چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشاوره پیشگیرانه سلامت روان و نقش آن در پیشگیری از آسیب های روانی کودکان در مناطق...
#1
مشاوره پیشگیرانه سلامت روان و نقش آن در پیشگیری از آسیب های روانی کودکان در مناطق سانحه خیز

سانحه خیزی و قرار داشتن کشورمان در میان ده کشور نخست سانحه خیز گیتی از یکسو و آسیب پذیری روانی کودکان از دیگرسو ضرورت تعریف و اتخاذ استراتژی های پیشگیرانه برای تقلیل آسیب پذیری و ارتقاء سلامت روان این گروه مهم از جامعه را بعنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر مطرح ساخته است.

بموازات رشد جمعیت، شهرنشینی، بحران های اقتصادی و گرمایش زمین و پیامدهای منبعث از آن، روند و پیچیدگی وقوع سوانح در سطح جهان و کشور ما بعنوان یکی از ده کشور نخست سانحه خیز جهان رو به افزایش است. سوانح مختلف طبیعی و دست ساز بشر علاوه بر تلفات جانی و خسارات مادی و زیرساختی، سلامت عمومی و بهداشت و سلامت روان ساکنان مناطق سانحه دیده را متاثر ساخته و به مخاطره می افکنند.

در این میان کودکان بعنوان یکی از گروه های آسیب پذیرتر، در معرض آسیب های روانی مختلف ناشی از سوانح بویژه تاثرات روانی منجر به اختلال استرس پس از ضربه می باشند. واکاوی چرخه پنج مرحله ای مدیریت بحران در بعد پیامدهای روانی سوانح می تواند ما را در برنامه ریزی موثر برای مدیریت پیامدهای روانی سوانح بویژه در میان کودکان به افق های اثربخش تری رهنمون گردد. عمده اقدامات منبعث بر آمده از رویکرد غالب فعلی مربوط به مداخلات بعد از وقوع می باشد که عمدتا در مرحله پاسخگویی قرار می گیرند.

حال آنکه در دو مرحله قبل از آن یعنی مراحل پیشگیری و آمادگی در ابعاد روانی اقدامات و برنامه های موثر پیشگیرانه و آمادگی بخش در مقایسه با مرحله پاسخگویی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به سانحه خیزی عمده مناطق کشور ایران از یکسو و آسیب های روانی شایع سوانح و آسیب پذیری مضاعف گروه کودکان، تعریف استراتژی های پیشگیرانه در کالبد نظام برنامه ریزی برای مدیریت پیامدهای روانی سوانح بویژه در گروه آسیب پذیر کودکان و اقدامات عملی برآمده از آن در پیوند با سایر مراحل چرخه مدیریت پیامدهای روانی سوانح نه تنها یک اولویت که ضرورتی اجتناب ناپذیر می نماید. در این راستا اتخاذ و اولویت بخشی به رویکرهای پیشگیرانه زمینه آمادگی مناسب تر کودکان برای مواجهه با پیامدهای روانی سوانح و به تبع آن پاسخگویی و مداخله موثرتر در فرآیندهای روانی پس از وقوع سوانح و بازیابی روانشناختی مددجویان و آسیب دیدگان را تسهیل و تسریع می تواند نمود.

آشنایی کودکان با فرآیندها و کارکردهای روان و واکنش های روانی انسان در حین و پس از وقوع سوانح و فراگیری مهارت های پایه مرتبط با این پیامدها می تواند زمینه ایجاد مصونیت بیشتر و آسیب پذیری کمتر کودکان پس از وقوع سوانح را فراهم نماید. این رویکرد همچنین می تواند اثربخشی مجموعه مداخلات اضطراری روانشناختی پس از وقوع سوانح را ارتقاء بخشیده و میزان کامیابی آن را بهبود بخشد. از جمله خدمات پشگیرانه قابل تعریف بدین منظور، مشاوره پیشگیرانه سلامت روان بعنوان خدمتی پیشگیرانه بوده که ارائه آن در زمان آرامش و قبل از وقوع سوانح می تواند ضمن پیشگیری از اوج گیری پیامدهای روانی سوانح، آمادگی کودکان برای همکاری در برنامه های مداخلات روانشناختی پس از وقوع و به تبع آن بهبودی سریع تر و کاهش دوره بازتوانی را موجب گردد. پیشگیری از اوجگیری و فراگیر شدن پیامدهای روانی مخرب ناشی از سوانح و تسهیل و تسریع بازیابی سلامت روانی پس از وقوع سوانح بعنوان کارکردهای مورد انتظار از مشاوره پیشگیرانه سلامت روان رهنمودهای اولیه برای طراحی ساختار و مختوای این بسته خدمتی را به دست می دهد.

این خدمت پس از طراحی هدفمند مبتنی بر اهداف و انتظارات مورد انتظار می تواند و باید در شرایط آرامش در محیط ها و مراکز حضور کودکان نظیر مهدهای کودک، مدارس و سایر موقعیت های مشابه از طریق کارشناسان خبره ذیربط از جمله مشاورین کودک ارائه گردد. ارزیابی آزمایشی این الگو پس از اجرای آموزشی می تواند زمینه تعمیم و فراگیر شدن آن را پس از اثبات اثربخشی نسبی فرآهم نموده تا کودکان بتوانند با فرآیندهای کارکرد و واکنش های روان آشنا شده و زمینه صیانت از بهداشت و سلامت روان خویش را در پیوند با سایر عوامل و افراد دخیل در آن عهده دار گردیده و بدین طریق در حیطه های ممکن با اتخاذ تصمیمات درست و اصولی در پیشگیری از افول و سپس ارتقاء میانگین سلامت روان خویش و بازتوانی نقش پذیرفته و با ایفای نقشی مکمل و فرآهم آوردن موجبات گذر و گذار موثرتر و سریع تر از مراحل پاسخگویی و بازتوانی، زمینه بازگشت به زندگی عادی و کارکرد عادی روان خویش را فراهم نمایند.

ارائه خدمت مشاوره پیشگیرانه سلامت روان به کودکان قبل از وقوع سوانح در مناطق سانحه خیز می تواند زمینه ارتقاء تاب آوری روانی آنان را نیز موجب گردیده و از میزان آسیب پذیری و شکنندگی روانی احتمالی آنان پس از وقوع سوانح کاسته و با توجه به نقش سلامت روان در کیفیت زندگی و کارآیی شخصی، زمینه مشارکت فعال و سازنده آنان پس از وقوع سوانح در پیوند با نهادهای امدادرسان، موجب صرفه جویی در هزینه ها و افزایش سرعت و کیفیت عملیات های امدادرسانی و بازگشت جامعه به شرایط نزدیک به قبل از وقوع سوانح گردد. افزایش آمادگی و تاب آوری روانی کودکان در پی تعریف و فعال سازی خدمت مشاوره پیشگیرانه سلامت روان قبل از وقوع سوانح در مناطق سانحه خیز، به عنوان یک سرمایه گذاری پیشگیرانه ارتقاء بخش آمادگی روانی برای رویارویی آگاهانه کودکان با پیامدهای روانی ناگوار سوانح، می تواند زمینه ساز ارتقاء میانگین سلامت روان و تاب آوری روانی عمومی کودکان مناطق سانحه خیز و به تبع آن کاهش آسیب پذیری روانی این گروه بالقوه آسیب پذیر و پیامدهای سازنده آن در کشور سانحه خیزمان گردد.

یحیی بازیاری زاده

کارشناس ارشد مشاوره خانواده
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  استفاده از ایمیل در روان درمانی و مشاوره samyar 0 2,717 11-30-2013، 06:49 PM
آخرین ارسال: samyar

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران