چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

کلمات کلیدی: مددکاری اجتماعی, مددکاری جامعه ای,
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مددكاری جامعه ای (كار با جامعه Community work)
#1
[تصویر:  Teamwork-idea.jpg]
مددكاري جامعه اي (كار با جامعه Community work)

عبارت است ازفعاليتي منظم وهدفمند كه بابسيج امكانات مادي ومعنوي وجلب مشاركت هاي اعضاء جامعه كه در جهت پاسخ به نيازجمعي و يا حل معضلات اجتماعي درجوامع شهري و يا روستايي انجام مي گيرد. درمددكاري جامعه اي عمّده ترين مشخصه از يك طرف مشاركت همه جانبه افراد واقشارجامعه مورد نظر، وازسوي ديگرتأمين نيازجمعي دريك محدوده جغرافيايي مشخص،اعم از شهر يا روستا است. جامعه تركيبي از گروههاي اجتماعي است. جامعه به مجموعه اي ازانسانها گفته مي شود كه در يك مكان جغرافيايي با يك آداب و رسوم مشترك در كنارهم زندگي مي كنند.هر جامعه اي دچار يكسري مسائل است كه اين مسائل خود به دو دسته تقسيم بندي مي شوند :"مشكل عام" و"مشكل خاص". جامعه داراي هويت و مشخصات خاص خود است. مددكاري كه با جامعه كار مي كند، فعاليت اومستلزم آگاهي از نهادها و ساختارها وروابط بين آنها در جامعه است. براي شناخت يك جامعه ابتدا بايد درآن جامعه نفوذ كرد، سپس به شناخت جامعه بپردازيم وسعي كنيم مونوگرافي آن منطقه را بدست آوريم. (1)

اصلی ترین شیوه مددکاری اجتماعی، مددکاری جامعه ای است؛ تا جایي که در غرب به مددکاران اجتماعی مهندسان جامعه اطلاق می شود. مددکاری جامعه ای، کاربرد دانش جامعه شناسی است. برای اینکه یک مددکار اجتماعی بتواند مددکاری جامعه ای بکند، نیازمند دانش جامعه شناسی و نظریه های توسعه است. در این شیوه مددکار اجتماعی روی جوامع کار می کند و در رشد و توسعۀ آنها دخالت می کند. این جامعه ممکن است یک مدرسه باشد و يا یک بیمارستان، یک کارخانه، یک روستا، شهر و یا حتی یک کشور.مددکاران اجتماعی برای رشد و توسعۀ جوامع به سه فعالیت دست می زنند:

اول مطالعات اجتماعی است. در این فعالیت مددکار اجتماعی با ورود به یک جامعه، شروع به مطالعه و تحقیق می کند، نیاز سنجی و امکان سنجی می کند و منابع را می شناسد.

دوم برنامه ریزی اجتماعی است. مددکار اجتماعی بعد از بدست آوردن اطلاعات بر مبنای آنها برنامه ریزی می کند. برنامه ریزی برای اینکه تغییری مثبت در جامعه ایجاد کند و جامعه به طرف توسعه خیز بردارد.

سوم اقدام اجتماعی است. بعد از اینکه مددکار اجتماعی مطالعات و برنامه ریزیهای خود را انجام داد، دست به اقدام اجتماعی می زند. در اقدام اجتماعی مددکار نقش یک رهبر را بازی می کند تا جامعه را به توسعه برساند. (2)مراحل كار با جامعه

ارتباط مقدماتي

شناخت مقدماتي

ارتباط حرفه اي

شناخت عميق

ارزيابي تشخيص

طرح نقشه

اقدام اجتماعي social action

تغيير را در جامعه مي دهيم تا به وضع مطلوب برسيم

پيگيري.مدل های کار با جامعه

مدل برنامه ريزي planning

مدل توسعه محلي locality development

مدل اقدام اجتماعي social action

مفهوم توسعه اجتماعي

مدكاري جامعه اي"عبارت است از ايجاد رشد مهم جانبه در جامعه از ابعاداقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و بهداشتي كه از طريق شركت دادن مردم در كلّيه مراحل كار با اتكا به نيروهاي بالقوه و بهره گيري از امكانات اجتماعي ميسر مي شود تا بدين وسيله سرنوشت خود را به دست گيرند و دراعتلاي هدفهاي ملي بكوشند. (1)

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نظریه ها و روشهای مددکاری جامعه ای اطلاعات اجتماعی ایران 0 7,082 06-18-2014، 06:01 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  نظریه های مرتبط در کار با جامعه MEARAJ 0 3,087 04-27-2014، 04:10 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مدل های مددکاری جامعه ای MEARAJ 0 4,323 04-27-2014، 04:04 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  تعاریف مددکاری جامعه ای MEARAJ 0 3,076 04-27-2014، 03:53 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  گزارش کارورزی جامعه ای iran 0 4,849 09-01-2013، 07:22 AM
آخرین ارسال: iran
  مددکاری جامعه ای چیست؟ iran 0 3,673 09-01-2013، 07:17 AM
آخرین ارسال: iran
  مددکاری جامعه ای یا کار با جامعه-دکترسید احمدحسینی iran 0 3,663 09-01-2013، 07:15 AM
آخرین ارسال: iran
  مددکاری جامعه ای MEARAJ 0 3,583 08-31-2013، 03:44 PM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران