چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

کلمات کلیدی: مهارتهای مددکار اجتماعی, مهارتهای مددکاری اجتماعی, مشاهده در مددکاری اجتماعی, بازدید از منزل در مددکاری اجتماعی,
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهارتهای مددکاری:مشاهده وبازدیدمنزل
#1
مددکاران اجتماعی به مهارتهای ذیل برا ی انجام فرایند حل مساله نیاز دارند که برا ی آموزش واستفاده ازمهارتها نیاز به تجربه وتکرار آنها میباشد.

مهارتهای مددکاری همچون مشاهده ، مکاشفه ، مصاحبه ، بازدید منزل ومهارت گوش دادن وارجاع و... به مددکار در فرایند مددکاری کمک خواهدکرد.

دراین مبحث دومهارت مشاهده وبازدیدمنزل بررسی می گردد......

مشاهده :

نکته مهم در مشاهده : 1- تشخیص هدف مشاهده و پاسخ دادن به سوالات ، 2- مشاهده حرفه ای و علمی ، 3- سریع تر جمع آوری شدن اطلاعات در کمترین زمان ممکن ، 4- مهارت مشاهده توأم با استفاده از جمله مهارت های مصاحبه و گوش کردن است .

محاسن مشاهده :

1- اطلاعاتی که بدست می آید بدون واسطه است یعنی مددکار اجتماعی به صورت مستقیم به جمع آوری اطلاعات می پردازد .2- حضور خود مشاهده گر در موقعیت مورد مشاهده و نظارت کامل بر رویدادهای آن موقعیت اثر می گذارد

معایب مشاهده :

1- وجود مددکار اجتماعی موجب می شود که نتایج حاصل از مشاهده به روش مطلوبی انجام نگیرد .

2- عدم امکان مشاهده مددکار اجتماعی از موقعیت ها ، 3- فراموش کردن اطلاعات به علت در تحت تأثیر قرار گرفتن محیط ، 4- یکی دیگر از معایب مشاهده اطلاعاتی که از طریق مشاهده به دست می آوریم مربوط به زمان حال است و از زمان گذشته اطلاعاتی در دسترس نیست . 5- گاهی مواقع تعصب و تمایلات مشاهده گر ممکن است نتیجه تفاوتها یا تشابهات فرهنگی یا علایق شخصی و غیره باشد .6- عدم توانایی مددکار اجتماعی موجب می شود که از اطلاعات مشاهده بی خوبی بهره برداری نشود .

بازدید منزل :

اهداف بازدید از منزل : 1- توجه به خانواده : نقش و جایگاه آن در خانواده از جمله کمک گرفتن برای جمع آوری اطلاعات ،

2- تشخیص مشکل یا نیاز .

نکات اساسی در بازدید از منزل :

1- ضرورت بازدید از منزل برای مددکار ، مراجع ، خانواده ، 2- وجود رابطه معقول بین مشکل مراجع و بازدید از منزل ، 3- اطلاع داشتن مراجع یا خانواده از زمان بازدید از منزل .

منبع : کتاب مددکاری فردی آقای موسوی چلک

 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مشاهده (observation) swstar 0 2,827 09-02-2013، 03:07 PM
آخرین ارسال: swstar

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران