چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

کلمات کلیدی: مددکاری اجتماعی, مددکار اجتماعی, اصول مددکاری اجتماعی, شغل مددکاری اجتماعی, حرفه مددکاری اجتماعی, علم مددکاری اجتماعی,
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مددکاری اجتماعی چیست؟ مددکار کیست؟
#1
مددکاری اجتماعی دارای شیوه های مختلفی است که توسط آن ها به گروه های هدف خود خدمت ارائه می کند. این تخصص برای انجام هر کدام از این شیوه ها از دانش های مختلفی سود می جوید. برای مثال در مددکاری فردی که اولین روش مددکاری است؛ مددکار اجتماعی برای کمک به افراد از دانش روانشناسی سود می جوید و برای روش دوم خود که مددکاری گروهی است به دانش نوین  روانشناسی اجتماعی روی می آورد و به همین ترتیب برای ارائه خدمت در سومین روش خود که مددکاری جامعه ای است، نیازمند احاطه به دانش جامعه شناسی است. مدیریت موسسات رفاهی، تحقیقات اجتماعی و اقدام اجتماعی سه روش دیگر مددکاری اجتماعی است.

خدمات مددکاری اجتماعی امروزه حیطه­­ وسیعی از مسائل فردی و اجتماعی را در بر می گیرد. مددکاران اجتماعی در جوامع مختلف به معلولین جسمی، ذهنی، اجتماعی و روانی خدمت می کنند. آن ها در تیم های توان بخشی این معلولان نقش های مختلفی دارند؛ از جمله در تیم توان بخشی بیماران مزمن روانی، مددکار اجتماعی در کنار روانپزشک، روانشناس، روانپرستار و کاردرمانگر، نقش ارتباط با خانواده ­ی بیمار برای پذیرش دوباره بیمار ترخیص شده از بیمارستان را بر عهده دارد. برای این کار مددکار اجتماعی در عین حالی که در مراکز درمانی از نظریه های روانشناسی برای بهبود بیمار استفاده می کند، از توانایی های مختلف خانواده نیز بهره می برد و در حقیقت خانواده را نیز به عنوان عضوی از تیم توانبخشی می شمارد. او برای این که در این مهم موفق شود، با ارتباط حرفه ای که با خانواده برقرار می کند، توانایی ها و امکانات خانواده را شناسایی کرده، حداکثر استفاده را از آن می کند. سپس با استفاده از روش های مشاوره ی خانواده، روانشناسی اجتماعی و نظریه های خانواده درمانی سعی می کند شبکه ارتباطی خانواده را تحلیل کند و موارد آسیب زا را از بین ببرد و یا به حداقل برساند. و به این ترتیب زمینه را برای بازگشت بیمار آماده سازد.

 هم چنین بستر سازی مناسب در جامعه برای بازگشت بیماران به زندگی اجتماعی و ایفا نقش مثبت فردی و اجتماعی بر عهده مددکار اجتماعی است. برای انجام این وظیفه، مددکار اجتماعی با استفاده از آموخته هایی که در زمینه ی جامعه شناسی دارد، روش های مختلفی از ارتباط با نهادهای اجتماعی را در پیش می گیرد تا بیماری که بهبود یافته در زندگی اجتماعی احساس تنهایی و بی پناهی نکرده، نهادهای حمایت کننده را بشناسد و بپذیرد که از کمک ها و حمایت های آن ها بهره ببرد.

مددکاری اجتماعی در ارائه خدماتش به اصولی معتقد است که جنبه ی جهانی دارد. این اصول که در حقیقت شعار جهانی مددکاران اجتماعی است عبارت است از:

-  اصل پذیرش. مددکار اجتماعی هر مراجع کننده ای را فارغ از جنس و رنگ پوست و دین و نژاد و زبان و ... می پذیرد و خدمات لازم را تقدیم می کند.

-  اصل رازداری. مددکار اجتماعی رازدار مراجع خود می باشد و فقط در صورتی که احتمال خطر جانی برای مراجع و یا انسان دیگری برود حق فاش کردن راز مراجع خود را دارد.

-  اصل فردیت. مددکار اجتماعی باور دارد که هر انسانی یک کلیت منحصر به فرد است و هر کسی طرح کمکی خاص خود را می طلبد.

-  اصل همدلی. مددکار اجتماعی این هنر را دارد که خمد را جای مراجع خود بگذارد و از دریچه ی چشم او به جهان نگاه کند.

-  اصل مشارکت مددجو در فعالیت ها. مددکار اجتماعی با اعتقاد به توانمندی تمام انسان ها، سعی می کند تمام اقدامات حمایتی خود را با مشارکت حداکثری مددجو به انجام رساند.

-  اصل رابطه­ حرفه ای. مددکار اجتماعی با مراجع خود صرفا یک رابطه­ حرفه ای برقرار می کند و نقطه­ مشترک مددکار و مراجع، مشکلی است که مراجع با آن درگیر است.

اصل خود شناسی مددکار. مددکار اجتماعی با آگاهی به این که هرانسانی ضعف ها و قوت های خودش رادارد،سعی می کند نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد و از آن ها در جهت ارائه­ هرچه بهتر خدمت استفاده کند.

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کارزار رسانه ای چیست؟ MEARAJ 0 3,245 01-08-2015، 11:53 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  فرهنگ لغات مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 2,999 03-27-2014، 08:39 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  آشنایی با حرفه مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 3,216 03-27-2014، 08:32 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  آشنایی با مددکاری اجتماعی و وظایف آن msw2013 0 3,037 01-27-2014، 07:20 AM
آخرین ارسال: msw2013
  مددکاری اجتماعی sws313 0 3,203 12-05-2013، 01:56 AM
آخرین ارسال: sws313
  رشته مددکاری اجتماعی sws313 0 2,731 12-05-2013، 01:52 AM
آخرین ارسال: sws313
  تعریف جدید مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 3,304 09-03-2013، 04:46 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران