چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افزایش کانون‌های اصلاح و تربیت بیانگر کاهش سن آسیب‌های اجتماعی است - موسوی چلک
#1
افزایش کانون‌های اصلاح و تربیت که افراد زیر 18 سال را تحت پوشش خود قرار می‌دهند؛ موید این است که در حال حاضر سن افراد آسیب‌دیده کاهش یافته است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره کاهش سن دختران فراری گفت: شرایط نابسامان و احساس ناامنی در خانواده سبب می‌شود، دختران به بیرون از خانه پناه ببرند.

حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، گفت: روند رشد آسیب‌های اجتماعی ایران چند ویژگی دارد؛ یکی تنوع این آسیب‌ها و دیگری تغییر آنها به سمت آسیب‌های ناشی از فضای مجازی و رسانه‌ای است که به دلیل جذابیت‌های این دسته از آسیب‌ها به طور معمول افراد کم سن‌تر درگیر آن می‌شوند.

وی ادامه داد: افزایش کانون‌های اصلاح و تربیت که افراد زیر 18 سال را تحت پوشش خود قرار می‌دهند؛ موید این است که در حال حاضر سن افراد آسیب‌دیده کاهش یافته است، چرا که ترکیب سنی جمعیت در کشور ما به گونه‌ای است که میزان جمعیت جوان کشور بالا بوده و به طور طبیعی تاثیرپذیری این گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی بیشتر است.

موسوی‌چلک با بیان اینکه معمولا در جامعه ما نسبت به آسیب‌های زنان واکنش منفی بیشتری نشان داده می‌شود، اظهار کرد: معمولا فرار دختران بیشتر از پسران به چشم می‌آید؛ لذا وقتی فرار یک دختر از خانه مطرح می‌شود، واکنش‌ها نگران‌کننده‌تر و خشن‌تر بوده و پذیرش دوباره این دختران ازطرف جامعه و خانواده بسیار سخت است.

تاکید کرد: دختری که از خانواده فرار می‌کند، نباید انتظار داشته باشد که پذیرش وی در جامعه خوب باشد چرا که معمولا این گروه از دختران مورد سواستفاده قرار گرفته و وارد چرخه آسیب‌های اجتماعی می‌شوند، به گونه‌ای که ممکن است دیگر راه بازگشتی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه تعداد افرادی که پس از شناسایی این دختران آنان را به مراکز حمایتی مربوطه معرفی می‌کنند؛ بسیار کم است، افزود: در عین حال، بیشتر موارد افرادی که به این دختران سرپناه می‌دهند؛ صرفا قصد سواستفاده از آنان را دارند، لذا به دختران جوان تاکید می‌کنم که بدترین خانه از خیابان بهتر است.

موسوی‌چلک مواردی نظیر تبعیض و تحقیر در خانواده، برآورده‌نشدن نیازها، مورد خشونت قرار گرفتن درخانواده و شکست در تحصیل و زندگی را از عوامل فرار دختران از خانه برشمرد و خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از فرار دختران جوان از خانه، خانواده باید ویژگی‌های روانشناختی و اجتماعی فرزند خود را شناخته و به محض بروز مشکل با آنان صحبت کنند، چراکه وجود فضای گفت‌وگوی صمیمی و عاطفی در خانواده باعث می‌شود، فرزندان‌ ماندن در خانه را به فرار به خیابان ترجیح دهند.

وی ادامه داد: همچنین آموزش مهارت‌های حل مشکلات، توجه به ویژگی‌های خاص دوران نوجوانی و جوانی، محبت کردن به یکدیگر می‌تواند، راهکاری مناسب در جهت پیشگیری از فرار دختران به بیرون از خانواده باشد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان با اشاره به نگاه خشن جامعه به دختران فراری افزود: از آنجایی که جامعه ما نسبت به زنان حساسیت بیشتری دارد، زمانی که یک زن درگیر آسیب‌های اجتماعی می‌شود،  به مراتب این حساسیت بیشتر می‌شود، در حالی که نگاه جامعه باید به گونه‌ای تغییر کند که زمینه بازگشت فرد درگیر آسیب اجتماعی به زندگی سالم فراهم شود.

 

 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  افزایش ایدز با انگ زدن اجتماعی به بیماران مبتلا اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,773 01-14-2016، 07:20 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  آسیب های اجتماعی و لزوم توجه به آن دربرنامه ششم توسعه اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,882 12-10-2015، 06:02 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  موسوی چلک: فقر دليل خريد و فروش كودكان اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,707 11-15-2015، 04:03 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  بازدید دکتر موسوی چلک از مرکز مشاوره آرامش ( فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی ) اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,844 11-09-2015، 04:46 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  موسوی چلک: قمه كشی و خودكشی كودكان ١١ ساله يك نشانه است اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,576 11-06-2015، 05:53 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  افزایش چشم‌های ناظر بر تحقق حقوق اجتماعی، با قانون جدید آیین دادرسی کیفری اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,620 10-29-2015، 07:59 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  مسئولیت اجتماعی فرادستان در برابر آسیب‌های اجتماعی اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,435 10-25-2015، 09:38 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  "پانسیون‌ها" بستری برای آسیب‌های اجتماعی اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,498 10-21-2015، 03:13 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  زندان همیشه بهترین تنبیه نیست - موسوی چلک MEARAJ 0 2,003 07-09-2015، 11:11 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  افزایش آمار طلاق و اعتیاد در کشور - موسوی چلک MEARAJ 0 1,789 07-09-2015، 10:42 PM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران