چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قوانین ضعیف برای‌کودکان کار
#1
روزنامه فرهیختگان نوشت: کیسه زباله‌ای که روی دوشش انداخته بود از جثه‌اش بزرگ‌تر بود؛ چهره‌اش سیاه و انگشتان نازک دستش کبره بسته بود. چشمش از دیدن نایلون‌های دربسته پر از زباله که داخل سطل روبه‌روی رستورانی قرار داشت، برق زد و بدون مکث کیسه‌اش را زمین گذاشت و تا کمر داخل سطل خم شد تا زباله‌های بازیافتی‌اش را جدا و نان شب خانواده‌اش را تامین کند. اسمش پیمان است و یک سالی می‌شود به جای مدرسه رفتن، سطل‌های زباله‌ خیابان‌های بالای شهر را زیر و رو می‌کند تا به قول خودش روزی‌اش را از میان زباله‌ها بیرون بیاورد.

پیمان شاید در بین کودکان کار خوشبخت‌تر باشد؛ زیرا دیده می‌شود و در کارگاه‌های آجرپزی، کیف‌دوزی و... صبح تا شبش را سپری نمی‌کند. کودکان کار تنها کسانی نیستند که در سطح شهر فال می‌فروشند یا به شیشه ماشین‌ها دستمال می‌کشند. کودکان کار تمام افراد زیر 15 سالی هستند که یا خرج مواد مخدر پدر و مادرشان را درمی‌آورند یا به خانواده فقیرشان کمک می‌کنند و دست به هر کاری می‌ زنند تا بتوانند مخارج خانواده‌شان را تامین کنند.

قوانین زیاد است، ضمانت وجود ندارد
مونیکا نادی، حقوقدان در مورد قانون حقوق کودک می‌گوید: «در قانون در مورد کودکان کار قوانین، بخشنامه و دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد اما مشکل اصلی این است که ضمانت اجرایی برای این قوانین وجود ندارد. این همه قوانینی که برای کودکان کار وجود دارد کارایی لازم را ندارد؛ به همین دلیل شرایط کودکان در تمام این سال‌ها تغییر چشمگیری نداشته است.» او با اشاره به اینکه در قانون آمده که کار کودک زیر 15 سال ممنوع است، می‌افزاید: «کودکان 15 تا 18 سال تنها می‌توانند در مشاغلی که مضر نیستند کار کنند. متاسفانه کارگاه‌های خانوادگی و زیر 10 نفر مشمول قانون نمی‌شوند و بیشترین استثمار در همین کارگاه‌ها انجام می‌شود.» نادی عنوان می‌کند: «در قانون، مجازاتی که برای کار کودکان وجود دارد، بار اول مجازات نقدی بسیار ناچیز، بار دوم مجازات نقدی و حبس کوتاه‌مدت و بار سوم علاوه‌بر مجازات و حبس، ابطال پروانه کسب کار است. اما این قوانین تنها برای کارگاه‌هاست و برای کودکانی که در خیابان‌ها کار می‌کنند، نیست.» او بر این باور است که قانون‌های زیادی در مورد کودکان کار وجود دارد که اگر همین قوانین ضمانت اجرایی داشته باشند، می‌توانند مشکلات زیادی را حل کنند. البته بهتر است قانونی یک‌دست و بهتر در مورد کودکان کار وجود داشته باشد اما با همین قوانین و بخشنامه‌ها هم می‌توان درد کودکان کار را التیام داد. نادی با بیان اینکه کودکان کار متولی ندارند، می‌گوید: «سال‌هاست که نهادهای متولی کودکان کار موازی کاری می‌کنند و کاری که باید و شاید برای آنها انجام نمی‌شود. بهتر است وضعیت کودکان کار را با حمایت از آنها بهتر کنیم.» او معتقد است که می‌توان با حمایت‌های هرچند ناچیز، کمک بزرگی به کودکان کار کرد؛ اما متاسفانه همین حمایت‌ها هم از آنها دریغ می‌شود.

بخش عاطفی کودکان کار رشد نمی‌کند
طاهره پژوهش، عضو هیات‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان می‌گوید: «اگر می‌خواهیم جلوی آسیب‌های اجتماعی را بگیریم باید از کار کودک جلوگیری کنیم. زیرا وقتی کودکان وارد بازار کار می‌شوند، بخش عاطفی وجودشان رشد نمی‌کند و همین موضوع زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی است.»
او با بیان اینکه باید از بردگی کودکان جلوگیری شود، می‌افزاید: «طبق کنوانسیون حقوق کودک، کار کودک ممنوع است. اما خانواده‌های زیادی هستند که زیر خط فقرند وکودکان‌شان به اجبار برای تامین نیازهای خانواده باید کارکنند.»
پژوهش عنوان می‌کند: «بخش عمده‌ای از کودکان در اقتصاد زیرزمینی که محصولش کالاهای ارزان‌قیمت است، کار می‌کنند. بسیاری از کودکان در خیابان‌ها هستند، اما عمده این کودکان در کارگاه‌های زیر زمینی با دستمزد اندک کار می‌کنند و هرگز هم دیده نمی‌شوند.»
او با بیان اینکه کارگاه‌های زیرزمینی در شهرستان‌ها هم وجود دارند، می‌گوید: «دختران در روستاهای آذربایجان بعد از اینکه پنجم دبستان را می‌خوانند باید به کارگاه‌های قالیبافی بروند. اینها می‌شوند بخش پنهان کودکان کار که در کارگاه زندگی می‌کنند.»
پژوهش معتقد است که کودکان باید کودکی کنند نه اینکه به دلیل مشکلات مالی خانواده‌های‌شان وارد بازار کار شوند؛ زیرا بازار کار، کودکی را از آنها می‌گیرد و باعث می‌شود آنها هیچ‌وقت دوستن داشتن و دوست داشته شدن را نفهمند.»
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  یلدایی پُرمهر برای کودکان کوچه‌های درد اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,639 12-23-2015، 07:29 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  کودکان کار؛ در جستجوی فرصتی برای زندگی اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,166 10-12-2015، 04:41 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  مراکز روزانه برای حمایت کودکان کار راه اندازی شد اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,009 03-12-2015، 12:36 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  زمستانی امن برای کودکان کار و خیابان/ تجمیع فوریت‌های خدمات اجتماعی MEARAJ 0 2,041 01-11-2015، 05:07 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  شغلی تازه برای کودکان کار MEARAJ 0 1,711 11-17-2014، 07:05 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مذاکره با صنوف مختلف برای آموزش کودکان کارگر/دهه سوم شهریور آغاز آموزش کودکان کار MEARAJ 0 1,900 09-16-2014، 03:27 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  خلأ قانونی برای حمایت از حقوق کودکان MEARAJ 0 1,903 07-27-2014، 02:41 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  خیابان برای کودکان خیابانی به شکنجه گاه تبدیل شده اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,863 07-10-2014، 06:49 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  تسهیلات ویژه برای کودکان کار و خیابانی/ ایجاد 15 سرای کار و زندگی در شهر MEARAJ 0 1,954 06-25-2014، 02:03 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  دستانی ظریف برای کارهایی خشن/ کودکان کار حق کودکی دارند msw2013 0 1,802 06-21-2014، 03:28 PM
آخرین ارسال: msw2013

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران