چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

کلمات کلیدی: مددکاری اجتماعی, مددکار اجتماعی, نظریه ها, کارابزار مددکاری اجتماعی,
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نظریه ها به مثابه کار ابزار مفهومی مددکاری اجتماعی
#1
چرا مددکاری اجتماعی مورد نیاز است؟ نیاز به مددکاری اجتماعی چیست؟ مددکار اجتماعی چگونه فعالیت می‌کند؟ مددکاراجتماعی قصد دارد چه کمکی کند؟ تعریف مددکاری اجتماعی معمولاً به این سوالات پاسخ می دهد. پاسخ به این سوالها نیازمند آن است که بدانیم چرا مردم رنج می برند؟ مسئولیت ما نسبت به موجودات انسانی چیست؟ ما چگونه دانشی در رابطه با مشکلات انسانها بدست می آ وریم؟ چه چیزی باعث می شود ما مشکلات اجتماعی را در روش ویژه درک کنیم؟ چرا ما روشهای ویژه ی حل مشکل را به اشتراک می گذاریم؟ مددکار اجتماعی نیاز دارد به این سوالات پاسخ دهد قبل از اینکه بخواهد به بررسی مسائل بپردازد. نظریه ها و دیدگاههای مددکاری اجتماعی ممکن است برخی پاسخها را به این سوالات فراهم کنند.
نظریه ها به ما کمک می کنند که به مردم کمک کنیم که: فهم از خودشان یا موقعیتشان را افزایش دهند، قادر به تصمیم گیری شوند، قادر به حمایت از تصمیمشان شوند، با موقعیتی که نمی توانند تغییر دهند سازگار شوند، قادر به بررسی گزینه های مختلف و انتخاب یک گزینه شوند، توانایی دسترسی به اطلاعات و منابع را برای تصمیم گیری بدست آورند، تفکر مثبت برای ایجاد تغییر را بدست آورند، توانایی یادگیری و دسترسی به مهارتها برای بهبود شرایط فردی و جمعی را بدست آورند، افزایش تصور مثبت از خود و غلبه بر برچسب را بدست آ ورند و ….
از دیدگاه cottrell نظریه مجموعه ای از عقاید است که به ما کمک می کند توضیح دهیم چرا رویدادی در روش ویژه روی می دهد؟ نتایج احتمالی رویداد را به کمک نظریه می توانیم پیش بینی کنیم. او عنوان می کند که نظریه ها بر اساس شواهد و دلایل هستند اما هنوز به طور قاطع و ثابت اثبات نشده اند.
اندیشمند دیگرBecket عنوان می کند نظریه مجموعه آرا و اصولی است که برای راهنمایی در عمل استفاده می شود و راه برای چالش آن باز است.
ما با انواع نظریه های خلاق و منطقی روبرو هستیم، نظریه هایی که به مددکاران اجتماعی که در حوزه های مختلف کار می کنند کمک می نماید مسائل پیش رو را درست تر تبیین کنند و چرایی آن را درک کنند، فهم درست تر و عمیق تری به روابط پیدا کنند، بر حسب درک روابط نتایج احتمالی را پیش بینی کنند.
زمانی که با مسائل مختلفی چون خیانت زناشویی، فرار کودکان، مشکلات رفتاری نوجوانان، تعارضهای خانوادگی، بیماری های مزمن و… کار می کنیم نظریه ها مهمترین ابزار مفهومی هستند که به ما در درک مسأله کمک می کنند و ابزارهای دیگر ما چون مشاهده، مصاحبه و… را فرهیخته می سازند. کار ابزارهای مددکاری اجتماعی بدون نظریه ها تا حد مهمی تنزل خواهد کرد.
در نوشتارهای بعدی به طبقه بندی های اصلی نظریه ها و انواع آن خواهیم پرداخت.
 
پی نوشت: در این یادداشت از نظرات ارزشمند استاد Rajeshwar prasad نیز استفاده شده است.
نویسنده: فاطمه جعفری | دانشجوی دکتری مددکاری اجتماعی
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مددکاری اجتماعی socialwork1 0 2,401 06-09-2017، 04:13 PM
آخرین ارسال: socialwork1
  مددکاری اجتماعی بالینی | تاریخچه، تعاریف و استانداردهای مددکاری اجتماعی بالینی socialwork1 0 2,214 03-29-2017، 04:56 AM
آخرین ارسال: socialwork1
  مددکاری اجتماعی بالینی چیست و چه استانداردهایی دارد؟ socialwork1 0 2,042 03-29-2017، 04:49 AM
آخرین ارسال: socialwork1
  نظریه های مددکاری اجتماعی | طبقه بندی نظریه های مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 2,319 07-22-2016، 07:57 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ضرورت پرداختن به سه مفهوم بنیادین رویکرد، نظریه و مُدل در مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 1,944 07-16-2016، 05:39 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران