چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

کلمات کلیدی: تاب آوری, مددکاری اجتماعی, تاب آوری اجتماعی,
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاب آوری و مددکاری اجتماعی
#1
پاسخگویی به این سوال بسیار مهم که چه توضیحی برای عملکرد خوب مددجویان در شرایط  بد فردی، خانوادگی و اجتماعی وجود دارد. وظیفه اصلی تاب آوری در مددکاری اجتماعی است. اگرچه توسعه تاب آوری منوط به تلاشی چند رشته ای است و نتیجه و ثمره ای چند عاملی و بین رشته ای است اما متخصصین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، روانشناسی، روانپزشکی، تعلیم و تربیت، اقتصاد، جامعه شناسی، مدیریت و حتی سازمانهای مردم نهاد و بنیاد های خیریه و بشردوستانه میتوانند هر کدام در تولید این پاسخ سهمی ایفا نمایند.
متأسفانه زندگی بسیاری از کودکان و نوجوانان در اقصی نقاط دنیا به طرق مختلف در معرض آسیب و صدمات جدی قرار دارد. بلایای طبیعی، جنگ، فقر، گرسنگی، تهدیدات زیست محیطی و تروریسم و پدیده های دیگری چون اعتیاد، گسست خانواده، طلاق و تهی شدن زندگی آدمی از معنویت و مهربانی، رشد و سلامت انسان را در معرض مخاطرات و آسیب های جدی قرار داده است.
امکان پیشگیری از تمامی این تهدیدات وجود ندارد، بنابراین بر مددکاران اجتماعی لازم است که محافظت را در برابر این همه آسیب و صدمات غیر قابل پیش بینی بیاموزند که مجموعه این آموزه ها بخش قابل توجهی از مطالعات و کاربست تاب آوری را شامل میشود.
البته مددکاران اجتماعی بنا به مأموریت ذاتی، امداد و حمایت اچتماعی را به خوبی میشناسند و هم چنین تسهیل و هدایت رشد را نیز.
اما به سلامت زیستن در شرایط نامناسب و یا رشد پس از صدمه را حوزه اثر و دامنه مطالعات تاب آوری می دانیم.
اینکه مددجویان در بسترهای نامناسب اجتماعی و شرایط تهدیدکننده بتوانند در سطوح مختلف فردی و گروهی رشد و عملکرد خوبی را با اجتناب از ضربه و آسیب ارائه نمایند.
فصل قابل توجهی از گفتگوهای مشترک و تعاملات تاب آوری و مددکاری اجتماعی است.
چرا که دانش حفاظت از آسیب پذیران اجتماعی و توانمندسازی ایشان، ایجاد بستر مناسب برای رشد و بالندگی و استحصال توانش و کفایت اجتماعی از جمله مأموریت های تخصصی مددکاران اجتماعی است و از جمله اهداف تاب آوری نیز به شمار می آید.
مطالعه زندگی افراد یا مددجویانی که علی رغم نامناسب بودن شرایط و یا صدمات بزرگ و کوچک بهرحال در مسیر زندگی موفقیتی به دست آورده اند و یا توانسته اند پس از صدمه، زندگی و سلامت خود را بازیابی و بازسازی کنند یا حتی به رشدی بیشتر از قبل نیز دست یابند، عرصه حضور مددکاران اجتماعی و قلب مفهوم تاب آوری است.
این سلسله یادداشت های کوتاه را ادامه خواهیم داد.
محمدرضا مقدسی | پژوهشگر و مدرس تاب آوری
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران
 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاب آوری در بحران ها و مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 1,742 03-22-2017، 08:05 PM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران