چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درنگی بر رونمایی از سایت دانشگاه ایرانیان
#1
درنگی بر رونمایی از سایت دانشگاه ایرانیانآحاد ملت در برابر قانون یکسان هستند"،‌ حتما انتظارات از شخصی که هشت سال مجری قانون اساسی بوده، بسیار بیشتر از سایرین خواهد بود.
  [تصویر:  ImageThumb2?newsid=97046&w=550&type=Horizontal]
 
 شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی ‌نژاد، در واپسین روزهای دولت دهم تشکیل جلسه داد وبه پاس زحمات و خدمات ایشان در مقام ریاست جمهوری با تاسیس دانشگاهی با عنوان "دانشگاه جامع بین‌المللی" موافقت کرد. این موافقت تنها یک "موافقت اصولی" بوده و مطابق با قانون، موافقت نهایی با تاسیس دانشگاه منوط به تایید اعضای هیات موسس و تایید سایر شرایط از جمله ساختمان، اساسنامه، بودجه و رشته‌های قابل تدریس در این دانشگاه خواهد بود.اما در حالی که هنوز مجوزی قطعی برای دانشگاه مذکور صادر نشده است، به ناگاه، سایت دانشگاهی با عنوان "دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان" رونمایی شده و که در بیانیه ماموریت آن، «ایجاد نمانام (برند) ممتازدرحوزه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی در مقیاس ملی و بین المللی» به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف آن ذکر شده است.
 غفلت از قانون در دانشگاه ایرانیان
در حالی که بسیاری از علما، اساتید‌ و حتی مسئولان سیاسی دارای مجوز تاسیس دانشگاه در کشور هستند، این حق طبیعی محمود احمدی‌نژاد به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت است تا درخواست تاسیس دانشگاه داشته و بتواند بر اساس قوانین کشور،‌ یک دانشگاه را اداره کند. همانطور که سیدمحمد خاتمی نیز در گفت‌وگو با نشریه اندیشه پویا از تاسیس دانشگاه توسط احمدی‌نژاد و استفاده از امکانات مشروع دولتی در این خصوص استقبال کرده بود.شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه خود مبنی بر تشکیل "دانشگاه جامع بین‌المللی" موافقت اصولی کرده و در این "موافقت اصولی"،‌هرگز نام "ایرانیان" وجود نداشته و بنابراین اطلاق عنوان "دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان" امری خلاف قانون و خلاف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. این موضوع توسط وزیر علوم دولت دهم نیز مورد تاکید قرار گرفته بود و دانشجو گفته بود: «دانشگاه ایرانیان اصلا وجود ندارد و آنچه مصوبه شورا بوده، تاسیس دانشگاه جامع بین‌المللی است».اولین لازمه تاسیس یک دانشگاه غیرانتفاعی، معرفی اعضای هیات موسس و پس از آن انتخاب اعضای هیات امنای دانشگاه است. هیات موسس دانشگاه مطابق با قانون باید عضو هیات علمی یکی از دانشگاه‌های کشور باشند و رئیس دانشگاه نیز باید در مرتبه استاد تمامی دانشگاه باشد. در حالی که در اسامی مطرح به عنوان اعضای هیات موسس دانشگاه افرادی چون "حمید بقایی" یا "اسفندیار رحیم‌مشایی" هرگز عضو هیات علمی دانشگاه نبوده‌اند و این در حالی است که حتی در مدرک کارشناسی ارشد این افراد هم شبهه‌هایی وجود دارد. مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، در این خصوص تاکید کرده بود که موافقت قطعی با این دانشگاه، بعد از انجام مراحل اداری در وزارت علوم، از سوی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای گسترش آموزش عالی اعلام می‌شود. حسنی گفته بود که طبق قانون، اعضای هیأت مؤسس دانشگاه‌های غیرانتفاعی باید حداقل هفت و حداکثر 9 نفر باشند؛ در حالی که تعداد اعضای هیأت مؤسس دانشگاه جامع بین‌المللی فقط چهار نفر است و این تعداد، از حداقل‌های تعیین شده نیز کمتر است. موافقت قطعی با راه‌اندازی موسسات غیرانتفاعی در حالی صورت می‌گیرد که گزارش کاملی از محل راه‌اندازی دانشگاه و تعداد اعضای هیأت مؤسس به دفتر گسترش آموزش عالی ارائه شود.پس از تایید اعضای هیات موسس، دانشگاه باید دارای یک مکان و منابع درآمدی مشخص باشد. در حالی‌که حساب دانشگاه به دلیل واریز وجه غیرقانونی 16 میلیارد تومانی از حساب ریاست‌جمهوری توسط دیوان محاسبات مسدود شده، در چنین شرایطی صدور موافقت قطعی با تاسیس چنین دانشگاهی قطعا در‌هاله‌ای از ابهام خواهد بود و با توجه به مشخص نبودن مکان تشکیل این دانشگاه، قطعا فعالیت آن در این برهه غیرقانونی تلقی می‌شود.
 رونمایی از سایت با چه هدفی؟
رونمایی از سایت یک دانشگاه، آخرین مرحله از تاسیس یک دانشگاه می‌تواند تلقی شود، زمانی‌که اعضای هیات موسس، امنا و مدیران دانشگاه مشخص شده، اعضای هیات علمی جذب و رشته‌های مورد تقاضا مصوب و دانشجوی لازم پذیرش شده باشند، برای امور بعدی؛ دانشگاه می‌تواند اقدام به راه‌اندازی یک سایت مستقل کند اما در شرایطی که دانشگاهی اصلا تشکیل نشده، رونمایی از سایتی با عنوانی غیرقانونی، قطعا خلاف قانون خواهد بود. مدیرکل دفتر آموزش‌های آزاد و غیرانتفاعی وزارت علوم نیز در خصوص این موضوع تاکید کرده بود که اولین مرحله برای راه‌اندازی مؤسسات غیرانتفاعی، تکمیل فرم‌های "الف و ب" مربوط به معرفی اعضای هیات موسس و معرفی نماینده هیات موسس دانشگاه است، اما "دانشگاه جامع بین‌المللی" (معروف به دانشگاه ایرانیان) هنوز این فرم‌ها را تکمیل نکرده و در اختیار وزارت علوم قرار نداده است. همچنین -شورای عالی انقلاب فرهنگی برای راه‌اندازی این دانشگاه، تنها "موافقت اولیه" را ارائه کرده و لازم است که این دانشگاه برای راه‌اندازی، تمام مراحل قانونی را طی کند.در حال حاضر یک مؤسسه آموزش مجازی به نام ایرانیان وجود دارد که این موسسه از سال 81 فعالیت خود را آغاز کرده و بر اساس قانون، دو موسسه نمی‌توانند با یک نام فعالیت کنند؛ بنابراین موسسه فعلی با نام ایرانیان می‌تواند، ادعای شکایت کند که در این صورت استفاده از لفظ ایرانیان توسط دانشگاه احمدی‌نژاد حتما غیرقانونی خواهد بود.به هر روی، تاسیس و اداره یک دانشگاه، اصول و ضوابط قانونی خود را دارد و از آنجا که مطابق با قانون اساسی
آحاد ملت در برابر قانون یکسان هستند"،‌ حتما انتظارات از شخصی که هشت سال مجری قانون اساسی بوده، بسیار بیشتر از سایرین خواهد بود. در چنین شرایطی حتما مخالفت با اقدام خلاف قانونی، نه از جهت مخالفت با شخص بلکه مخالفت با اقدامات خلاف قانون، قابل تعبیر و تفسیر است.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد «علم و مدرنیته ایرانی» در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,536 05-05-2014، 08:02 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  سن امید به زندگی سالم ایرانیان ۶۳ سال است MEARAJ 0 1,517 12-05-2013، 07:16 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  فریب تست‌های روانشناسی مجلات و سایت‌های اینترنتی را نخورید mina68 0 1,428 10-11-2013، 06:47 AM
آخرین ارسال: mina68

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران