چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

کلمات کلیدی: مددکاری اجتماعی, مددکاری جامعه ای,
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مددکاری جامعه ای یا کار با جامعه-دکترسید احمدحسینی
#1
[تصویر:  social-worker-scholarships.jpg]
مددکاری جامعه ای یا کار با جامعه ، یکی از روش های مستقیم مددکاری اجتماعی است که با هدف عمران اجتماعی و توسعه اجتماعی از طریق سازمان بخش اجتماعی ، برای رشد و توسعه انسانی در پیشرفت استعداد ها ، قابلیت ها ، ظرفیت ها ، تواناییها ، تقویت افراد و گروه های اجتماعی ، ارتقاء حس مسئولیت و به حرکت و جنبش در آوردن افراد جامعه ، ایجاد تعامل اجتماعی ، تشویق ایفای نقش در افراد جامعه ، همچنین اجرای نقش محول و اجرای نقش محقق ، هم سازی اجتماعی ، پذیرش اجتماعی و انسجام اجتماعی در جوامع شهری ، به خصوص حاشیه نشینی و جوامع روستایی فعالیت می کند. کار در جوامع شهری را می توان در مناطق فقیرنشین و حاشیه نشین که بر اثر فقر شهری یا شهری شدن فقر یا محلات شهری برای بازسازی انسانی که بر اثر مسائل و مشکلات اجتماعی دچار آسیب شده اند ، یا بر اثر مهاجرت های بی رویه و بدون هدف به شهر ها آمده اند و در اطراف شهرها به اسکان غیر رسمی پرداخته اند و یا می توان گفت خانواده ها و افرادی که در محدوده اقتصادی و اجتماعی شهر ساکن هستند ، ولی جذب اقتصاد و اجتماع شهری شده اند و در حاشیه فعالیت های زندگی مردم شهرنشین قرار گرفته اند تقسیم کرد.

افرادی که با خلق و خوی روستایی یا سنتی ترک دیار می کنند و لاجرم با خلق و خوی دیگری در مناطق مهاجر پذیر زندگی می کنند ، با بیکاری ، فقر ، نابرابری و از دست دادن پایگاه های اجتماعی خود وارد دنیایی از احساس تنهایی و در نتیجه ناکارآمدی می شوند.

حرفه مددکاری اجتماعی ، کارکرد اجتماعی افراد را خواه به صورت فردی یا گروهی افزایش می دهد و به این منظور فعالیت خود را بر روابط اجتماعی آن ها که موجب کنش های متقابل افراد و محیط می شود متمرکز می کند. این فعالیت ها در سه زمینه انجام می شود.

۱٫ ترمیم و اصلاح قابلیت های مختل شده.

۲٫ تامین منابع و امکانات اجتماعی و فردی.

۳٫ پیشگیری از کژکارکردهای اجتماعی.

مهم تر از همه مددکاری اجتماعی به بازسازی شخصیت افراد توجه دارد ؛ چون این افراد در کارکردهای اجتماعی و در اجرای نقش های اجتماعی به دلسردی از نقش ، فشار نقش ، تعارض نقش و حتی تقصیر در نقش مبتلا می شوند. مددکاری اجتماعی در کار یا جامعه ، به افراد کمک می کنند تا دوباره به کارکردهای اجتماعی خود نایل آیند. پینکاس و میناهان برای بازگرداندن کارکردهای اجتماعی افراد جامعه ، چندین کارکرد اصلی برای مددکاری اجتماعی قائل شده اند که بیان کننده کارکردهای گسترده آنان است. طبق این نظریه ، فعالیت های آنان متضمن یک یا چند کارکرد اجتماعی ست که عبارتند از :

۱٫ کمک به افراد در استفاده بیش تر و موثر تر از توانایی خود در حل مشکلات و قابلیت سازگاری خود.

۲٫ ایجاد رابطه اولیه بین افراد ، نظام منابع و امکانات.

۳٫ تسهیل کنش های متقابل ، اصلاح ، تغییر و ایجاد روابط بین افراد ، در درون نظام های اجتماعی.

۴٫ کمک به توسعه ، اصلاح و تغییر خط مشی اجتماعی.

۵٫ توزیع منابع و امکانات مادی.

۶٫ ایفای نقش به عنوان عوامل کنترل اجتماعی.

قبل از انقلاب اسلامی ، آموزشگاه عالی خدمات ، با ایجاد سازمان ملی رفاه خانواده و انجمن راهنمای بهداشت خانواده که با همت خانم فرمانفرماییان – بنیانگذار حرفه ی مددکاری اجتماعی در ایران – تاسیس شده بود ، با کمک مددکاری اجتماعی در جهت قادرسازی و توانمندسازی و اعاده ی شخصیت و کارکرد های فردی ، گروهی و اجتماعی ، در مناطق پرجمعیت و کم در آمد شهری و حاشیه نشین می کوشیدند.

پس از انقلاب اسلامی با تاسیس سازمان بهزیستی کشور ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، شهرداری تهران و سازمانهای خیریه ، منجمله ngo ها با اهداف مددکاری جامعه ای برای پیشگیری ، حمایت و ارتقای سطح زندگی افراد جامعه اشتغال دارند.

دکترسید احمد حسینی-عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی

 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نظریه ها و روشهای مددکاری جامعه ای اطلاعات اجتماعی ایران 0 7,086 06-18-2014، 06:01 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  نظریه های مرتبط در کار با جامعه MEARAJ 0 3,087 04-27-2014، 04:10 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مدل های مددکاری جامعه ای MEARAJ 0 4,330 04-27-2014، 04:04 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  تعاریف مددکاری جامعه ای MEARAJ 0 3,076 04-27-2014، 03:53 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مددكاری جامعه ای (كار با جامعه Community work) MEARAJ 0 4,475 09-01-2013، 08:04 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  گزارش کارورزی جامعه ای iran 0 4,860 09-01-2013، 07:22 AM
آخرین ارسال: iran
  مددکاری جامعه ای چیست؟ iran 0 3,674 09-01-2013، 07:17 AM
آخرین ارسال: iran
  مددکاری جامعه ای MEARAJ 0 3,584 08-31-2013، 03:44 PM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران