چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معضل کودکان خیابانی، آسیب های فردی و اجتماعی را به همراه دارد
#1
برنامه "گفت‌وگوی اجتماعی" با موضوع کودکان کار و با حضور فرانک ایمانی رئیس گروه آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، میمندی نژاد مسئول یکی از سازمان های مردم نهاد و روزبه کردونی مدیر کل دفتر آسیب های اجتماعی وزارت رفاه روانه آنتن شد.
فرانک ایمانی با اشاره به دو اصطلاح کودکان کار و کودکان خیابانی گفت: برخی مواقع این دو اصطلاح با هم هم پوشانی پیدا می کنند ولی از نظر مفهوم داخلی و بین المللی جدا هستند.

وی در تعریف کودکان کار اظهار داشت: منظور از این کودکان، افراد زیر 18 سالی هستند که فعالیت هایی را انجام می دهند تا کسب درآمد داشته باشد. این فعالیت ها می تواند در محیط های بسته، باز و یا مشاغل خانوادگی باشد.

رئیس گروه آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مفهوم آسیب شناختی این مفهوم بیان داشت: هر گاه در اثر کار باعث مانع رشد جسمی، تحصیلی، عاطفی و اجتماعی بچه شود و یا اینکه حقوق آن بچه رعایت نشود و یا کارهای سختی مانند کار در ارتفاعات صورت بگیرد، گفته می شود که بچه دچار آسیب اجتماعی شده است.

ایمانی ادامه داد: اینکه کودکی زیر 18 سال باشد و کار کند، کودک کار محسوب می شود ولی آنچه اهمیت دارد، مفهوم آسیب شناختی آن است. اگر کار کودک جزء لیست 36 تایی سازمان ملل باشد و یا اینکه نباشد ولی مانع رشد و شخصیت او شود و یا اینکه حقوق عادلانه را دریافت نکند، مفهوم آسیب شناسی کار کودک برای او مصداق پیدا می کند.

رئیس گروه آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به قوانین ایران اشاره کرد و گفت: در ایران اشتغال افراد بالای 15 سال را قانونی می دانیم و زیر 15 سال غیر قانونی است. بین سن 15 تا 18 سال، طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران، کارگر نوجوان شناخته می شود و یکسری شرایط برای او وجود دارد یعنی ساعت کار او کمتر است و اصلا نباید شیفت شب داشته باشد.

وی به کودکان خیابانی اشاره داشت و عنوان کرد: تفاوتی نمی کند که کودک تابعیت آن کشور را داشته باشد و یا دختر باشد و یا پسر. اگر این افراد در ساعات مختلف شبانه روز در اماکن پر تردد و عمومی مانند پارک و یا پمپ بنزین و ایستگاه های مترو مشغول فعالیت های اشتغال زایی باشد و یا تکدی گری کند، جزء کودکان خیابانی محسوب می شوند.

وی افزود: این کودکان می توانند با خانواده خود در ارتباط باشند یا نباشند یعنی ممکن است شب در همان اماکن عمومی باشد و یا اینکه درآمد خود را به خانواده بدهد. در واقع کودکان خیابانی جزئی از کودکان کار محسوب می شوند.

ایمانی در خصوص اهمیت کودکان خیابانی اظهار داشت: از این نظر این کودکان دارای اهمیت هستند که این افراد از بعد فردی خارج شده اند و یکسری آسیب های اجتماعی را نیز به دنبال خود دارد. این حضور نشان دهنده وخیم بودن خانواده و وضعیت جامعه است.

رئیس گروه آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره قوانین در این حوزه خاطرنشان کرد: در سال 84 شورای عالی اداری، مصوبه ای را تصویب کرد که به ساماندهی متکدیان می پرداخت و کلیه گروه ها را شامل می شد. از همان سال سازمان بهزیستی یکسری اقدامات قانونی انجام داد که افراد زیر 18 سال در آن گروه قرار نگیرد.

وی خاطرنشان کرد: با اجازه ای که سازمان مدیریت آن زمان به سازمان بهزیستی داد، قبل از اینکه حتی به سال 84 و به این قانون برسیم، سازمان بهزیستی چنین کاری را انجام می داد یعنی ساماندهی کودکان خیابانی در سازمان بهزیستی شش سال قبل از این مصوبه بوده است ولی بعد از این مدت متوجه شدند این کار ساده نیست.

وی ادامه داد: در سال 84 مصوبه ای را هیئت وزیران تصویب کردند که بر اساس آن سازمان بهزیستی با مشارکت شهرداری و نیروی انتظامی نسبت به شناسایی و پذیرش و ساماندهی کودکان خیابانی و کار، اقدام کنند.

در ادامه میمندی نژاد مسئول یکی از سازمان های مردم نهاد گفت: در نبود سازمان ها و نهادهای دولتی در عرصه کمک به کودکان، فعالیت در این حوزه را از سال 75 که دانشجو بودم، شروع کردیم.

وی ادامه داد: در آن سال جمعیت دانشجویی را در دانشگاه ها به راه انداختیم و تا به امروز این جمعیت را توانمند کرده ایم و توانسته ایم نه تنها در سرتاسر ایران به کودکان کار خدمات بدهیم، بلکه الان بچه های ما در حال رسیدگی به کودکان آسیب دیده عراق نیز هستند.

در ادامه روزبه کردونی مدیر کل دفتر آسیب های اجتماعی وزارت رفاه بیان داشت: در حوزه های اجتماعی برای اینکه برای مسئله ای راهکار ارائه دهیم، حتما باید تعریف دقیقی از آن انجام دهیم و به تفاهم گفتمانی راجع به مسئله ای برسیم و بعد آن مسئله را برای حل کردن روی میز بگذاریم.

وی با بیان اینکه در حوزه کودکان چهار واژه وجود دارد، اظهار داشت: این چهار واژه با هم همپوشانی دارند اما تعاریف بین المللی آنها با هم متفاوت است و باید در رویکردهای سیاستی مان این موضوع را مورد توجه قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: یک واژه کودک در اشتغال است که مشمول کودکان کاری هستند که آسیب زا نیست. یک واژه نیز با عنوان کودک کار داریم که هم در ایران و در مجامع بین المللی نسبت به آن حساس است زیرا باعث می شود کودک از کودکی کردن به دور شود و اثرات منفی روانی و اجتماعی بر کودک داشته باشد.

مدیر کل دفتر آسیب های اجتماعی وزارت رفاه به کودکان خیابانی اشاره داشت عنوان کرد: این یعنی کودکانی که در خیابان می خوابند و زندگی می کنند. واژه بعدی کودکانی هستند که در خیابان پرسه می زنند ولی شب به خانه خودشان بر می گردند.

یادآور می شویم، برنامه "گفت‌وگوی اجتماعی" شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت‌وگو پخش می شود و علاقمندان می توانند فایل صوتی آن را از تارنمای شبکه دانلود کنند.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تعداد افراد درگیر در آسیب‌‌های اجتماعی فراتر از 10 میلیون نفر است MEARAJ 0 2,245 06-13-2016، 11:41 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  آیا آسیب‌های اجتماعی در جامعه ایرانی به نقطه جوش رسیده است؟ اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,993 04-25-2016، 04:15 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  گزارش وضعیت آسیب های اجتماعی طی هفته های آتی به رهبری ارائه می شود MEARAJ 0 1,926 04-14-2016، 06:06 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  اوقات فراغت جوانان و آسیب‌های اجتماعی اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,007 02-24-2016، 05:36 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  دلایل عدم راه اندازی شدن سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی از سال 91 تاکتون اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,997 02-24-2016، 05:32 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  پنهان‌کاری راه‌حل آسیب‌های اجتماعی نیست اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,863 01-17-2016، 09:37 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  نگاه یک جامعه‌شناس به آسیب‌های اجتماعی؛ همه مقصریم نه فرد عضو اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,996 01-14-2016، 07:32 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  چرا مرجع واحدی برای اعلام آمار آسیب های اجتماعی نداریم؟ اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,523 01-03-2016، 04:30 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  نگاه امنیتی، آسیب‌های اجتماعی را زیرزمینی می‌کند اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,451 12-27-2015، 03:44 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  هشدار سونامی شیشه از دهه ۸۰/سرایت آسیب اجتماعی به مناطق دیگر اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,391 12-21-2015، 05:53 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران