چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چشمان کودکان بی سرپرست منتظر نوازش‌های پدرانه
#1
ضیافت افطار در خانه فرزندان آشیان محبت، کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست گلستان علی (ع) برگزار شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، دست‌هایی منتظرمحبت و گل‌هایی تشنه‌ باران، برای شکفتن، برای جوانه زدن، و اینجا‌‌ همان جایی است که شکوفه‌های شهربهشت در گلستانی کوچک اما صمیمی به نام امام علی (ع) در کنار پدران و مادران معنوی خود زندگی می‌کنند.

اینجا گلستانی کوچک است، شاید خانه یکی از بستگان، دوستان و همسایگان و شاید هم خانه کوچکی در محله و شهر ما، جایی که برخی از کودکان بی‌ سرپرست نگهداری می‌شوند اما «بهشت را به بها بدهند و به بهانه ندهند» و این‌ها بهای بهشتند.

باید کمی همت کنیم از روزمرگی‌هایمان فاصله بگیریم و خود را ازچرخه تکرار و از مسابقه برای ربودن گوی تجملات و کارهای دنیا‌‌ رها کنیم.

اینجا گلستان، ملجأ و پناهگاهی است برای همه کودکانی که دست تقدیرآن‌ها را به اینجا کشانده است.

این گلستان کوچک جایی همین نزدیکی در همسایگی یا شاید چند کوچه و خیابان بالاتردیرزمانی است انتظارمردم شهر بهشت را می‌کشد.

امشب ضیافت افطار رنگ و بویی دیگر دارد افطاری در کنار کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست گلستان علی (ع) آن هم درخانه «فرزندان آشیان محبت» قطعا طعم دیگری است.

ساختمانی چند طبقه که در هر طبقه دو واحد مجزا وجود دارد واحدی که اشیان دختران خردسال است و واحدی مخصوص پسران در و دیوارهای آشیان محبت پر از نقاشی و اسباب بازی و عکس‌های کودکانی است که در آن زندگی می‌کنند دختران و پسران خردسالی که برای خوش آمدگویی وارد پذیرایی می‌شوند با دیدنشان شکوفه‌های لبخند برلبان همه جاری می‌شود کودکانی زیبا و مودب سلام و خوش امدگویی که تمام می‌شود منتظرند تا دست گرمی بر سرشان کشیده شود و پس از ان آرام کنار میهمانان می‌نشینندو سرهنگ نیکمرام فرمانده نیروی انتظامی مشهد و همراهانش که میهمان شکوفه‌های گلستان علی (ع) هستند با کودکان و و پدران و مادران معنویشان هم کلام می‌شوند.

واحد بعد دختران نوجوان و جوان گلستان زندگی می‌کنند خانه‌ای زیبا و تمیز که با هنرهای دختران گلستان طراحی و آراسته شده است از تابلوهای نقاشی و ماسه گرفته تا تابلوهای قالی بافی و کاردستی‎‌ها و گل‌های زیبا بافندگی و خیاطی که دیگر جای خود را دارد.

در واحد بعدی مدال‌ها و لوح‌های بچه‌های گلستان علی خودنمایی می‌کنند پس از پرسجو متوجه شدم تعدادی از بچه‌های گلستان در رشته‌های ورزشی تکواندو، ژیمناستیک و کاراته مدال‌های جهانی و آسیایی کسب کرده‌اند.

کلاس‌های استعدادیابی، زبان، سایت و نرم افزارهای کامپیوتری و... نیز در این ساختمان برای بچه‌ها مهیا شده است تا پس از مدرسه و استراحت اوقات فراغت خود را در انجا سپری کنند.

آری اینجا بچه‌ها بازی می‌کنند، درس می‌خوانند، مشق می‌نویسند، تلویزیون می‌بینند، دعوا هم می‌کنند، مثل همه بچه‌های دیگر. اما همیشه جای یک چیز خالی است...

کودکان «گلستان علی» روزی در لباس نیروی انتظامی.

فرمانده نیروی انتظامی مشهد در ضیافت افطاری کودکان گلستان علی (ع) با بازدید از بخش‌های مختلف این مکان و دیدار با کودکان و نوجوانان خانه «فرزندان آشیان محبت» اظهار کرد: میزان آشنایی من با کودکان گلستان علی معطوف به بازدید امروز نیست و حدود یک دهه است که با موسسه آشنایی دارم و سعی کردم در تمام این مدت ارتباطی عاطفی و منطقی برقرار کنم تا احساس نزدیکی با نیروی انتظامی داشته باشند.

سرهنگ نیکمرام اظهارکرد: جزو توفیقات است که افطار را در کنار کودکان و نوجوانان گلستان علی (ع) باشم این‌ها نام امام علی (ع) و گلستان امام علی (ع) را تداعی می‌کنند.

وی تصریح کرد: امام علی (ع) در زمان حیات پر برکت خود در بسیاری از خانه‌ها در کنار کودکان بی‌سرپرست حضور داشتند و امروز نیز بسیاری از افراد خیر این راه را ادامه داده‌اند بدون اینکه شناخته شوند از ایتام حمایت‌های مالی و معنوی می‌کنند و این تشابه اسمی گلستان علی (ع) را برای همه ترسیم می‌کند.

سرهنگ نیکمرام خاطرنشان کرد: افرادی شاید گمنام ولی با انگیزه معنوی و الهی با انجام عمل خیر خود بدون هرگونه ظاهر فریبی و خودنمایی و تظاهر حمایت‌های معنوی و مالی از موسسات و کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست انجام می‌دهند و مایه مباهات است شاید این نوید را بدهد که کمتر در جامعه دچار مشکل شویم.

وی افزود: ابن کودکان سرنوشت مبهمی دارند و شاید بتوان آینده روشن و و شفافی برای آن‌ها رقم زد تا افراد موفقی در عرصه کار افرینی، اشتغال و فردی مفید در جامعه باشند و امیدوارم در آینده بچه‌های گلستان علی (ع) را در لباس نیروی انتظامی ببینم.

فرمانده نیروی انتظامی مشهد در خصوص گلستان علی (ع) گفت: گلستان علی (ع) یعنی خوبی‌ها و نیکی‌ها و تمامی اقدامات شایسته و موثری که می‌توان در پنهان و آشکار برای رضای خداوند انجام داد.

وی اظهار کرد: این کودکان در دوران سختی از زندگی در محیط خانواده با بخشی از موارد جرم آشنا شده‌اند و یا علل اصلی که از آغوش خانواده جدا شده‌اند ارتکاب جرم خانواده‌های ان‌ها بوده است بنابراین نیاز است که کودکان و نوجوانان را از محیط قبل جدا کنیم و در فضایی قرار دهیم که از خاطرات جداشوند و با محیط جدید وفق پیدا کنند و نیروی انتظامی می‌تواند این را به ان‌ها آموزش دهد که علی رقم اینکه در یک خانواده مجرم بزرگ شده‌اند اما می‌توانند از منظر و دیدگاه پلیس فرد موثری باشند.

سرهنگ نیکمرام خاطرنشان کرد: ماه رمضان بهترین فرصت است که به موضوعاتی که جنبه معنوی دارد توجه کنیم و یکی از این موضوعات توجه به افراد بیسرپرست و ایتام است و ماه رمضان به دلیل تاثیر معنوی که دارد سبب کاهش جرایم می‌‎‌شود حتی کسانی که معتقد به روزه گرفتن نیستند به دلیل تاثیر این ماه و اثرات باطنی و معنوی رمضان کمتر به سمت جرم و جنایت می‌روند.

فرمانده نیروی انتظامی مشهد عنوان کرد: به خاطر داشته باشیم هر عمل خیر و نیکی در این ماه نسبت به ماه‌های گذشته ثواب و پاداش دارد و انتظار است همه کسانی که مسئولیتی در قالب موضوعات اجتماعی دارند این مراکز بازدید کنندو حمایت‌های مادی و معنوی خود را نثار این کودکان کنند.

خانه فرزندان آشیان محبت خیریه گلستان علی (ع) دارای 35 کودک و نوجوان است که با هدف هویت دادن به کودکان، گرفتن شناسنامه و بیمه برای آن‌ها و ثبت نام در مدرسه و تشکیل زندگی سالم بدون جرم و جنایت شکل گرفته است.

دنیا برای همه همیشه خوب و با شرایط عادی شروع نمی‌شود تا به یاد داریم، بوده‌اند بچه‌هایی که از وقتی به خودشان آمدند و فهمیدند کجایند، گم شده‌ای داشته‌اند،‌‌ همان کودکانی که دست پدری بر سرشان نبوده تا پشتوانه‌شان باشد و نگاه مادری هیچ‌گاه انتظارشان را نمی‌کشیده است.

این کودکان در جامعه امروز با برچسب بی‌سرپرست و بدون سرپرست صلاحیت‌دار دسته‌بندی شده‌اند، اما این تمام ماجرا نیست چرا‌که همیشه خانواده‌هایی بوده‌اند که از این نعمت الهی محروم مانده‌اند و آغوش گرم این خانواده‌ها می‌توانسته مطمئن‌ترین راه برای خانواده‌دار‌شدن آنان باشد.

با این وجود هنوز خانواده‌های زیادی را می‌توان یافت که بدون فرزند زندگی می‌کنند و فرزندان زیادی هم زیرنظر بهزیستی هستند که خانواده‌ای ندارند.

گزارش از مرجان شریعت
 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  موانع قانونی پذیرش کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,388 01-17-2016، 10:09 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  افزایش کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در شیرخوارگاه ها اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,272 10-19-2015، 05:30 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  خانواده،حلقه گمشده ‌زندگی کودکان بی سرپرست MEARAJ 0 2,464 08-04-2014، 06:31 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  رفع مشکل قانونی واگذاری کودکان بی سرپرست به خانواده ها اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,524 06-29-2014، 02:51 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  چرا کودکان در سوریه، عراق، پاکستان و فلسطین بی‌سرپرست می‌شوند؟ MEARAJ 0 2,074 03-06-2014، 03:08 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست در اختیار هیات وزیران قرار می‌گیرد شبکه خبری ایران 0 2,091 02-07-2014، 06:55 PM
آخرین ارسال: شبکه خبری ایران
  حمایت از کودکان بی سرپرست سلامت اجتماعی برای همه 0 2,043 11-21-2013، 03:00 AM
آخرین ارسال: سلامت اجتماعی برای همه
  جنگ و حقوق کودکان آواره و بی سرپرست سلامت اجتماعی برای همه 0 1,972 11-21-2013، 02:59 AM
آخرین ارسال: سلامت اجتماعی برای همه
  اختلافات خانوادگی و کودکان بی سرپرست MEARAJ 0 2,087 11-15-2013، 12:06 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  حمایت از کودکان بی سرپرست MEARAJ 0 1,779 11-15-2013، 12:05 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران