذا با اجازه همکاران عزیزم برای پاسخ به این سوال صرفا از تجربه کاری خودم استفاده میکنم و نظر خودم را بیان میکنم و کاملا به این امر واقف هستم که پاسخ بنده نیز کامل نیست و قطعا نمیشود آنرا در تمام نقاط محل خدمت مددکاران تعمیم داد بنابراین ممنون میشماگر  بقیه هم اظهارنظر کنند.
در ارگانهای دولتی به دو صورت به جایگاه مددکار و حرفه مددکاری نگاه میکنند. اتفاقا برخلاف آنچه همه ما تصور میکنیم و انتظار داریم، در سازمانهای حمایتی و متولی رسیدگی به آسیبهای اجتماعی ، مثل کمیته امداد،بهزیستی،بنیاد شهید ،سازمان زندانها،و...و بیمارستانها که مددکاران میتوانند حرف اول رابزنند متاسفانه اصلا دید خوبی به مددکار ندارند و حتی بنده خود شاهد بوده ام که چطور از یک مددکار بیگاری میکشند و حتی برای تنبیه دیگر کارمندان آنها را به واحد مددکاری میفرستند(در واقع تبعید میکنند) یا کار مددکاران بیشتر جلب مشارکتهای مردمی و صرفا بعد حمایتی مددجویان است چون فکر میکنند نقش اصلی و تنهاترین وظیفه ی مددکار تامین و حل مشکلات مالی مددجوست و نه چیز دیگر.در بیمارستان ها که متاسفانه فقط به عنوان یک فرد تخفیف دهنده هزینه های درمان بیماران به مددکار نگاه میشود.پس میشود گفت در اینجور سازمانها جایگاه مددکار تنزل یافته است.
اما در ارگانهایی که مددکاران نوپا هستند و موفق به نشان دادن جایگاه واقعی خود غیر از امور خیریه ای و گدا پروری شده اند بنظر میرسد جایگاه آنها در حال ترقی است.
مثل حضور مددکاران در دفاتر مشاوره پرونده های خانوادگی دادگستریها، واحدهای فرهنگی و اجتماعی شهرداریها، مددکاران صنعتی و بانکها و... در جایگاه واقعی قرار دارند.ناگفته نماند که همه ی اینها بسته به خلاقیت خود مددکاران و شروع اولیه که خیلی مهم است دارد.
و
پاسخ داده شده خرداد 29, 1394 توسط بی نام
0 امتیاز
سلام
در بعضی ارگان ها بله چون به جای مددکار از رشته های دیگه که هیچ تخصصی در این رشته ندارند استفاده شده علی الخصوص کسانی که با سهمیه علی الرغم رشته علوم اجتماعی و روانشناسی در حیطه مددکاری وارد میشن چون تخصص متفاوتی دارند نمی توانند مطمئنا مددکاران خوبی باشند
پاسخ داده شده فروردین 4, 1395 توسط syousefi (390 امتیاز)
در سازمان بهزیستی که یکی از تخصصی ترین سازمان ها در بحث مددکاری هست از دیپلم تا روانشناس و حتی رشته های مهندسی رو به عنوان مددکار مشغول به کار می کنند
:: کليه حقوق مادی و معنوی برای وبسايت مددکاران اجتماعی ايرانیان محفوظ می باشد ::
سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران
..:: راه اندازی و پشتیبانی : مددکاران اجتماعی ایرانیان ::..
...