چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش وضعیت آسیب های اجتماعی طی هفته های آتی به رهبری ارائه می شود
#1
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی با اشاره به برخی آمارها از آسیب‌های اجتماعی کشور و اقدامات انجام شده درباره آن ها، گفت: قرار است چند هفته آینده جلسه‌ای با مقام معظم رهبری داشته باشیم و خدمت ایشان درباره اقدامات انجام شده در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی گزارش ارائه دهیم و از رهنمودهای ایشان بهره‌مند شویم.

به نقل از ایسنا مرتضی میرباقری در جلسه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی که دیروز در وزارت کشور برگزار شد، افزود: نقطه ضعف بزرگ در اداره کشور این است که گمان می‌کنیم تنها با فکر کردن، تصمیم‌گیری و ابلاغ می‌توانیم مشکلات را حل کنیم؛ این در حالی است که بررسی و بازرسی لازم است تا مشخص شود آیا مسیر به درستی طی شده یا نه.
وی تاکید کرد: بازرسی موتور محرکه پیگیری عملکرد دستگاه‌هاست، چراکه ماموریت حوزه‌های مختلف باید به بهترین شکل انجام و موانع رفع شود. بازرسی‌ها محکی برای سنجش انجام شدن یا انجام نشدن کارهاست.قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی در ادامه گفت: سال جاری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شده است و در پیام نوروزی مقام معظم رهبری به ارتباط اقتصاد مقاومتی و کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره شده است. این امر نشان‌دهنده آن است که آسیب‌های اجتماعی از موضوعات مورد توجه مقام معظم رهبری است.میرباقری با بیان این که در کنار بحث اقتصاد مقاومتی، مسائل اجتماعی با تاکید بر آسیب‌های اجتماعی، مطرح است، گفت: وزیر کشور نیز در تشریح برنامه‌های خود به این موضوع پرداخت.
وی با اشاره به دیدار مسئولان نظام با مقام معظم رهبری در زمینه آسیب‌های اجتماعی گفت: در این نشست، موضوعات اولویت‌داری مانند اعتیاد، حاشیه‌نشینی، طلاق، مفاسد اخلاقی و اجتماعی مطرح شد.
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی در ادامه گفت: در کشور 420 شهرستان داریم و بیکاری در برخی از آن ها به 40 تا 60 درصد می‌رسد. 1200 شهر داریم که نرخ بیکاری در برخی از آن ها حدود 70 درصد است؛ بنابراین لازم است در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهیم.


نسبت ازدواج به طلاق به طور میانگین 100 به 23.6 درصد است
میرباقری اضافه کرد: فاصله برخی شهرها با میانگین آمار طلاق و بیکاری بسیار زیاد است. به عنوان نمونه نسبت ازدواج به طلاق به طور میانگین در کشور 100 به 23.6 درصد بود. بدین معنی که به ازای هر 100 ازدواج 23.6 درصد طلاق رخ می‌داد این آمار در استان ها 100 به 37 و در شهرستان‌ها 100 به 56 بود. این در حالی بود که در برخی شهرها این نسبت بسیار زیاد است.وی با بیان این که در زمینه این پنج موضوع برنامه های ویژه‌ای را طراحی کرده‌ایم، اظهار کرد: این برنامه‌ها باید به اجرا در آید و برای اجرای آن ها بازرسی نقش بسیار مهمی دارد.
اعتیاد به سنین پایین سرایت کرده است
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی با اشاره به وضعیت اعتیاد در کشور گفت: آمار معتادان در کشور بالاست. اعتیاد در کشورمان روند نگران کننده ای دارد چراکه اعتیاد به سنین پایین سرایت کرده، علاوه بر آن درصد معتادان زن رو به افزایش است. مواد مصرفی نیز نگران‌کننده‌تر شده‌است. در دهه‌های قبل، مواد سنتی بیشتر مصرف می‌شد، اما متاسفانه هم اکنون یک‌چهارم مواد مصرفی صنعتی است. در گذشته مواد مخدر از مرزها وارد می‌شد، اما مواد صنعتی قابل تولید در کشور است.میرباقری اضافه کرد: ستاد مبارزه با موادمخدر اقداماتی در زمینه کاهش اعتیاد انجام داده است و دو راهبرد اساسی در این زمینه مطرح شده که یکی از آن ها کاهش عرضه و دیگری کاهش تقاضاست. در زمینه کاهش عرضه کارهای اطلاعاتی، انتظامی نیاز است. بنابراین بازرسان نمی‌توانند در این زمینه نقشی ایفا کنند، اما در زمینه کاهش تقاضا بازرسان می‌توانند تاثیرات مهمی داشته باشند.


در زمینه ترک اعتیاد یک بعدی عمل می‌کنیم
وی با اشاره به آمار مراکز ترک اعتیاد گفت: حدود 6500 مرکز ترک اعتیاد داریم که آمار بسیار خوبی است، اما استانداردهای برخی از این مراکز ضعیف است. سالانه بیش از 700 هزار نفر به این مراکز مراجعه می‌کنند. البته در زمینه ترک اعتیاد یک بعدی عمل می‌کنیم؛ چراکه ترک اعتیاد در کشورمان بیشتر دارو محور است. از 100 نفر مراجعه کننده به این مراکز، 10 نفر بهبود می‌یابند.
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی تاکید کرد: قرار است دارو درمانی به شیوه صحیح انجام شود و علاوه بر آن، روان‌درمانی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. پیشگیری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.


سکونت 50 درصد حاشیه‌نشین‌ها در بافت‌های فرسوده
میرباقری با اشاره به موضوع حاشیه‌نشینی اظهار کرد: در کشور ما در حوزه حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده گرفتاری‌های زیادی داریم. افراد به علت استقرار غیرقانونی، ساخت و سازها و دریافت خدمات به صورت غیرقانونی در مناطق حاشیه‌ای اگر مورد تعدی قرار گیرند، نمی‌توانند از مسیرهای قانونی درباره احقاق حق خود بهره ببرند، در نتیجه آسیب‌ها در حاشیه‌ها بسیار زیاد است.
وی افزود: 10 میلیون نفر حاشیه‌نشین در کشور داریم و 5 میلیون نفر در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند. برای کاهش حاشیه‌نشینی برنامه‌هایی داریم. البته قرار بود براساس برنامه چهارم و پنجم توسعه سالانه 10 درصد حاشیه‌نشینی مدیریت شود، این در حالی است که طی این دو برنامه حداکثر 13 درصد کار پراکنده انجام شد، اما حاشیه‌نشینی صددرصد افزایش یافته است. این نشان‌دهنده آن است که بازرسی و پیگیری دقیق انجام نشده است.
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی اظهار کرد: در زمینه کاهش طلاق و مفاسد اجتماعی و اخلاقی، باید اقداماتی انجام دهیم و در این زمینه‌ها نیز تقسیم کار ملی انجام می‌شود. این کار باید از طریق استانداری‌ها مدیریت شود.میرباقری گفت: قرار است چند هفته آینده جلسه‌ای با مقام معظم رهبری داشته باشیم و خدمت ایشان در زمینه اقدامات انجام شده در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی گزارش ارائه کنیم و از رهنمودهای ایشان بهره‌مند شویم.

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تعداد افراد درگیر در آسیب‌‌های اجتماعی فراتر از 10 میلیون نفر است MEARAJ 0 2,350 06-13-2016، 11:41 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  آیا آسیب‌های اجتماعی در جامعه ایرانی به نقطه جوش رسیده است؟ اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,052 04-25-2016، 04:15 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  اوقات فراغت جوانان و آسیب‌های اجتماعی اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,060 02-24-2016، 05:36 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  دلایل عدم راه اندازی شدن سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی از سال 91 تاکتون اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,059 02-24-2016، 05:32 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  معضل کودکان خیابانی، آسیب های فردی و اجتماعی را به همراه دارد اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,928 01-31-2016، 09:01 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  پنهان‌کاری راه‌حل آسیب‌های اجتماعی نیست اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,915 01-17-2016، 09:37 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  نگاه یک جامعه‌شناس به آسیب‌های اجتماعی؛ همه مقصریم نه فرد عضو اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,052 01-14-2016، 07:32 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  چرا مرجع واحدی برای اعلام آمار آسیب های اجتماعی نداریم؟ اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,572 01-03-2016، 04:30 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  روابط اجتماعی در وضعیت هشدار اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,356 12-27-2015، 03:45 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  نگاه امنیتی، آسیب‌های اجتماعی را زیرزمینی می‌کند اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,492 12-27-2015، 03:44 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران