چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگاهی به قانون جدید مجازات اسلامی و توسل به مددکاری اجتماعی
#1
افق روشن در عرصه خدمات اجتماعی
سیدمحمدحسین جوادی عضو انجمن مددکاری

قانون مجازات اسلامی مصوب ١/٢/١٣٩٢ مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران شاید یکی از مترقی‌ترین قوانین در کشور باشد که جایگاه ویژه‌ای برای مددکاران اجتماعی در این قانون دیده شده است. در این قانون که هم‌اکنون مبنای صدور احکام قضات در کشور است هفت بار به واژه مددکار اجتماعی در متن قانون اشاره شده است. در فصول پنجم، نهم و دهم که قانون‌گذار به موضوعات و مواد تعویق صدور حکم، مجازات‌های جایگزین حبس و مجازات‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی اطفال و نوجوانان پرداخته است به صورت روشن به بهره‌گیری از مددکاران اجتماعی و ظرفیت مددکاری اجتماعی برای اجرایی شدن مواد این قانون اشاره شده است.
در ماده ٤٢ قانون مجازات اسلامی آمده است تعویق مراقبتی همراه با تدابیر زیر است:  
الف- حضور به موقع در زمان و مکان تعیین شده توسط مقام قضایی یا مددکار اجتماعی ناظر
ب- ارایه اطلاعات و اسناد و مدارک تسهیل‌کننده نظارت بر اجرای تعهدات محکوم برای مددکار اجتماعی
پ- اعلام هرگونه تغییر شغل، اقامتگاه یا جابه‌جایی در مدت کمتر از ١٥ روز و ارایه گزارش از آن به مددکار اجتماعی
لازم به ذکر است که تعویق صدور حکم مربوط به جرایمی می‌شود که پس از احراز مجرمیت متهم با ملاحظه وضع فردی، خانوادگی و سوابق، اوضاع، احوال و... صدور حکم برای ایشان به مدت ٦ ماه تا ٢‌سال به تعویق می‌افتد که البته صدور این نوع حکم شرایط خاصی نظیر فقدان سابقه کیفری موثر، جبران ضرر و زیان، پیش‌بینی اصلاح مرتکب و... دارد.
مجددا در ماده ٤٥ قانون مجازات اسلامی در این خصوص آمده است که پس از گذشت مدت تعویق باتوجه‌به میزان پایبندی مرتکب به اجرای دستورهای دادگاه گزارش‌های مددکار اجتماعی و نیز ملاحظه وضع مرتکب، دادگاه حسب مورد به تعیین کیفر یا صدور حکم معافیت از کیفر اقدام می‌کند.
همانطور که در قوانین مرتبط با مواد تعویق مراقبتی ملاحظه می‌شود دادگاه برای نظر تخصصی مددکار اجتماعی جایگاه ویژه‌ای قایل شده است و مددکاران اجتماعی در این جایگاه ‌باید با رویکرد‌های تخصصی و حرفه‌ای نظرات کارشناسانه خود را در رابطه با افراد به دادگاه‌ها ارایه کنند.
در فصل نهم قانون مجازات اسلامی جدید بحث مجازات‌های جایگزین حبس مطرح شده است که اجرای مواد این بخش تأثیر زیادی در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و درنتیجه کاهش آسیب روانی اجتماعی و خانوادگی زندانیان دارد.
در ماده ٦٤ مجازات‌های جایگزین حبس این‌گونه تعریف شده است: دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی، که در صورت گذشت شاکی و وجود جهات تخفیف با ملاحظه نوع جرم و کیفیت ارتکاب آن، آثار ناشی از جرم سن، مهارت، وضعیت، شخصیت و سابقه مجرم، وضع بزه دیده و سایر اوضاع و احوال تعیین و اجرا می‌شود.
در ماده ٧٧ قانون مجازات اسلامی درخصوص نقش مددکاران اجتماعی در صدور احکام مجازات‌های جایگزین سخن به میان آمده است. در این ماده عنوان شده است، قاضی اجرای احکام می‌تواند باتوجه‌به وضع محکوم و شرایط و آثار اجرای حکم، شدید، تخفیف، تبدیل یا توقف موقت مجازات مورد حکم را به دادگاه صادر‌کننده رأی پیشنهاد کند. قاضی مذکور به تعداد لازم مددکار اجتماعی و مامور مراقبت در اختیار دارد.
مددکاران‌اجتماعی که در این بخش فعالیت می‌کنند علاوه‌بر تسلط به مددکاری فردی و تکنیک‌های آن باید با منابع اجتماعی که می‌توانند به‌عنوان ظرفیت مجازات جایگزین حبس در اختیار سیستم قضایی قرار بگیرند، آشنایی داشته باشد.
 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سازمان نظام مددکاری اجتماعی به عنوان شالوده تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه مسائل اجتماعی MEARAJ 0 2,134 09-18-2016، 06:16 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  سازمان ملی مددکاری اجتماعی جمهوری اسلامی ایران “قسمت دوم” MEARAJ 0 2,162 07-27-2016، 07:49 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مددکاری اجتماعی و چالش های آموزش حقوق شهروندی MEARAJ 0 2,233 07-16-2016، 05:19 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ضرورت تغییرات بنیادین در مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 2,600 03-16-2015، 12:11 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  پست های مددکاری اجتماعی توسط چه کسانی اشغال شده است؟ MEARAJ 0 2,546 01-12-2015، 03:57 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ضرورت تحقق مددکاری اجتماعی توسط مددکاران اجتماعی MEARAJ 0 2,604 01-11-2015، 01:50 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مددکاران مرثیه سرای مددکاری اجتماعی ! MEARAJ 0 2,246 01-10-2015، 10:13 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مددکاری اجتماعی؛ دیروز، امروز، فردا... MEARAJ 0 2,025 05-08-2014، 12:26 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مظلوم چون مددکاری اجتماعی MEARAJ 0 2,046 03-30-2014، 06:26 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  یادی از بنیانگذار حرفه مددکاری اجتماعی در ایران MEARAJ 0 1,803 03-30-2014، 06:24 PM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران