چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جزئیات لایحه حقوق شهروندی افراد معلول اعلام شد
#1
وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی ضمن تشریح ابعاد مختلف لایحه "حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت" از بررسی و تصویب موادی از این لایحه در کمیسیون اجتماعی دولت خبرداد و گفت: این لایحه به زودی به صحن علنی مجلس می رود.

به نقل از ایلنا، علی ربیعی گفت:‌ از چند ماه گذشته قرار بود برای حمایت از معلولان، اولین گام به روز کردن قانون حمایت از معلولان و برطرف کردن اشکالات آن به عنوان لایحه از سوی دولت مطرح شود که آن را به کمیسیون برگرداندیم.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه 7 جلسه با تشکل های مردم نهاد در وزارت تعاون،‌ کارورفاه اجتماعی داشتیم و علاوه بر آن 25 جلسه برای افزایش ضمانت اجرایی حمایت از معلولان درکمیسیون اجتماعی دولت و 25 جلسه دیگرنیزدرکمیسیون فرعی اجتماعی برگزارشد و خوشبختانه این لایحه با 24 ماده آماده شده و دردستور کارکمیسیون اجتماعی دولت قرار گرفته و در اولین روزبررسی تعدادی از مواد آن به تصویب رسیده است.
وزیرتعاون،‌کار و رفاه اجتماعی افزود:‌ تمام سعی ما بر این است که این لایحه را در اسرع وقت به صحن هیات دولت ببریم.

دکترربیعی ادامه داد:‌ این لایحه خصوصیاتی دارد که می تواند به ما در حوزه رسیدگی به معلولان کمک کند چون دارای یک جامعیت کامل است به این لحاظ که ازنقطه نظرات تشکل های مردم نهاد معلولان و حتی ازمعلولان صاحب نظردراین زمینه استفاده کرده ایم.

وی یاد آور شد: جامعیت این لایحه با واقعیات اجرایی کشور نیز هم سو شده است چرا که یکی از مشکلات مادر قوانین قبلی عدم انطباق با واقعیات اجرایی کشور بود که سعی کردیم در این لایحه این مساله را پوشش دهیم.

وزیرتعاون‌،کارورفاه اجتماعی اضافه کرد:‌"حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت" نام این لایحه و یکی از مباحث مهم آن توجه به تامین اجتماعی افراد دارای معلولیت است و بخشی از آن نیز بر موضوعات تامین اجتماعی تاکید دارد.

دکترربیعی اظهار کرد:‌ نکته مهم دیگراین لایحه ایجاد ظرفیت برای اشتغال افراد دارای معلولیت است که دراین لایحه و برخی تسهیلات و معافیت ها نیز برای افرادی درنظر گرفته شده است که معلولان را استخدام می کنند.

وی ادامه داد:‌ ایجاد اشتغال توسط سازمان بهزیستی برای معلولان وایجاد صندوق کارآفرینی برای معلولان دراین لایحه پیش بینی شده و علاوه بر آن امتیازهایی برای افرادی که بتوانند معلولان را به کارگیرند درنظر گرفته شده است.


تشکیل شورای عالی امورشهروندان دارای معلولیت
وزیرتعاون،‌کارورفاه اجتماعی درادامه با اشاره به اینکه درگذشته برای اجرای قانون نظارت ها کمتر بوده است گفت با تشکیل شورای عالی امورشهروندان دارای معلولیت که در آن یک نهاد عالی نظارتی پیش بینی شده است، درصدد رفع این مشکل برآمدیم.

دکترربیعی افزود:‌ برای ارزش قائل شدن برای افراد معلول ونهادهای مدنی که در حوزه معلولان فعالیت می کنند شورای عالی ای را پیش بینی کردیم که درآن جا نظارت را برای تشکل های مردم نهاد و افراد معلول فراهم می کند که این نکته هم یکی از نکات قابل توجه این لایحه است.

وی تصریح کرد:‌ سازمان بهزیستی در این لایحه مکلف می شود که وسایل وتجهیزات وفن آوری کمک زیستی تسهیل کننده را بار رعایت استانداردها در اختیار آن ها قرار دهد و امروز با توجه به اینکه موضوع ما بردن خدمات به منازل و کمک به همسر یا افرادی که با معلول زندگی می کنند و تحقق شعار بردن بهزیستی به خانه است.

دکتر ربیعی یاد آورشد:‌ همچنین موضوع آموزش رایگان افراد معلول در سطوح مختلف ‌تحصیلی،(‌افرادی که موفق شوند در سطوح مختلف تحصیلی قرار بگیرند) دراین لایحه پیش بینی شده است و افراد می توانند از آموزش رایگان بهره مند شوند.

توجه به مسکن معلولان
وزیرتعاون،‌کارورفاه اجتماعی گفت: در این لایحه تامین مسکن معلولان نیزپیش بینی شده است.

دکترربیعی خاطرنشان کرد: دراین لایحه پیش بینی شده اشخاصی که درجهت توسعه و احداث مراکز توانبخشی، نگهداری های مراقبتی، ‌حرفه آموزی و آموزش برای معلولان فعالیت هایی را انجام می دهند ازمعافیت های مالیاتی قانونی بهره مند شوند.

وی تاکید کرد:‌ با توجه به کارهای تخصصی ای که بر روی این لایحه انجام شده می توان آن را روشنی بخش، هدایت بخش و تسهیل کننده خدمت رسانی دولت به معلولان دانست.
 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  خانواده‌های دارای 2 معلول به بالا خانه دار میشوند اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,883 04-22-2016، 07:28 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  برنامه ریزی برای خانه دار شدن بیش از 11 هزار خانواده دارای دو معلول و بیشتر اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,787 12-26-2015، 02:28 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  وجود یک میلیون و 200 هزار معلول در کشور/18 هزار نفر دچار قطع نخاع اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,772 11-30-2015، 07:42 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  برنامه جامع دولت برای حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,920 06-03-2015، 06:52 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  تشریح مشکلات کارگران معلول اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,670 04-27-2015، 06:58 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  آيا با يك معلول ازدواج مي‌كنيد؟ MEARAJ 0 1,733 04-15-2015، 01:22 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  روزانه 110 نفر معلول مي‌شوند MEARAJ 0 1,663 04-11-2015، 06:35 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  خانواده‌های دارای چند معلول صاحب خانه می‌شوند MEARAJ 0 1,815 01-31-2015، 04:54 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  جزئیات مسمومیت مرگبار معلولان آسایشگاه پاکدشت اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,488 12-25-2014، 02:00 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  پرداخت هزینه ایاب و ذهاب به 6660 معلول/ صدور پلاک ویژه خودرو اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,474 12-02-2014، 09:56 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران