چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در آمدی بر شکاف نسلی و پیامدهای آن با تاکید بر جامعه ایرانی
#1
شکاف نسلی جزء آسیب های اجتماعی پنهان جامعه است و نظام خانواده را دچار ازهم گسیختگی می کند.

شکاف نسلی جزء آسیب های اجتماعی پنهان جامعه است و نظام خانواده را دچار ازهم گسیختگی می کند. این پدیده در بین اعضای خانواده بین جوانان و والدین تعارضات و تضادهای رفتاری و عقیدتی و... را به عنوان یک معضل اجتماعی و آسیب پنهان بوجود می آورد. رهبران افکار عمومی با آگاه نمودن ارزش ها و هنجاری صحیح رفتاری باید خانواده ها را با پیامدهای این مسأله،در ابعاد مختلف مطلع نمایند. یکسری از عوامل در بروز شکاف نسلی چون سن، علائق، نوع زندگی، ارتباطات اجتماعی، شرایط و نحوه گذاران اوقات فراغت با افراد مختلف، رابطه دوستانه، مشاغل، بالارفتن سواد و آگاهی، برخوردار بودن از استقلال طلبی، سلایق دینی، و... تاثیر گذار است. مسئله شکاف نسلی بعد از جنگ جهانی دوم از اهمیت بسیاری در اروپا از دهه ۶۰ به بعد برخوردار شد. گروهی این پدیده را شکاف بزرگ دانسته اند؛ اینگلهارت شکاف نسلی در چهار فرضیه را بیان کرده است:

اول) فرضیه چرخه زندگی یا سالخوردگی

دوم) فرضیه دوره ای،

سوم) فرضیه گروه سنی،

چهارم) فرضیه ترکیبی.

درباره عوامل موثر بر شکاف نسلی دهه ۶۰ جامعه اروپایی اینگلهارت دو فرضیه را بیان می کند فرضیه کمیابی و فرضیه اجتماعی شدن، فرضیه اجتماعی شدن فرضیه کمیابی را در شکاف نسلی تکمیل کرده فرضیه کمیابی بر اساس فراگرد دگرگونی ارزش ها، در ارتباط با فرضیه اجتماعی شدن شکاف نسلی را تفسیر می کند.کارل مانهایم، اشاره به مفهوم طلایه داران در شکاف نسلی می کند. به نظر تراب و دودر علت اساسی پیدایش شکاف نسلی وجود تمایز یافته بر اساس سن است؛ و به قول پارسنز ویژگی تمایز پذیری از مهمترین ویژگی های جامعه جدید است. در اندیشه شوارتز می توان به ساختار ارزشی و تمایز آن میان نسل جوان و پیر یا میانسال اشاره کرد. شوارتز ابعاد ارزشی و ارزش های تشکیل دهنده به عنوان یک اصل را بر اساس سه ملاک تشخیص داده است. نخست اینکه ارزش ها ممکن است در خدمت منافع فردی یا جمعی باشد. دوم ارزش ها ممکن است ارزش های ابزاری یا نمائی یافته باشد؛ و سوم ارزش ها در ارتباط با بُعد انگیزشی شکل می گیرد، که بر خاسته از سه نیاز بشر یعنی نیازهای زیست شناختی ، نیاز به تعامل اجتماعی،و نیاز اساسی و رفاهی بوجود می آید. در ایران عده ای از متفکرین از وجود شکاف نسلی در ایران دفاع کرده اند عده ای از اندیشمندان به تفاوت نسلی میان افراد جامعه اشاره می کنند. عده ای هم کسانی هستند که مسئله اصلی را گسست و انقطاع فرهنگی می دانند نه گسست نسلی. کسانی هم با بیم و امید به این پدیده نظر دارند و عقیده بر این دارند که شرایط فعلی پتناسیل گسترش تفاوت های نسلی را تا سرحد شکاف نسلی بوجود آورده است و آن را منوط به اینکه مدیریت صحیح نشود، دانسته اند. از جمله معیارهای تمایز نسلی در ایران:

۱) ملاک سن و همسان بودن

۲) تجارب مشترک جامعه پذیری

۳) وقایع مهم تاریخی همچون جنگ انقلاب و کودتا و...

۴) تجربه های نسلی، می باشد.
 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهبرد نظریه پردازی در جامعه شناسی جنسیت و جامعه شناسی خانواده MEARAJ 0 2,833 11-21-2013، 11:51 PM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران