چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سمینار تخصصی کودکان کار برگزار می شود
#1
[تصویر:  IMG12250771.jpg]
سمینار تخصصی کودکان کار با هدف بررسی علمی و تجربی معضل کار کودکان در ایران اسفندماه سال جاری در دانشگاه های شریف، تهران، شهید بهشتی و علامه طباطبایی برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، بنا به تعریف کار کودکان در کنوانسیون بین‌المللی کار، کودک کار به کودکی گفته می‌شود که از سوی سرپرست یا والد خود به اجبار به فعالیتی واداشته می‌شود که وی را از رشد طبیعی و حتی روانی و جسمی‌اش باز می‌دارد، به عبارت دیگر هر کاری که کودک به واسطه آن از تحصیل و نشاط محروم شود و با انجام فعالیت‌های نادرست به سمت و سوی بزه‌کاری برود، در این تعریف جای می‌گیرد.
وجود کودکان کار در جوامع امروزی ما به عنوان مسئله‌ای لاینحل در آمده که از سوی دست‌اندرکاران اجتماعی، حقوقی و قضایی، برنامه‌ای در راستای حل آن ارائه نشده است و تنها به پاره‌ای فعالیت‌های نه چندان ریشه‌دار و عمیق که نتیجه‌ای هم در برندارند بسنده شده است.
هر یک از انواع کار کودک، آسیب هایی را در آینده ای نه چندان دور متوجه جامعه می سازد.  به عنوان مثال در زمینه معضل کودکان دستفروش، از آنجایی که جامعه مسئولیت خود در برابر این کودکان را تنها با خرید از آنان و یا نادیده گرفتن‌شان تمام‌شده انگاشته است از این رو این کودکان برای خانواده یا سرپرست‌شان بسیار سود آور تلقی شده و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. آمار موالید در بین این خانواده‌ها که اعتیاد و فقر مادی و فرهنگی از مشکلات اساسی آنان است رو به افزایش است، از این رو می‌توان پیش‌بینی کرد که این قشر سهم بسزایی در آینده جامعه خواهند داشت.
جمعیت امداد دانشجویی ـ مردمی امام علی (ع) به عنوان سازمانی مردم‌نهاد که با هدف بازگرداندن حقوق از دست‌رفته‌ی کودکان و با داشتن سابقه‌ی حضور مستمر در کنار این کودکان و ایفای نقشی متفاوت از آنچه جامعه در برابر آنها ایفا کرده است،با هدف تعریف کارکودک به همراه ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی این معضل از جهات گوناگون در اجتماع و ارائه‌ی راهکارهای عملی به منظور پیشگیری و رفع این معضل اقدام به برگزاری سمیناری تخصصی با عنوان«کودکان کار و خیابان» کرده است.
سرفصل‌های اجرایی سمینار شامل موضوعاتی هم‌چون جغرافیای کودک کار درایران، بررسی قوانین و مقررات،آسیب‌شناسی اجتماعی و مددکاری،بررسی اقدامات صورت گرفته در حوزه معضل کودکان کار توسط مسئولین ،صدای کودکان کار و تجربیات جهانی می‌باشد که به همراهاجرای تئاتر ، نمایشگاه عکاسی  و کارگاه‌های آموزشی برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است تدوین نتایج سمینار با موضوعیت آسیب‌شناسی معضل کار کودک و آینده‌ی پیش روی این معضل به همراه جمع‌بندی راهکارهای موجود در راستای رفع کار کودکان و پیشگیری از معضلات این قشر در قالب‌های علمی و تخصصی و انتشار آن‌ها در قالب کتابی که بتوان به عنوان مرجعی در زمینه‌ی کار کودکان به آن استناد کرد، از نتایج برگزاری این سمینار ملی خواهد بود.
سمینار تخصصی کودکان کار از سوم اسفند ماه سال جاری به مدت 5 روز در دانشگاه‌های صنعتی شریف،تهران، شهید بهشتی و علامه‌ طباطبایی توسط جمعیت امداد  دانشجویی ـمردمی امام علی (ع) برگزار خواهد شد.
از سخنرانان این سمینار می توان به دکتر سید علی کاظمی رئیس اداره کل فنی قوه قضائیه  که در زمینه های  تدوین لوایح  تأمین امنیت زنان و حمایت از کودکان فعالیت داشته و همچنین منیره آرزومندی از اساتید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اشاره کرد.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  به کانال وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ بپیوندید MEARAJ 0 2,254 07-08-2016، 06:15 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  نشست «تاملاتی جامعه شناختی پیرامون جامعه اطلاعاتی»برگزار می شود اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,606 11-09-2015، 05:28 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  هم اندیشی «حاشیه نشینی؛ چالش امروز، بحران فردا» برگزار می شود MEARAJ 0 1,969 09-06-2015، 03:50 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  نخستین کنگره ملی مشاوره، خانواده و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر برگزار می شود MEARAJ 0 2,195 10-26-2014، 02:15 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  نخستین همایش و جشنواره مهربانو برگزار شد اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,142 10-24-2014، 08:21 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  دومین کنگره ملی خدمات حمایتی کودکان مبتلا به سرطان فردا برگزار می‌شود MEARAJ 0 2,106 10-24-2014، 01:25 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  آغاز ثبت نام آزمون دکتری تخصصی گروه علوم پزشکی - مددکاری اجتماعی اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,197 08-21-2014، 06:47 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  همایش اموراجتماعی در برنامه ششم توسعه برگزار می شود MEARAJ 0 2,049 06-25-2014، 03:50 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  کنفرانس مددکاري اجتماعی ایران در دانشگاه آزاد گناباد برگزار مي شود اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,057 06-19-2014، 07:57 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  رئیس انجمن مددکاران خراسان‌جنوبی: نگاه به مددکاری اجتماعی تخصصی نیست اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,625 05-20-2014، 05:48 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران