چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لزوم تحلیل سیاست‌های اجتماعی در حوزه کودکان
#1
رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: باید سیاست‌های اجتماعی ایران در حوزه "کودکان" تجزیه و تحلیل شوند، سیاست‌های موجود مورد ارزیابی‌های دقیق قرار گیرند، همچنین نیاز است اقدامات صورت گرفته در این حوزه مستندسازی شوند تا بتوانیم بر نقاط قوت و ضعف خود واقف و برای دستیابی به اهداف کشور برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایران به نقل از ایسنا؛ سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگویی، ضمن تاکید بر اینکه آینده هر کشوری به نحوه سرمایه‌گذاری و تربیت کودکان آن کشوربستگی دارد، اظهار کرد: نمی‌توان یک سازمان خاص را به تنهایی مسئول تمام امور کودکان دانست، زیرا مولفه‌های رفاه کودک متفاوت است.

وی تصریح کرد: آنچه در مدیریت حوزه کودک در کشور اهمیت دارد، آن است که بتوانیم با هماهنگی‌های لازم موازی‌کاری‌ها را تا حد امکان کاهش و ظرفیت‌های کافی برای تحقق حقوق کودک را در کشور فراهم کنیم تا بتوان تقسیم کار مشخصی در این حوزه برای تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی تعیین و از منابع موجود استفاده‌های لازم را به عمل آوریم.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر رویکردهای سلامت‌نگرانه و پیشگیرانه در کشور ضعیف است اما در حوزه مداخله بهتر عمل کرده‌ایم.

چلک افزود: مشکل کشور در فقدان قوانین نیست بلکه مشکلات موجود ناشی از عدم ضمانت اجرایی لازم قوانین است؛ همچنین آنکه زیرساخت‌های کشور برای انجام اقدامات اصولی کامل نیستند.

وی ادامه داد: یک مسأله مهم دیگر در حوزه مسائل اجتماعی آن است که همواره حوزه اجتماعی در کشور تحت تأثیر تصمیمات سایر حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و ... بوده، این در حالی است که در حوزه اجتماعی کشور با کمبود برنامه و منابع مواجه نیستیم.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه ضمن بیان اینکه باید از "مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک" در کشور حمایت شود، اظهارکرد: تا چند سال گذشته هیچ مرجع هماهنگ کننده‌ای در حوزه "حقوق کودک" در کشور نداشتیم اما اکنون چندین سال است که "مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک" طبق مصوبه هیئت وزیران در وزارت دادگستری ایجاد شده است.

چلک در خصوص این مرجع اظهار کرد: "مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک" هیچ مسئولیت اجرایی ندارد بلکه مسئولیت آن تنها در حوزه‌های هماهنگ کنندگی، گزارش‌دهی و غیره است.

وی در ارتباط با وظایف "مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک" تصریح کرد: این مرجع وظایف متعددی اعم از تدوین طرح‌ها و برنامه‌های ارتقاء کودک، تکریم شخصیت کودک، ارزیابی اقدامات صورت گرفته در این حوزه، ارائه نظرات مشورتی در حوزه قوانین و لوایح به دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های غیردولتی و غیره دارد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ادامه داد: پیشنهاد اصلاح قوانین و مقررات، تهیه گزارش‌های ملی حوزه کودک و ارائه آن به مراجع داخلی و خارجی ، پژوهش در حوزه کودک و ارتقای همه جانبه آن با همکاری سایر دستگاه‌های دخیل در این حوزه از جمله وظایف «مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک» در ایران است که در حال حاضر بیش از 16 سازمان به همراه نمایندگان سه سازمان غیردولتی با این مرجع همکاری می‌کنند.

چلک در ادامه اظهار کرد: معتقدم این مرجع به نسبت قدمتی که دارد اقدامات خوبی را به انجام رسانده و توانسته قدمهای مثبتی را در حوزه کودک بردارد. همچنین آنکه مسئولین این مرجع نیز سابقه طولانی در حوزه کودک دارند و به این سبب می‌توانند هماهنگی‌های خوبی را به انجام برسانند.

وی در ادامه در خصوص قرارگیری «مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک» در وزارت دادگستری نیز عنوان کرد: مسئله حقوق کودک تنها محدود به قوه مقننه، قضائیه و مجریه نیست بلکه پیگیری "حقوق کودک" مسئله ای فرا قوه ای است؛ هرچند در بخش اجرا قوه مجریه و قضائیه بیشترین ارتباط را در این بخش با یکدیگر دارند. به همین ترتیب معتقدم انتخاب وزارت دادگستری برای ریاست این مرجع اقدام صحیحی بوده است.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تصریح کرد: به علت آنکه وزارت دادگستری هم در هیئت دولت حضور دارد و هم با قوه قضائیه در ارتباط است، انتخاب آن به عنوان ریاست مرجع کنوانسیون حقوق کودک صحیح بوده است.

وی در ادامه به برخی مسائل مربوط به حقوق کودک که در قانون به آنها اشاره شده است، مانند "کودک آزاری" اشاره کرد و گفت: هر فردی با مشاهده کودک آزاری می‌تواند آن را به مراجع قضایی اعلام کند. همچنین پیگیری فرآیند درمان کودکان آسیب دیده در کودک آزاری‌ها نیز طبیعتا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئولیت دارد که این مسئله در آیین نامه اورژانس اجتماعی نیز ذکر شده است.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه ضمن بیان آنکه مسئله کودک همواره در ایران به عنوان دغدغه مطرح شده است، گفت: بر اساس وظایف قانونی دستگاه‌های متعددی در خصوص مسائل، مشکلات و حقوق کودکان دارای مسئولیت هستند و چنانچه کودک را افراد زیر 18 سال در نظر بگیریم طبیعتا وزارت عظیمی چون آموزش و پرورش نیز مسئولیت سنگینی را بر عهده خواهد داشت.

چلک ادامه داد: همچنین سازمان بهزیستی کشور بر اساس وظیفه قانونی خود و همچنین قانون تشکیل این سازمان در حوزه کودک دارای مسئولیت است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز سلامت کودکان را در تمامی ابعاد ائم از کودکان بیمار، آسیب دیده و غیره بر عهده دارد.

وی افزود:‌ در چنین شرایطی می‌بینیم که با توجه به حیطه‌های نیاز کودکان دستگاه‌های مختلفی تولی امور کودک را در کشور بر عهده گرفته‌اند اما مسئله آن است که باید تعامل میان این دستگاه‌ها با یکدیگر افزایش یافته و ارتباطات میان بخشی، کاهش موازی کاری‌ها، اصلاح نقاط ضعف، تمرکز بر نقاط قوت و تجمیع منابع در این حوزه در دستور کار تمام دستگاه‌های ذی نفع قرار گیرد؛ تا شاهد آن باشیم که برنامه‌های حوزه کودک در کشور بیشتر از قبل پیگیری و بر اجرای آن نظارت‌های کافی صورت گیرد به امید آنکه مشکلات موجود در این حوزه کاهش یابند.

 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آسیب های اجتماعی و لزوم توجه به آن دربرنامه ششم توسعه اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,857 12-10-2015، 06:02 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  مهمترین اخبار و وقایع حوزه رفاه و تأمین اجتماعی در هفته ای که گذشت اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,544 10-31-2015، 12:55 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  حوزه اجتماعی دغدغه مسئولان نیست MEARAJ 0 1,823 01-06-2015، 08:51 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مختصری از زندگی نامه سردار شهید ورامینی - اولین شهید حوزه مددکاری اجتماعی ایران MEARAJ 0 1,745 11-07-2014، 01:56 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  دبیرخانه سبک تجارب حوزه موادمخدر در کرمان تشکیل می‌شود - موسوی چلک اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,752 10-31-2014، 07:06 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  ثبت 18 هزار تشکل غیر دولتی در حوزه مواد مخدر - موسوی چلک اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,554 09-19-2014، 06:06 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  رییس انجمن مددکاری اجتماعی: مدیریت هوشمندانه در این حوزه نیاز کنونی ایران است MEARAJ 0 1,707 08-16-2014، 05:38 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مردم برای فرزندآوری باید سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت را لمس کنند اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,467 07-28-2014، 08:01 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  حوزه اجتماعی درسیاستگذاری کلان کشور مغفول مانده است MEARAJ 0 1,540 02-24-2014، 11:39 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  عدم استفاده کارآمد از ظرفیت دین برای الگوسازی در حوزه اجتماعی MEARAJ 0 1,589 12-28-2013، 08:05 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران