73 سوال

418 پاسخ

257 دیدگاه

658 کاربر

با حضور فعال در اولین سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران و ارائه ایده های نوین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، تأثیر گذار باشیم.

راهکارهای شما برای جلوگیری از فرسودگی شغلی مددکاران چیست؟

+20 امتیاز
66 بازدید
با سلام و عرض ادب
راهکارهایی که جهت جلوگیری از فرسودگی شغلی و بهره وری کامل نیروی انسانی شاغل در بخشهای خدمات اجتماعی و خصوصا مددکاری اجتماعی به ذهنتان میرسد را در این جا به اشتراک بگذارید تا سایر همکاران نیز آنها را بکار گیرند .
سوال شده خرداد 3, 1394 در کارگاههای تخصصی مددکاری اجتماعی توسط محمد چیری (6,820 امتیاز)
برچسب گذاری دوباره مرداد 10, 1394 توسط mearaj
فرسودگی شغلی یا کارزَدگی را از لحاظ لغوی می‌توانیم تحلیل قوای روانی که گاهی با افسردگی همراه هست و از تلاش برای کمک به بیماران روانی یا افراد تحت فشار روانی ناشی می‌شود تعریف کرد.[۱] فرسودگی شغلی نشانگان خستگی مفرط عاطفی به دنبال سال‌ها درگیری و تعهد نسبت به کار و مردم هست.[۲] به عبارت دیگر فرسودگی شغلی خستگی فیزیکی، هیجانی و روانی به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در موقعیت کار سخت هست.[۳] این نشانگان حالتی است که در آن قدرت و توانایی افراد کم و رغبت و تمایل آنها برای انجام کار و فعالیت کاهش پیدا می‌کند[۴]

فرسودگی شغلی پیامدی از فشار شغلی دایم و مکرر است. بدین ترتیب که شخص در محیط کارش به علت عوامل درونی و بیرونی احساس فشار می‌کند و این فشار، پیوسته و چندین‌باره بوده و سرانجام به احساس فرسودگی تبدیل می‌گردد. فرسودگی شغلی به عنوان فقدان انرژی و نشاط تعریف می‌شود و شخص دچار فرسودگی شغلی احساس کسالت‌انگیزی را نسبت به انجام رفتار شغلی نشان می‌دهد.

شخصی که مسئولیت‌های هم‌ستیزنده و هم‌زمانی دارد، این احساس را خواهد داشت که به چند جهت کشیده می‌شود. این امر به خستگی از کار و سرانجام فرسودگی شغلی خواهد انجامید.

اولین آسیب فرسودگی شغلی، رنج بردن از فرسودگی بدنی هم‌چون سردرد، تهوع، کم‌خوابی، و تغییراتی در عادات غذایی است. فرسودگی عاطفی هم‌چون افسردگی، احساس درماندگی، احساس عدم کارآیی در شغل خود و همچنین ایجاد نگرش‌های منفی نسبت به خود، شغل، سازمان و به طور کلی نسبت به زندگی پیامدهای بعدی کارزدگی هستند.

فرسودگی شغلی عامل بازدارنده‌ای برای ایجاد و گسترش خشنودی شغلی است.[

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

12 پاسخ

+1 امتیاز
با سلام
یکی از راههای کاهش زمینه های فرسودگی شغلی مددکاران اجتماعی، شناسایی روزنه های آسیب رسانی شغلی به این قشر و مسدود نمودن آن روزنه هاست. البته شرایط شغلی همه مددکاران اجتماعی فرسوده کننده نیست و این مبحث شامل خصوصا مددکارانی است که در بخش های فعال در حوزه های مختلف آسیبهای اجتماعی همچون کودک آزاری ها و همسر آزاری و ... مشغول به فعالیت هستند.
پاسخ داده شده شهریور 1, 1395 توسط فریبا یار احمدی (250 امتیاز)
+1 امتیاز
با سلام. تنها پیشنهادم ارتقاء کیفی شرایط شغلی و  رفاه اجتماعی و خانوادگی  جامعه مددکاران اجتماعی ایران است.
پاسخ داده شده آبان 15, 1395 توسط ایده پرداز ناب (310 امتیاز)
:: کليه حقوق مادی و معنوی برای وبسايت مددکاران اجتماعی ايرانیان محفوظ می باشد ::
سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران
..:: راه اندازی و پشتیبانی : مددکاران اجتماعی ایرانیان ::..
...