چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه تعداد حاشيه نشين در ايران زندگي مي کنند؟
#1
حاشيه نشينان چه کساني هستند؟

روزنامه نوآوران می نویسد: حاشيه نشيني را در معناي عام شامل تمام کساني مي دانند که در محدوده اقتصادي شهر ساکن بوده ولي جذب اقتصاد شهري نشده اند. جاذبه شهر نشيني و رفاه شهري، اين افراد را از زادگاه خويش به سوي قطبهاي صنعتي و بازارهاي کار مي کشاند و اکثر آنها مهاجرين روستايي هستند که به منظور گذران بهتر زندگي راهي شهر ها گشته اند. حاشيه نشيني مسئله و عارضه اي شهري و منشا عمده بزهکاري ها مي باشد. هر چند حاشيه نشيني داراي انواع مختلف است اما يک الگوي مشخص جهاني دارد. افرادي که در مناطق حاشيه نشين زندگي مي کنند از ساختار قدرت و سياست عمومي جامعه جدايي يافته اند. حاشيه نشينان به لحاظ اجتماعي داراي موقعيتي متزلزل بوده و در طبقه پاييني از اجتماع قرار دارند.

ميلاد معيدي، کارشناس شهري در خصوص تعريف حاشيه نشيني و مشکلات افراد حاشيه نشين به نوآوران مي گويد: بافت هاي حاشيه نشين در ايران بافت هايي هستند که عمدتا مهاجرين روستايي و تهيدستان شهري را در خود جاي داده اند و مي توان گفت بدون مجوز و خارج از برنامه ريزي رسمي و قانوني توسعه شهري در درون يا خارج از محدوده قانوني شهرها بوجود آمده اند. خانه هاي مناطق حاشيه نشين عمدتا فاقد سند مالکيت بوده و افراد ساکن در اين خانه ها از نظر ويژگي هاي کالبدي و برخورداري از خدمات رفاهي، اجتماعي و فرهنگي و زيرساخت هاي شهري دچار کمبود هستند.

او اصلي ترين دلايل حاشيه شدن افراد را فقر، درآمد پايين و نامناسب بودن نظام مقررات ساختمان، نابرابري اجتماعي و رانده شدگي، محدوديت‌هاي موجود در زادگاه افرادي كه به حاشيه‌نشيني روي مي‌آورند، رانده شدن تدريجي خانوارهاي فقير از مرکز به حاشيه و شاخص‌هاي اجتماعي- اقتصادي نظير تحصيلات، شغل و درآمد عنوان کرده و مي گويد: خطرات ناشي از عدم ايمني حمل‌ونقل، آلودگي‌هاي صنعتي كارخانجات هم جوار و آسيب‌پذيري بالا به دليل رانش زمين و حوادثي نظير سيل، بروز بيمارهاي عفوني به خصوص سل و ايدز ،آلودگي هوا، آب و خاک به دليل دپوي زباله، اشتغال به مشاغل غيرعادي و مشاغل غيرقانوني و افزايش کودکان کار از مهمترين آسيب‌ها و تهديدات محيطي بافت هاي حاشيه نشين است.

چه تعداد حاشيه نشين در ايران زندگي مي کنند؟

700 سکونتگاه غيررسمي در کشور شناسايي شده است. براساس سرشماري صورت گرفته توسط مراکز بهداشت دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور، در بهمن ماه سال گذشته ، جمعيت ساکن در بافت هاي فرسوده بالغ بر ده ميليون نفر تخمين زده شده است.

گفتني است سابقه حاشيه نشيني در ايران مدرن به سالهاي 1300 باز مي گردد اما طي اين سال ها به دلايلي از جمله رشد بي سابقه جمعيت شهري و گراني غير متعارف زمين شهري در کلانشهرها با ظهور بيش از پيش حاشيه نشيني در کشور روبرو بوده ايم. البته کارشناسان افزايش ناموزون جمعيت شهري را دليل اصلي اين امر دانسته و معتقدند طي چهل سال گذشته رشد جمعيت شهري کشور بيش از پنج برابر بوده است که رشدي غير متعارف بوده و موجب افزايش جمعيت حاشيه نشيني شده است.

حاشيه نشيني از چه زماني شروع شد؟

سازمان‌هاي بين‌المللي در برآوردهاي خود اعلام کرده اند که بيش از يک ميليارد نفر از مردم يعني در حدود 32 درصد جوامع شهرنشين در حاشيه شهرها زندگي مي‌کنند. حاشيه‌نشيني گسترده امروزي در جهان از دهه 90ميلادي شروع به رشد کرده است و پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2030 به بيش از 2 ميليارد نفر افزايش پيدا کند.

در واقع حاشيه‌نشيني امروزه ريشه درهجوم شتاب‌آلود فقراي جوياي شغل مهاجر به لندن دارد. هجومي که نياز گسترده به سرپناه را ايجاد نمود که منجر به ساخت‌وسازغيرقابل کنترل مساکن محقر براي اين افراد شد.
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  حاشيه نشيني معضل آينده كشور اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,792 08-06-2014، 07:14 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  ايجاد كارگروه ويژه ساماندهي حاشيه نشيني در شهرها اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,985 08-06-2014، 07:13 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  روايتي از زندگي شبانه در منطقه حاشيه نشين شيرآباد زاهدان allameh11 0 2,048 07-23-2014، 06:01 PM
آخرین ارسال: allameh11

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران