73 سوال

418 پاسخ

257 دیدگاه

658 کاربر

با حضور فعال در اولین سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران و ارائه ایده های نوین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، تأثیر گذار باشیم.

راهکارهای شما برای جلوگیری از فرسودگی شغلی مددکاران چیست؟

+20 امتیاز
66 بازدید
با سلام و عرض ادب
راهکارهایی که جهت جلوگیری از فرسودگی شغلی و بهره وری کامل نیروی انسانی شاغل در بخشهای خدمات اجتماعی و خصوصا مددکاری اجتماعی به ذهنتان میرسد را در این جا به اشتراک بگذارید تا سایر همکاران نیز آنها را بکار گیرند .
سوال شده خرداد 3, 1394 در کارگاههای تخصصی مددکاری اجتماعی توسط محمد چیری (6,820 امتیاز)
برچسب گذاری دوباره مرداد 10, 1394 توسط mearaj
فرسودگی شغلی یا کارزَدگی را از لحاظ لغوی می‌توانیم تحلیل قوای روانی که گاهی با افسردگی همراه هست و از تلاش برای کمک به بیماران روانی یا افراد تحت فشار روانی ناشی می‌شود تعریف کرد.[۱] فرسودگی شغلی نشانگان خستگی مفرط عاطفی به دنبال سال‌ها درگیری و تعهد نسبت به کار و مردم هست.[۲] به عبارت دیگر فرسودگی شغلی خستگی فیزیکی، هیجانی و روانی به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در موقعیت کار سخت هست.[۳] این نشانگان حالتی است که در آن قدرت و توانایی افراد کم و رغبت و تمایل آنها برای انجام کار و فعالیت کاهش پیدا می‌کند[۴]

فرسودگی شغلی پیامدی از فشار شغلی دایم و مکرر است. بدین ترتیب که شخص در محیط کارش به علت عوامل درونی و بیرونی احساس فشار می‌کند و این فشار، پیوسته و چندین‌باره بوده و سرانجام به احساس فرسودگی تبدیل می‌گردد. فرسودگی شغلی به عنوان فقدان انرژی و نشاط تعریف می‌شود و شخص دچار فرسودگی شغلی احساس کسالت‌انگیزی را نسبت به انجام رفتار شغلی نشان می‌دهد.

شخصی که مسئولیت‌های هم‌ستیزنده و هم‌زمانی دارد، این احساس را خواهد داشت که به چند جهت کشیده می‌شود. این امر به خستگی از کار و سرانجام فرسودگی شغلی خواهد انجامید.

اولین آسیب فرسودگی شغلی، رنج بردن از فرسودگی بدنی هم‌چون سردرد، تهوع، کم‌خوابی، و تغییراتی در عادات غذایی است. فرسودگی عاطفی هم‌چون افسردگی، احساس درماندگی، احساس عدم کارآیی در شغل خود و همچنین ایجاد نگرش‌های منفی نسبت به خود، شغل، سازمان و به طور کلی نسبت به زندگی پیامدهای بعدی کارزدگی هستند.

فرسودگی شغلی عامل بازدارنده‌ای برای ایجاد و گسترش خشنودی شغلی است.[

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

12 پاسخ

+4 امتیاز
حمایت کامل شغلی از مددکاران اجتماعی
امنیت شغلی برای مددکاران اجتماعی
رفاه اجتماعی مطلوب برای مددکاران اجتماعی
و ...
پاسخ داده شده خرداد 3, 1394 توسط sorayya (720 امتیاز)
+4 امتیاز
با سلام و تشکر فراوان به جهت طرح سوالات و مباحث بسیار عالی و کاربردی شما؛
به نظر بنده  مشکل فرسودگی و پژمردگی شغلی مددکاران اجتماعی از ابعاد مختلف می بایست مورد تحلیل و ارزیابی قرار بگیرد و برای رفع آن برنامه ریزی بشود.
تا زمانیکه یک مددکار اجتماعی از امنیت شغلی مناسب و اولیه برخوردار نباشد مسلما فاقد استرس شغلی نخواهد بود و مدام در کنار همه مشقت های حرفه ای این استرس را همراه خود خواهد داشت.
تا زمانیکه یک مددکار اجتماعی از رفاه مطلوب و اولیه اجتماعی برخوردار نباشد محال ممکن است که بتواند در جهت ارتقاء رفاه اجتماعی جامعه هدف خود تفکر و برنامه ریزی درست و مشخصی داشته باشد.
تا زمانیکه مددکاران اجتماعی از سوی سازمانها و نهادهای متولی امور اجتماعی، در حد و اندازه های استاندارد جهانی پذیرفته و به کار های تخصصی مربوط به مددکاری اجتماعی گمارده نشوند محال ممکن است دچار پژمردگی شغلی نشوند.
و نهایتا به نظر من یکی از روزنه های اصلی حل مشکلات صنفی مددکاران اجتماعی برخورداری از نظام مددکاری اجتماعی ایران است. زیرا تا زمانیکه از یک نظام مستقل و قدرتمند و قانونی برخوردار نباشیم مسائل و مشکلات حوزه مددکاران اجتماعی ادامه دار خواهد بود.
پاسخ داده شده خرداد 3, 1394 توسط جواد طلسچی یکتا (3,090 امتیاز)
سلام
ممنون از توجه جنابعالی.
پیاده سازی نظام مددکاری اجتماعی  نیازمند زیرساختهایی است که هنوز بطور کامل وجود ندارند و نیاز به توجه مسئولین دارد. البته در این فرایند وظیفه جلب توجه مسئولین بر عهده ماست که متاسفانه خیلی خیلی کم کاری می کنیم.
+2 امتیاز
شرایط شغلی مناسب می تواند از احتمالات بروز خستگی شغلی مددکاران اجتماعی بکاهد.
پاسخ داده شده خرداد 4, 1394 توسط Edris.Mi (540 امتیاز)
+2 امتیاز
مددکاران اجتماعی توقعات بالایی ندارند. شاید یک تقدیر کوچک، یک خسته نباشید از ته دل، یک لیوان آب سرد هم بتواند مانع از خستگی شغلی مددکاران اجتماعی بشود.
پاسخ داده شده خرداد 5, 1394 توسط sina57 (570 امتیاز)
+2 امتیاز
برای جلوگیری از فرسودگی شغلی مددکاران اجتماعی لازم است روزنه های این فرسودگی را بدرستی شناسایی و خنثی کنیم. باید از مددکاران اجتماعی به نوعی مراقبت کنیم. همانطور که آنها از جامعه و انسانها مراقبت اجتماعی می کنند. باید از مددکاران اجتماعی حمایت کرد. همانطور که آنها به حمایت اجتماعی از اقشار مختلف جامعه فکر می کنند. با تشکر.
پاسخ داده شده خرداد 6, 1394 توسط الف (1,640 امتیاز)
+4 امتیاز
با تایید دیدگاه همکارم آقای چیری ، می بایست اضافه نمایم که در جامعه ای زندگی می کنیم که انگیزه کشی غالب بر انگیزه بخشی است بنابراین آنچه می تواند مانع این فرسودگی روحی و روانی در کار شود انگیزه بخشی درونی و خود مدیریتی عاطفی است. و این زمانی محقق می گردد که ما از یک بهداشت روانی قوی برخوردار باشیم
پاسخ داده شده خرداد 8, 1394 توسط احمد جبارزاده (3,420 امتیاز)
+3 امتیاز
از حدود 2سال پیش تاکنون به تشکیل پرونده برای مدجویانی که طولانی مدت به مددکاری مراجعه کرده اند اقدام نمودهام 400پرونده اجتماعی شده که نیاز به خدمات اجتماعی ومددکاری دارند وبطور متوسط 5 مددجو داری پرونده مراجع دارم که هر روز مراجعه می کنند واین غیر از مددجویان سرپایی می باشد به نظر شما فشار کاری وروانی بریک مددکار بااین حجم پرونده چگونه است مشکلات جسمی مثل کمردرد وپا درد وبیحوصلگی در امور منزل وخانه وشرکت در شادیها و مراسم ومشکلات روحی وروانی مثل کم تحملی در برابر مشکلات و گاهی ناسازگاری ومنفی بافی وارامش فکری وغیره وبیشتر هم بی توجهی کسانی که خدمات شما را نادیده می گیرند وتشویق وانگیزه در کار کسی به شما نمی دهد تا انرژِ ی شما باز توان شود وخسته از خودت وهمه کسانی که به نوعی دچار مشکل میشود وبرای چرایی ان جوابی ندارند وسرخورده وافسرده از این همه کار و سختی کار و رفاه هم بسیار پایین وکسی به این جنبه فکر نمی کند تا اقدامی نماید.شما حدس بزنید فرسودگی یک مددکار اجتماعی شاغل در هر سازمان را .
پاسخ داده شده تیر 11, 1394 توسط نوروزی (2,670 امتیاز)
کاملا موافقم. ممنون از توضیحات شما همکار محترم. بسیار سخت و طاقت فرساست.
ما در مراکز مددکاری اجتماعی دقیقا به همین اندازه کار می کنیم. شما در کدام سازمان تشریف دارید؟ بخش خصوصی هستید یا دولتی؟ بهرحال اگر در بخش خصوصی هستید واقعا سخت و وحشتناک است ولی اگر در بخش دولتی هستید بخاطر این حس مسوولیت کاری خدمتتان تبریک عرض می کنم و این را هم مدنظر داشته باشید که امنیت و ثبات شغلی شما را مددکاران بخش خصوصی ندارند.
+3 امتیاز
در ؤهله اؤل مددکاران اجتماعی افراد متخصصی هستند که ؤقت ؤ زندگی خؤد را برای حل مسائل ؤ مشکلات افراد، خانؤاده ها ؤ جامعه سپری میکنند. در جامعه کنؤنی رسیدگی به مشکلات با ابعاد مختلف ؤ گؤناگؤنی که دارد، کار بسیار شاقی است، این در حالی است که خؤد مددکاران اجتماعی دارای مسائل ؤ مکشلات شخصی  هستند. پس به نظر میاد برای کاهش فرسؤدگی شغلی همانطؤر که مددکار از دیگران حمایت می کند، باید پشتؤانه ؤ حامی محکمی برای رسیدگی به مسائل اقتصادی، رؤانی ؤ اجتماعی آنان نیز ؤجؤد داشته باشد. اما متأسفانه ما از چنین سیستمی برخؤردار نیسیتیم. مددکاران ما حامی ؤ پشتیبان ندارند ؤ همین امر زمینه بی انگیزگی، بهره ؤری پایین ؤ ناکارآمدی اقدامات را ایجاد میکند.
پاسخ داده شده مرداد 3, 1394 توسط soha (1,250 امتیاز)
مددکاران اجتماعی شاغل در مراکز غیردولتی از درآمد بسیار پایینی برخوردارند ( با کمترین امنیت شغلی ممکن) و مسلما نمی توانند بدرستی به جامعه هدف خود خدمت با کیفیت ارائه بدهند.
+3 امتیاز
با سلام
ضمن سپاس از توضیحات کاملا علمی جناب چیری برای رهایی از فرسودگی شغلی پیشنهادات زیر رادارم:
- حتما  وحتما یه یک ورزش گروهی بپردازید.
- تمرینات یوگا در تمرکز ذهن  وایجاد تعادل بین جسم وذهن بسیار موثر است.
- گاهی اوقات به هر بهانه ای تنها و بدون فرزند یا همسر مسیری را پیاده بروید و از بودن در بین جنب وجوش مردم لذت ببرید.
- با طبیعت خودتان را پیوند بزنید و خودتان را به طبیعت این بهترین و زیباترین افرینش خداوند متعال بسپارید. طبیعت را نوازش کنید.
- کودکی کنید. بستنی قیفی حتما بخرید ان هم از نوع پیچ پیچی آن. اگر فرزند دارید بگذارید قلقلک تان بدهد و بلند بخندید.
- به مهمانی بروید و ازکارتان در مهمانی صحبت نکنید.
-  برای خودتان موسیقی زیبا بگذارید. گوشتان را با موسیقی خوب نوازش بدهید.
- گاهی اوقات ساسی مانکن هم بگذارید وملودی را با صدای بلند ادا واطوار درآورید.
- در خلوت ونیایش خود با خداوند در راز ونیاز ونماز برای خدایی که فرصت خدمت به شما داده سپاسگذار باشید. شما به جهت برخوردار بودن وتوانمند بودن با شکر گذاری خداوند درهر لحظه وساعت  مسیرآرامش را به درون خودتان تغییر دهید.

- حتما با افراد معتمد تان در مورد مورد مشکلات شغلی صحبت کنید .
پاسخ داده شده مهر 12, 1394 توسط محجوبه نجفی نژاد (280 امتیاز)
با سلام و تشکر به جهت توضیحات کامل شما.
+2 امتیاز
باسلام واحترام خدمت همکاران ارجمند مشاغلی که افراد را دچار فرسودگی شغلی می کنندبا توجه به این که با الام ودرد ورنج بشری واسترسهای طاقت فرسا مواجه هستند از جمله پزشکی پرستاری مددکاری اجتماعی را درگیر میکند یکی از بهترین روشهای پیشگیری از فرسودگی شغلی تعادل در زندگی حرفه ای وخانوادگی است ودیگری پرداختن به فعالیتهای ورزشی مورد علاقه میباشد
پاسخ داده شده تیر 17, 1395 توسط hossein ghassemi (390 امتیاز)
با سلام و احترام؛
ممنون از ارائه دیدگاه؛
موفق و موید باشید.
:: کليه حقوق مادی و معنوی برای وبسايت مددکاران اجتماعی ايرانیان محفوظ می باشد ::
سامانه ایده پردازی مددکاران اجتماعی ایران
..:: راه اندازی و پشتیبانی : مددکاران اجتماعی ایرانیان ::..
...