چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

کلمات کلیدی: مددکاری اجتماعی, مفهوم مددکاری اجتماعی, رویکرد مددکاری اجتماعی, نظریه مددکاری اجتماعی, مُدل مددکاری اجتماعی,
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ضرورت پرداختن به سه مفهوم بنیادین رویکرد، نظریه و مُدل در مددکاری اجتماعی
#1
[تصویر:  05-3-3.jpg]
بر آن هستم در این وبسایت هم افزایی دانش، برحسب شرایط حرفه ای و نیازمندی های آن، بر حسب تجارب حرفه ای و مطالعات نظری به طرح مسائل بپردازیم، مایل هستم در اولین جستارهای نوشتاری به سه مفهوم بنیادین رویکرد، نظریه و مُدل بپردازم که کمتر در حوزه عملی حرفه به آن می پردازیم. عدم پرداخت کافی به این مفاهیم بنیادین به یقین برخاسته از مسایل ساختاری آموزش حرفه و برخی کاستی ها در سطح خرد و فردی است اما پیامد عدم توجه کافی به این سه مفهوم بنیادین سرچشمه مشکلاتی است چون:
۱_عملکرد حرفه ای مددکاران اجتماعی در عمل از رویکرد، نظریه و مُدل خاصی پیروی نمی کند لذا گامهای حرفه ای نامشخص و پیامد مداخله ها غیر قابل پیش بینی و ارزیابی مداخله در پاره ای موارد ناممکن است. اینکه فرایند تغییر ما چقدر موثر بوده لازم است چه تغییراتی در آن ایجاد شود؟ دلایل عدم تحقق تغییر مطلوب چه بوده است؟ و در اساس، نقطه مطلوب مداخله ما چیست؟ همه این سوالات به دلیل استناد به مفاهیم بنیادین یاد شده در هاله ای از ابهام می رود.
۲_مددکاران اجتماعی در حوزه عمل چنانچه به این مفاهیم بنیادین، گستره نظریه ها و مُدلها اشراف نداشته باشند در فرایند کار به آزمون و خطا و دانش عمومی دست می‌برند و فرصت عمل مبتنی بر پژوهش را از خود سلب کرده و علیرغم صرف تلاش و اعتقاد به مداخله موثر خود را از توسعه دانش حرفه ای که میتواند مبتنی بر عملکردهای مبتنی بر پژوهش آنها باشد محروم می کنند.
۳_مددکاران اجتماعی در برخی موارد دیده شده عنوان کرده‌اند در تیم های حرفه ای آن گونه که شایسته است از سوی حرفه های دیگر پذیرفته نمی شوند و نظرات موثر آنها مستدل انگاشته نمی شود در حالی که گستره نظریه ها، مُدلها، رویکردها در مددکاری اجتماعی بسیار وسیع می باشد به نحوی که چند وجهی بودن آنها مددکاران اجتماعی را به شایستگی در مقام هماهنگ کننده تیم می تواند قرار دهد و به نظر می رسد از جمله دلایل این نادیده انگاشتن عدم استفاده درست از توانمندی های وسیع نظری حرفه است.
۴_ماهیت نظریه و مُدل و شرط حیاتی بودن آن آزمودن مرتب آن در حوزه ی عمل است، نظریه تنها با بهره‌گیری مدام است که فرصت رد، ویرایش، توسعه و … را می یابد، زمانی که این مفاهیم بنیادین کم انگاشته می شوند دانش حرفه ای مددکاری اجتماعی را در سیر تکاملی خود آنگونه که باید یاری نمی رسانیم.
۵_مددکاران اجتماعی با عدم بهره گیری از این مفاهیم بنیادین آن گونه که شایسته است فرصت نظامند کردن تجارب ارزشمند را از خود سلب می کنند. لذا با استناد به برخی مشکلات که در اینجا بدان اشاره شد به نظر می رسد زمان مناسبی است پرداختن به این مفاهیم بنیادین به عنوان یک ضرورت بیشتر به آن پرداخته شود، لازم است دریابیم چه ارتباط نزدیکی بین رویکرد، نظریه و مُدل وجود دارد و چگونه این سه یکدیگر را تغذیه می کنند و هر سه منبع مهم در حوزه عمل برای ما مددکاران اجتماعی هستند.
رویکرد ها خطوط کلی را ترسیم می کنند، نظریه ها به مفاهیم بنیادین می پردازند، چرایی مسایل را به درستی بیان می کنند و بر حسب این چرایی ها پیش بینی احتمالی از مسایل می کنند و نظریه مهمترین کمکی که به مددکاری اجتماعی می نماید زمینه را برای تولید مُدل فراهم می کند و مُدل دستور العمل اجرایی در عمل است، یعنی من چگونه گامهای خود را در عمل مدیریت کنم و به درستی مُدل نقشه عمل است.
تلاشم بر ارائه نوشتارهای کوتاه است که اگر دوستان مددکاراجتماعی مایل باشند در نوشتارهای بعدی گسترده تر و کاربردی تر به این مقوله خواهم پرداخت.
فاطمه جعفری | دکتری مددکاری اجتماعی
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مددکاری اجتماعی socialwork1 0 2,566 06-09-2017، 04:13 PM
آخرین ارسال: socialwork1
  مددکاری اجتماعی بالینی | تاریخچه، تعاریف و استانداردهای مددکاری اجتماعی بالینی socialwork1 0 2,367 03-29-2017، 04:56 AM
آخرین ارسال: socialwork1
  مددکاری اجتماعی بالینی چیست و چه استانداردهایی دارد؟ socialwork1 0 2,180 03-29-2017، 04:49 AM
آخرین ارسال: socialwork1
  نظریه های مددکاری اجتماعی | طبقه بندی نظریه های مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 2,432 07-22-2016، 07:57 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  نظریه ها به مثابه کار ابزار مفهومی مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 2,312 07-16-2016، 05:41 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران