چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سرمایه اجتماعی و نظم اجتماعی
#1
سرمایه اجتماعی و نظم اجتماعی - مرتضی دانائی فر

يكي از الزامات دوام بهنجار و مطلوب هر جامعه اي، بسط و تقويت نظم اجتماعي در آن جامعه است. نظم اجتماعی در معنای ساده به معنای قرار گرفتن هر یک از اجزاء در جایگاه خود می باشد. در فقدان نظم، جامعه با آنومي( بی نظمی) و هرج و مرج رو به رو مي شود و ناگزیر نه تنها اهداف و مقاصد مهم آن فرصت تحقق نمي يابند، بلكه آشفتگي و بي نظمي حاكم به بستري مهيا براي ظهور و بروز انواع آسيب هاي اجتماعي و جرايم و كجروي هاي متنوع تبديل مي شود. نظم اجتماعی با قدرت پیش بینی و برنامه ریزی که به افراد می دهد لازمه زندگی روزمره بوده و امکان ادامه زندگی مثمر و هدفمند را فراهم می نماید از سایر کارکردهای نظم اجتماعی می توان به ایجاد ثبات، اعتماد و انسجام اجتماعی، ایجاد آرامش و بالا رفتن کیفیت زندگی، بهبود شاخص های سلامت روانی و اجتماعی و ... اشاره کرد. همین کارکردها و تاثیرات نظم بر سایر وجوه زندگی فردی و اجتماعی لزوم توجه بدان را دوچندان کرده است. کشور ما یکی از کشورهای مترقی در زمینه هنجارها و قوانین موجود می باشد اما در زمینه اجرای این قوانین دچار ضعف هستیم. به عبارتی قوانین موجود ضمانت اجرایی ندارند و دستگاه های متولی نیز صرفا از طریق برخوردهای انتظامی و قهری درصدد اجرای قوانین هستند که همین امر باعث به وجود آمدن بی اعتمادی در میان مردم نسبت به مجریان قانون می گردد. نکته ای که به نظر می رسد در این میان مغفول مانده است توجه به سرمایه اجتماعی به عنوان یکی از عوامل ایجاد کننده و تداوم بخش نظم اجتماعی است. به زعم و باور انديشمندان حوزه نظم اجتماعي، يكي از عوامل بسيار موثر در تقويت و بسط اين پديده، سرمايه اجتماعي است.

فوکویاما، اظهار می دارد وجود سرمایه اجتماعی، نظم اجتماعی را به طریق موثر و کارآمدی حفظ و تداوم می بخشد و توسعه اقتصادی را موجب می شود.

سرمایه اجتماعی، میراثی تاریخی است که از طریق تشویق افراد به «همکاری» و «مشارکت» در تعاملات اجتماعی، قادر است به حل میزان بیشتری از معضلات موجود در اجتماع، فائق آید و حرکت به سوی رشد و توسعه شتابان اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را امکان پذیر سازد .در واقع، سرمایه اجتماعی را می توان در کنار سرمایه های اقتصادی و انسانی، بخشی از ثروت ملی به حساب آورد که بستر مناسبی برای بهره برداری از سرمایه های انسانی و فیزیکی (مادی) و راهی برای نیل به موفقیت قلمداد می شود .

رابرت پاتنام سرمایه اجتماعی را آن دسته از عناصر و ویزگی های نظام اجتماعی (مانند اعتماد اجتماعی و مشارکت اجتماعی) می داند که هماهنگی و همکاری بین افراد یک جامعه برای دستیابی به سود متقابل را تسهیل می کند.

خوشبختانه سرمایه اجتماعی قابل تغییر است و با استفاده از راهکارهایی می توان آن را افزایش داد. از راه های افزایش و الزامات سرمایه اجماعی در جامعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-     رشد شناخت و آگاهی مردم در مورد اتفاقات و پدیده های پیرامونشان

2-     ایجاد اعتماد عمیق دوسویه میان مردم و اداره کنندگان جامعه از یک سو افزایش اعتماد مردم به یکدیگر در سطح جامعه و طی فعالیت های روزانه از سویی دیگر: بنابراین رفتار مسئولین و متولیان سازمان های مختلف در پدید آمدن و گسترش سرمایه اجتماعی بسیار حائز اهمیت است مادامی که شهروندان و مردم احساس کنند که مسئولین نسبت به آنان احساس مسئولیت کرده و در مقابل آنان پاسخگو خواهند بود در پرتو این جو اعتماد و اطمینان سرمایه اجتماعی تولید و افزایش پیدا خواهد کرد و در مقابل یکی از مسائلی که موجب از میان رفتن سرمایه اجتماعی می شود جدایی مسئولین از مردم است که به صورت عارضه متفاوت بودن ما و آنها جلوه می کند و همین امر باعث سلب اعتماد مردم از مسئولین و دستگاه های اجرایی شده و مسائل و مشکلات فراوانی را به وجود خواهد آورد شایسته است که مسئولین محترم عنایت داشته باشند که توسط همین مردم بر سر کار و مسئولیت گمارده شده اند و موجودیت آنان وابسته به همین مردم و جامعه می باشد.

3-     توافق اکثریت مردم جامعه بر سر ارزش های معینی و ایجاد احساس تعهد برای حراست از این ارزش ها

4-     اکثر شهروندان احساس كنند سرنوشت مشترك دارند.

5-     ایجاد فرصت های برابر براي مشاركت در فرايندهاي اجتماعي، سياسي و فرهنگي برای مردم در سطح جامعه.

6-     تشکیل گروه ها و انجمن های تخصصی با مشارکت داوطلبانه کارشناسان مربوطه و مردم از جمله انجمن های صنفی، دانشجویی، علمی، خیریه ای ، درمانی و .... که با نام NGO ها و یا سازمان های مردم نهاد شناخته می شوند خود می تواند باعث افزایش سرمایه اجتماعی گردد.

همانگونه که ذکر گردید انحرافات اجتماعی بازتاب نبود سرمایه اجتماعی است بنابراین با به وجود آمدن عناصر و مولفه هاي كليدي سرمايه اجتماعي (يعني شناخت، اعتماد، احساس تعهد، توافق بر سر ارزش ها،احساس سرنوشت مشترك، مشاركت جويي و حضور داوطلبانه در انجمن ها) آثار و پيامدهاي مثبت پرشماري در جامعه نمایان خواهد شد.

در سايه سرمايه اجتماعي است که فشار براي حفظ نظم عمومي به هنجاري فراگير تبديل خواهد شد و در سایه این نظم حاصله، تمايل به ارتكاب بزه و جرم روبه كاهش نهاده و يكايك شهروندان همچون پليسي هوشمند، فرصت قانون گريزي و ارتكاب جرم را از افراد مستعد كجروي سلب مي كنند. همچنین عضويت در انجمن و سازمان های داوطلبانه مستلزم رعایت قوانین و هنجارهای گوناگونی با اولویت هنجارهاي جامعه و قوانين موجود می باشد که همین امر خود افراد فعال در این سازمان ها را به رعایت هنجارهای موجود تشویق می کند. علاوه بر این موارد با افزايش سرمايه اجتماعي، همواره منافع جمعي بر منافع فردي ارجح دانسته مي شود، بدون آن كه اجازه دست درازي به منافع فردي به كسي داده شود و سرانجام با تقويت سرمايه اجتماعي، مردم خود در قالب تشكل ها و انجمن ها به ياري افراد آسيب پذير نظير معتادان، کودکان خیابانی، معلولین و... مي شتابند و از سوق يافتن آنان به سوي كجروي ها و جرايم اجتماعي جلوگيري مي كنند. لازم به ذکر است که رابطه میان سرمایه اجتماعی و نظم اجتماعی دوسویه بوده و همین کاهش بی نظمی در جامعه خود باعث افزایش سرمایه اجتماعی خواهد شد. از همین رو سازمان های متولی باید توجه داشته باشند که بدون برخورداري از سرمايه اجتماعي و به تنهايي، قادر به پيشگيری از وقوع كجروي ها و مقابله و مبارزه با انحرافات و جرايم متنوع و متعدد اجتماعي یا به عبارتی کلی تر ایجاد و حفط نطم اجتماعی نخواهند بود. از همين رو باید کوشید تا سرمايه اجتماعي در جامعه تقويت و مشاركت و همراهي همگان در مسائل اجتماعي مضاعف شود.

مددکار اجتماعی

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سازمان نظام مددکاری اجتماعی به عنوان شالوده تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه مسائل اجتماعی MEARAJ 0 2,002 09-18-2016، 06:16 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مددکاران اجتماعی؛ پیشگامان توسعه و تغییر اجتماعی MEARAJ 0 1,990 06-22-2016، 07:28 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ضعف حضور مددکار اجتماعی در عرصه های مختلف اجتماعی / مددکاران را نمی شناسند MEARAJ 0 2,456 01-18-2015، 07:02 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ضرورت تحقق مددکاری اجتماعی توسط مددکاران اجتماعی MEARAJ 0 2,472 01-11-2015، 01:50 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  حمایت های اجتماعی مهمترین نقش مددکاران اجتماعی در کار با معلولین - امیر مغنی باشی MEARAJ 0 2,321 06-05-2014، 05:34 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  نظم اجتماعی در مدیریت مسائل اجتماعی - عباسعلی یزدانی سایه آفتاب 0 1,880 05-22-2014، 03:32 AM
آخرین ارسال: سایه آفتاب
  مددکاری اجتماعی و سلامت اجتماعی MEARAJ 0 1,692 03-30-2014، 06:11 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  توانبخشی روانی- اجتماعی، میدان مانور مددکاران اجتماعی سایت تخصصی مددکاری اجتماعی 0 1,662 01-28-2014، 07:07 AM
آخرین ارسال: سایت تخصصی مددکاری اجتماعی
  تأمین اجتماعی مخرب اعتماد اجتماعی نشود MEARAJ 1 2,279 12-30-2013، 12:01 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ایجاد پایگاه خدمات اجتماعی راهی برای کنترل آسیب های اجتماعی - سید حسن موسوی چلک MEARAJ 0 1,662 11-16-2013، 05:05 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران