چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افزایش آمار طلاق و اعتیاد در کشور - موسوی چلک
#1
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن اشاره به اینکه وضعیت اجتماعی در کشور، گفت: آمار اعتیاد،طلاق،زنان سرپرست خانوار و افراد مبتلا به اچ.آی.وی و ایدز به شدت افزایش یافته است.

به گزارش افکارنیوز، سید حسن موسوی چلک اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که این روزها مورد توجه قرار گرفته است موضوع برنامه پنج ساله ششم توسعه است که سیاست های کلی آن اخیرا توسط مقام معظم رهبری نیز ابلاغ شده است.

موسوی چلک تصریح کرد: طبق سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ چهار برنامه پنج ساله توسعه باید نوشته شود تا ویژگی‌های جامعه ایرانی در سال ۱۴۰۴ تحقق پیدا کند.تاملی بر وضعیت اجتماعی کشور بویژه درحوزه آسیب‌های اجتماعی و جرایم نشان می‌دهد که در دو برنامه قبلی نتوانستیم در این حوزه موفقیت‌های کسب کنیم که باید این اعتراف تلخ را داشته باشم که درحوزه آسیب‌های اجتماعی شرایط ما بدتر هم شده است.

وی اضافه کرد:افزایش آمار طلاق، کاهش ازدواج، افزایش پرونده‌های قضایی، آمار قابل توجه افراد ورودی به زندان، افزایش زنان سرپرست خانوار، افزایش آمار اعتیاد، خطرناک تر شدن مواد مخدر مصرفی مردم ، آمار افراد مبتلا به اچ.آی.وی و ایدز، تنوع آسیب‌های اجتماعی ناشی از فضای مجازی،افزایش مصرف مشروبات الکلی، کاهش نشاط اجتماعی،کاهش شاخص‌های سرمایه اجتماعی، فقر محبت، تضعیف ثبات خانواده، خشونت‌های خانگی و ... خود موید نکته فوق است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: همه این شرایط نشان می‌دهد که امروز امور اجتماعی باید در زمره مسایل دارای اولویت کشور در حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی باشد چرا که گسترش این وضعیت مهمترین عامل توسعه کشور که همان نیروی انسان سالم، مسئولیت پذیر و متعهد و قانون مدار است را از ما خواهد گرفت و فراموش نکنیم که امنیت اجتماعی پایدار زمانی در جامعه تحقق عینی و عملی پیدا می‌کند که بتوانیم برخی از شاخص‌های اجتماعی از جمله شاخص‌های سرمایه اجتماعی و انسانی را در جامعه بالا ببریم.

موسوی چلک بیان داشت: تأملی بر بیست پرسش مقام معظم رهبری در استان خراسان شمالی گویای این موضوع است که باید به حوزه اجتماعی توجه شود. چرا فرهنگ کار جمعی در ایران ضعیف است؟ چرا در روابط اجتماعی، حقوق متقابل رعایت نمی‌شود؟ چرا در برخی مناطق، طلاق زیاد شده است؟ چرا در فرهنگ رانندگی انضباط لازم رعایت نمی‌شود؟ آیا در معاشرت‌های روزانه، همیشه به هم راست می‌گوییم؟ دروغ چقدر در جامعه رواج دارد؟ علت برخی پرخاشگری‌ها و نابردباری‌ها در روابط اجتماعی چیست؟ آیا حقوق افراد در رسانه‌ها و در اینترنت رعایت می‌شود؟علت بروز بیماری خطرناک قانون گریزی در برخی افراد و بعضی بخش‌ها چیست؟ چقدر وجدان کاری و انضباط اجتماعی داریم؟ آیا حقوق متقابل زن و شوهر و فرزندان در خانواده‌ها به طور کامل رعایت می‌شود؟ چه کنیم تا زن هم کرامت و عزت خانوادگی اش حفظ شود و هم بتواند وظایف اجتماعی خود را انجام دهد؟ آیا این دغدغه‌ها که در قالب سؤالات شفاف مطرح شد نشان از نگرانی از وضعیت اجتماعی نیستند؟ نگرانی ایشان در مورد فرهنگ هم همین گونه است در ابلاغ سیاست‌های اجتماعی برنامه ششم توسعه هم بر آن تاکید کرده است.

وی گفت:حوزه های از قبیل سلامت اجتماعی و روانی، آسیب‌های اجتماعی،فضای مجازی، رفاه و تامین اجتماعی، حمایت اجتماعی، سرمایه اجتماعی، خانواده، زنان، کودکان، اقشار محروم و نیازمند، سکونتگاه‌های غیر رسمی و محلات ناکارآمد شهری، امنیت اجتماعی، پیشگیری از وقوع جرم، قضا زدایی، زندان زدایی، حقوق شهروندی، توانمند سازی اجتماعی، ارتقای کیفیت زندگی، نشاط اجتماعی، تقویت هویت فرهنگی و ... از جمله موضوعاتی است که باتوجه به شرایط نامناسب جامعه باید مورد توجه قرار گیرد.

موسوی چلک در خصوص حوزه آسیب‌های اجتماعی در این برنامه تصریح کرد: حساسیت ها باید خیلی زیاد باشد چرا که زمان زیادی نداریم.رصد علمی و مستند آسیب‌های اجتماعی با توجه به شاخص‌هایی چون نوع، دامنه و شدت با تأکید بر آسیب‌های اجتماعی نوپدید، بازپدید و تهدیدهای خارجی، یکسان‌سازی رویه‌ها و روش‌های موجود در حوزه پایش آسیب‌ها و ملزم شدن همه دستگاه‌ها به همکاری در این زمینه،توجه به سطوح مختلف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی،اولویت دادن به پیشگیری و اتخاذ رویکردهای ایجابی و جامعه محور،فراهم کردن زمینه‌های مشارکت اجتماعی همه دستگاه‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی، خیرین، انجمن‌های صنفی - علمی، فعالان اجتماعی، هنرمندان، ورزشکاران و روحانیون و سایر اقشار جامعه برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی،سیاستگذاری‌های مناسب رسانه‌ای برای اطلاع‌رسانی مناسب باید در برنامه ششم مورد توجه قرار گیرد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار داشت: افزایش حساسیت مردم نسبت به آسیب‌های اجتماعی و افزایش سواد مجازی و رسانه‌ای جامعه بویژه نوجوانان و جوانان ،استفاده از ظرفیت‌های مدیریت شهری و روستایی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی،توسعه خدمات اجتماعی و بهبود سطح بهداشت روانی و اجتماعی جامعه،ترویج سبک زندگی سلامت محور و مبتنی بر آموزه‌های فرهنگ اسلامی – ایرانی سطح بندی خدمات اجتماعی در زمینه آسیب‌های اجتماعی، توانمندسازی افراد و گروه‌های در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی، فراهم کردن زمینه بازگشت آنها به جامعه و پاسخگویی به نیازهای مشروع گروههای مختلف اجتماعی، تقویت مداخله‌های مددکاری اجتماعی قبل از مداخله‌های قضایی – انتظامی، تقویت هویت‌های جمعی(دینی،ملی، قومی)، انسجام اجتماعی و سرمایه اجتماعی،تدوین و اجرای برنامه‌های پیشگیری ازآسیب‌های اجتماعی در مدارس و دانشگاهها،بازنگری در قوانین و اسناد مرتبط به منظور قضازدایی از آسیب‌های اجتماعی،اتخاذ سازوکارهایی مناسب برای افزایش مسئولیت پذیری و مطالبه گری اجتماعی در حوزه آسیب‌های اجتماعی،استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی،تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه آسیب‌های اجتماعی، سنجش مستمر سلامت اجتماعی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی به منظور شناسایی نقاط آسیب‌ خیز و بحران‌زای اجتماعی در بافت شهری و تمرکز بخشیدن به حمایت‌های اجتماعی، مددکاری اجتماعی،مشاوره اجتماعی، حقوقی و برنامه‌های اشتغال حمایت شده با اعمال راهبرد همکاری بین بخشی و سامانه مدیریت آسیب‌های اجتماعی در مناطق یاد شده،توجه به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها و سازمان‌ها به منظور توسعه خدمات پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطوح مختلف،بسط و گسترش روحیه نشاط و شادابی، امیدواری، اعتماد اجتماعی و تعمیق ارزش‌های دینی و هنجارهای اجتماعی، الزام به تهیه پیوست اجتماعی و فرهنگی برای طرح‌ها و برنامه‌های ملی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی همگی از جمله موارد مهمی است که باید در این مدنظر قرار بگیرند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: قبول کنیم که وضعیت اجتماعی ایران قابل قبول نیست و این یک واقعیت تلخ است« اما واقعیت است».شرط اول حل مساله پذیرش واقعیت است که اگراین را نپذیریم همچنان باید تاوان سنگین این غفلت را بپردازیم که جبران آن غیر ممکن خواهد بود.
 

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  موسوی چلک: فقر دليل خريد و فروش كودكان اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,711 11-15-2015، 04:03 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  بازدید دکتر موسوی چلک از مرکز مشاوره آرامش ( فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی ) اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,848 11-09-2015، 04:46 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  موسوی چلک: قمه كشی و خودكشی كودكان ١١ ساله يك نشانه است اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,581 11-06-2015، 05:53 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  زندان همیشه بهترین تنبیه نیست - موسوی چلک MEARAJ 0 2,008 07-09-2015، 11:11 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  چرا طلاق عاطفی افزایش یافته است؟ - مصطفی اقلیما swstar 0 1,909 06-06-2015، 03:18 AM
آخرین ارسال: swstar
  آمار پنهان معتادان کشور را نداریم - مصطفی اقلیما swstar 0 2,036 06-06-2015، 03:16 AM
آخرین ارسال: swstar
  کاهش سن آسیب های اجتماعی در کشور نگران کننده است - موسوی چلک swstar 0 1,669 06-06-2015، 03:12 AM
آخرین ارسال: swstar
  افزایش کانون‌های اصلاح و تربیت بیانگر کاهش سن آسیب‌های اجتماعی است - موسوی چلک اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,946 01-09-2015، 12:21 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  اجرای 5 هزار ایده برای مقابله با اعتیاد و مواد مخدر در کشور MEARAJ 0 1,823 12-29-2014، 04:30 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ضرورت‌ حمایت‌های اجتماعی از معتادان همزمان با درمان - موسوی چلک اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,775 12-15-2014، 04:49 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران