چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خدمات در طول دوره بهبودی و حضور بیماران در مراکز بهبودی
#1
مددکاران اجتماعی در این مرحله خدمات متنوعی را ارائه می دهند و علاوه بر پرداختن به وضعیت بیماران و بررسی شرایط ارائه خدمات توسط مراکز بهبودی با برقراری ارتباط با خانواده و نهادهای خارج از موسسه شرایط را برای بازگشت فرد بیمار به یک زندگی سالم آماده می کند. در این مدت مددکاران اجتماعی با بازدیدهای مکرر وضعیت بیماران تحت پوشش خود را پیگیری می نمایند و در کنار سایر متخصصان به مشاوره با بیماران می پردازند. در این جا مددکاران اجتماعی با انجام مصاحبه های انگیزشی می توانند فرد را برای ادامه بهبودی در بیرون از مرکز بهبودی آماده کنند.

 مددکاران اجتماعی بیماران را به استفاده از جلسات برگزار شده در مراکز ترغیب می کنند و اهمیت این جلسات را به آن ها گوشزد می کنند. مددکاران اجتماعی در مواردی و با صلاحدید مسئولان و مجریان طرح خود مستقیما آموزش هایی به بیماران می دهند. آموزش مهارت های سالم زیستن، مهارت های زندگی و .... می تواند به صورت فردی و گروهی انجام گیرد و بعضا موضوعاتی با انتخاب خود بیماران موضوع جلسات مددکاران اجتماعی می شود.

مددکاران اجتماعی با انجام مصاحبات عمیق با بیماران در چندین مرحله وضعیت روحی، عاطفی، خلقی آنان را ارزیابی نموده و نیز موانع ممکن بر سر راه حفظ بهبودی و عوامل بازگشت به مصرف مواد را بررسی می نمایند و با انجام مصاحبات مبتنی بر رویکردهای علمی شناخت درمانی و گشتالت درمانی آنها را از ماهیت انکارها، توجیهات، فرافکنی ها و نیز خطاهای شناختی که دارند، آگاه می سازند و زمینه را برای اقدام و مداخله سایر متخصصان آماده می سازند.

مددکاران اجتماعی به عنوان رابط بین بیماران و موسسات سعی می کنند دغدغه ها، مشکلات و نگرانی های طرفین را به یکدیگر منتقل نموده و به عنوان یک میانجی حقوق و مسئولیت های هر کدام از طرفین را پیگیری می نماید. گاها مددکاران اجتماعی در موارد خاصی که حقوق بیماران نادیده گرفته می شود و وضعیت تغذیه، نظافت و یا استراحت بیماران در شرایط نامناسبی باشد، مراتب را به اطلاع مقامات مافوق می رساند و با پیگیری های لازم سعی در برطرف نمودن مشکلات می نماید.

منبع: اولین پرتال تخصصی مددکاری اجتماعی
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مرحله پیگیری پس از ترخیص از مراکز بهبودی مددکار فردا 0 3,921 05-23-2014، 05:20 PM
آخرین ارسال: مددکار فردا
  مرحله غربالگری و ارجاع به مراکز بهبودی مددکار فردا 0 2,744 05-23-2014، 05:17 PM
آخرین ارسال: مددکار فردا
  خدمات مددکاران اجتماعی در بازتوانی معتادین خیابانی مددکار فردا 0 3,135 05-23-2014، 05:14 PM
آخرین ارسال: مددکار فردا
  خدمات سه بخشی مددکاران اجتماعی در بازتوانی معتادین خیابانی مددکار فردا 0 3,167 05-23-2014، 05:12 PM
آخرین ارسال: مددکار فردا

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران