چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیامدهای زنانه شدن سالمندی در کشور
#1
به نقل از ایرنا ،فرید براتی سده یکشنبه شب در نشست شورای ساماندهی امور سالمندان استان یزد افزود: همچنین از مجموع افراد سالمند کشور 2.5 میلیون نفر زیرپوشش صندوق بازنشستگی ، یک میلیون و500 هزار نفر زیر پوشش کمیته امداد و 650 هزار نفر هم زیر پوشش بهزیستی هستند.وی با بیان اینکه مابقی سالمندان از هیچ گونه بیمه ای برخوردار نیستند اظهار کرد: همچنین 7/8 درصد از جمعیت شهرها و 8/9 درصد از جمعیت ساکن روستاهای را سالمندان تشکیل می دهند.
وی تصریح کرد: استان گیلان با 11.5درصد جمعیت سالمندی پیرترین استان کشور است و استانهای مرکزی، مازندران ، اذربایجان شرقی و خراسان جنوبی در رده های بعدی قرار دارد.وی اظهار کرد: کمترین درصد جمعیت سالمندی مربوط به استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان ، بوشهر ، خوزستان وکهگیلویه و بویر احمد است.
براتی سده نرخ جمعیت سالمند استان یزد را 8.3 درصد بیان کرد و گفت: این استان در رتبه 13 کشور از نظر جمعیت سالمندی قرار دارد.براتی سده با بیان اینکه سالمندی مشکل و چالش نیست افزود: کشور ما از سال 1400 به بعد آرام آرام وارد پیری جمعیت می شود برنامه ششم توسعه فرصتی استثنائی برای برنامه ریزی در حوزه سالمندان باشد.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی کشور با بیان اینکه اگر برای حوزه سالمندی برنامه ای نداشته باشیم در سالهای آتی با مشکل مواجه خواهیم شد افزود: در سال 1420، 14 درصد جمعیت کشور را زنان سالمند تشکیل می دهند.وی چالش دیگر حوزه سالمندی کشور را افزایش تعداد زنان نسبت به مردان بیان کرد و گفت: در گذشته به ازای هر 100 زن سالمند، 109 مرد سالمند وجود داشت؛ این در حالی است که این آمار اکنون برعکس شده است و به ازای هر یکصد زن سالمند ، 98 مرد سالمند وجود دارد.رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی کشور اظهار کرد: پیش بینی می شود در سال آینده به ازای هر 100 زن 88 مرد سالمند خواهد بود.
وی با بیان اینکه زنانه شدن جمعیت سالمندی پیامدهای را بدنبال خواهد داشت گفت: جمعیت زنان سالمند تنها، چهار برابر مردان خواهد بود و متاسفانه روند تحویل زنان سالمند به موسسات و مراکز نگهداری سالمندان در سال های اخیر رشد یافته است.رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان در ادامه به پدیده فاصله گیری فرزندان از والدین اشاره و اظهار کرد: این پدیده در ایران در حال ایجاد شکاف بین والدین و فرزندان است فرزندان بیشتر تمایل دارند که والدین خود را به مراکز نگهداری بسپارند.وی با اشاره وضعیت اقتصادی سالمندان تصریح کرد: متاسفانه براساس آمار 28 درصد سالمندان دارای سرپرست خانوار نیاز به حمایت بیشتری دارند.وی همچنین به سهم هزینه بهداشت و درمان سالمندان اشاره کرد و گفت: در سال 1375 هزینه درمان یک سالمند 800 هزار تومان بود و این رقم به بیش از 9 میلیون تومان رسیده است.
وی هزینه یک سالمند مبتلا به آلزایمر در کشور را در مرحله نخست ماهانه 15 میلیون ریال و سالانه سه میلیون و 20 هزار تومان بیان کرد اضافه کرد: بیماری افراد سالمند زیانهای زیادی به خانواده و جامعه وارد می کند.
وی افزود: همچنین باید به این مهم توجه کنیم که سالمندان آینده ما برخلاف سالمندان امروزی افرادی تحصیلکرده خواهند بود و به دلیل کوچک شدن خانواده ها و مشکلات اقتصادی آنان شاهد مشکلات جدیدی برای جامعه سالمندی خواهیم بود.وی با اشاره به سند ملی راهبردی سالمندان گفت: برنامه عملیاتی و حمایت های همه جانبه از سالمندان برای فعالیت و توانمندسازی این قشر، در سند ملی سالمندان آماده است .
وی اظهار کرد: استان یزد با توجه به فرهنگ مردم این استان و باورهای دینی آنها در حوزه ساماندهی و رسیدگی به امور سالمندان نمونه است.معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد هم با اشاره به افزایش جمعیت سالمندی افزود:برای جلوگیری از آسیبها و تهدیدات این قشر نیاز به یک مدیریت هماهنگ است.محمد علی طالبی با بیان اینکه همچنین این تهدیدات باید به یک فرصت تبدیل شود اظهار کرد: باید از تجربیات این قشر استفاده کرد.وی اظهار کرد: همچنین بخش خصوصی نه فقط در حوزه نگهداری بلکه در زمینه حوزه سلامت باید مشارکت کند.
مدیر کل بهزیستی استان یزد هم گفت: 8.7 درصد جمعیت این استان معادل 90 هزار نفر را سالمندان تشکیل می دهند که نسبت به آمار متوسط کشوری یک درصد بیشتر است.جلیل عفتی توجه بیشتر به جایگاه و منزلت سالمندان در جامعه را خواستار شد و افزود: توجه به سالمندان در دین مبین اسلام، احادیث و روایات سفارش بسیار شده است.
وی تعداد مراکز شبانه روزی سالمندان ، مرکز روزانه و مرکز ویزیت در منزل استان را به ترتیب چهار، 10 و پنج مورد اعلام کرد.کارشناسان معتقدند: بر اساس تقویم، سن 60 سالگی تحت عنوان سن ورود به سالمندی به شمار می آید. این موضوع در کشورهای مختلف، متفاوت است و ممکن است در کشور آمریکا سن ورود به سالمندی 65 سال باشد اما در کشور ما 60 سال سن ورود به سالمندی به شمار می آید. در سرشماری سال 85 کشور 3 / 7 درصد جمعیت ما یعنی پنج میلیون و یکصد هزار نفر سالمند بودند.
بر اساس سرشماری 90 - 85 آمار سالمندان به 2 / 8 درصد یا بیش از 6 میلیون سالمند رسید بنابراین در کشور براساس این داده ها ، حدود 6 میلیون جمعیت سالمند داریم. کارشناسان معتقدند هر چند درصد سالمندی ما از کشورهای منطقه مثل ترکیه کمتر است اما شیب صعود آنقدر زیاد است که در سال 1430 به ازای هر چهار ایرانی یک سالمند خواهیم داشت.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فقر پژوهش در حوزه سالمندی MEARAJ 0 1,830 04-04-2016، 07:45 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  بن‌بست سالمندی! اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,946 10-17-2015، 04:56 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  زنگ خطر سالمندی جامعه به‌صدا درآمده است MEARAJ 0 2,034 07-05-2015، 11:18 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ابعاد اجتماعی سالمندی در ایران MEARAJ 0 2,112 04-26-2015، 03:02 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  سالمندی زنانه شده است اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,198 02-05-2015، 06:10 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  سالمندی در ایران؛ شروعی برای آرامش یا آغازی برای سرخوردگی؟ اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,009 10-02-2014، 08:28 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  پدیده سالمندی؛ تهدید یا فرصت؟ MEARAJ 0 1,792 09-26-2014، 06:20 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  وقوع پدیده زنانه شدن سالمندی در کشور/ شکل خانواده های ایرانی در حال تغییر شبکه خبری ایران 0 1,837 04-25-2014، 04:37 AM
آخرین ارسال: شبکه خبری ایران
  معرفی منابع در حوزه سالمندی انجمن مددکاران اجتماعی ایران 0 1,830 12-21-2013، 07:45 AM
آخرین ارسال: انجمن مددکاران اجتماعی ایران
  تاثیر «سالمندی» جامعه بر صندوق‌های بازنشستگی من میتوانم 0 1,659 12-20-2013، 08:34 PM
آخرین ارسال: من میتوانم

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران