چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نتايج يک پژوهش درباره خشونت عليه زنان در پايتخت
#1
اقدام برای توانمند سازی زنان

نتايج يک پژوهش درباره خشونت عليه زنان در پايتخت

نتايج يک تيم تحقيقاتی در برخی محلات جنوبی تهران نشان می‌دهد، آدم ربايی، تجاوز به عنف، مزاحمت‌های خيابانی، آزار و اذيت در محيط‌های کار غير رسمی و آزار و اذيت کلامی زنان در خانه از مهمترين مصاديق خشونت عليه زنان در پايتخت است.
گروهی از پژوهشگران اجتماعی و فعالان حقوق زنان پس از يکسال فعاليت درباره بررسی وضعيت موجود خشونت عليه زنان در عرصه عمومی، به ارائه نتايج خود در يک کارگاه آموزشی پرداختند.

به گزارش مهر، جلوه جواهری، فروغ عزيزی و ستاره هاشمی تحقيقات خود را در چهار منطقه تهران انجام داده و پس از شناسايی بسترهای و علل بروز خشونت عليه زنان، سعی کردند با برگزاری کلاس‌هايی برای زنان آنها را با اين علل و راهکارهای مقابله با آن آشنا کنند.

جلوه جواهری در اين باره می‌گويد: هدف از اين اقدامات توانمند سازی زنان برای جلوگيری از خشونت عليه زنان است که برای تحقيق در اين زمينه روش مشارکت روستايی را به کار برديم. اين روش در يک محدوده زمانی کوتاه و با تاکيد بر فرآيند صورت می‌گيرد و بيشتر در مناطق کم توسعه استفاده می شود.

وی افزود: در جريان اين پژوهش متوجه شديم که در منطقه 15 کولی‌ها و در منطقه 12 مهاجران افغان زياد هستند که ارتباط با آنها کار سختی بود. خشونت عليه زنان را می‌توان به چند سطح تقسيم کرد. خشونت در سطح اجتماعی، خشونت در محيط کار و خشونت در عرصه خانوادگی در اين مناطق مورد بررسی قرار گرفت. سعی کرديم در جريان کار از خود زنان کمک بگيريم و از آنها خواستيم که مصاديق خشونت در اين سطوح را نام ببرند.

اين فعال حقوق زنان ادامه داد: در خصوص خشونت عليه زنان در عرصه اجتماعی دو موضوع قابل بحث است. نخست جرايم و آسيب‌های اجتماعی مانند آدم ربايی، قتل، تجاوز، قاچاق زنان ، مزاحمت‌های خيابانی، کيف زنی و زورگيری. در کنار اين جرايم بسترهای نا امنی برای زنان نيز شناسايی شد. عدم روشنايی برخی معابر، خلوتی معابر، وجود پارک‌ها با انبوه درخت، عدم وجود ايستگاه اتوبوس در نزديکی مدارس دخترانه و تنگی خيابان‌ها از جمله بسترهايی است که زنان از آنها به عنوان بسترهای ناامنی در اين مناطق نام برده‌اند. در برخی مناطق مانند اوراقچی‌ها، پارکينگ‌های ماشينهای سنگين فضای مردانه به وجود آمده است و اين مناطق برای زنان فضای بی‌دفاع شهری هستند.

جواهری خاطر نشان کرد: در محيط کار نيز زنان با آزار کلامی، جنسی و تجاوز رو به رو هستند. متاسفانه اغلب محيط‌های کار برای زنان در زير زمين‌ها، مراکز غير رسمی و خانگی است. اما در کنار بررسی وضعيت خشونت عليه زنان در عرصه عمومی، به بررسی خشونت‌های خانوادگی عليه زنان نيز پرداختيم. مهمترين خشونت عليه زنان همسر آزاری است که با حبس خانگی، زن کشی و واداری به تن فروشی همراه است. پس از آن ازدواج‌های اجباری دختران در سنين پائين است. کودک آزاری نيز از مصاديق خشونت عليه زنان است. در برخی کودک آزاری‌ها شاهد آزار جنسی دختران در خانه هستيم.

وی افزود: يکی از راهکارهای مقابله با خشونت عليه زنان کشاندن مردان به اين کارگاه‌ها است. اما ساختار شهری ما به گونه‌ای است که مکان‌های مشارکتی تا ساعت 5 باز هستند و در اين ساعت مردان و زنان شاغل درگير کار بوده و نمی‌توانند در جلسه حاضر شوند. اين در حالی است که در پاکستان مردان برای آموزش زنان به ميان آنها می‌روند.

اين فعال حقوق زنان تاکيد کرد، ما برای مقابله با خشونت عليه زنان قانون محکمی نداريم و گاهی حتی مشکلات اينقدر بالا است که آموزش‌های حقوقی ما نيز جوابگو نيست. در محلات پائين شهر دسترسی به اطلاعات پائين است و ما در اين مدت يک سال يک ايميل هم از سوی زنان اين مناطق نداشتيم. متاسفانه پليس و شهرداری اقدامات موثری برای از بين بردن بسترهای وجود ناامنی انجان ندادند.

در ادامه اين نشست فروغ عزيزی به اقدامات به تشريح اقدامات مداخله‌ای و مشارکتی اين گروه پرداخت. او اظهار داشت: در اين روش بايد جامعه محلی را درگير کرد تا به نتيجه رسيد. مشارکت در اين روش زيربنا است و با ظرفيت سازی در جامعه محلی بايد مشارکت را فعال تر کرد. برای مقابله با خشونت عليه زنان کارگاه‌های آموزشی تشکيل داديم. با همکاری زنان بروشورهای آگاهسازی در زمينه خشونت خيابانی تهيه و توزيع شد. همچنين همايش اعتياد با هدف کاهش خشونت و دوره‌های دفاع شخصی برگزار شد.

وی ادامه داد: برای توانمندی اقتصادی زنان اقدام به ترويج پرورش قارچ، تهيه سبزه و سمنو ، ترشی و مربا و برپايی غرفه خود اشتغالی کرديم. وجود بروکراسی در برخی سازمان‌ها اجازه نداد در ايجاد برخی کانون‌ها برای زنان به موفقيت برسيم. فعاليت اقتصادی زنان باعث می‌شود آنها دارای استقلال شده، از خانه بيرون بيايند و از افسردگی آنان کم شود. ما تلاش کرديم زنان برای مقابله با خشونت خودشان راهکار بدهند.

ستاره هاشمی آخرين سخنران اين نشست بود که درباره چالش‌های اين اقدام گروه توضيح داد و گفت : در يکی از کارگاه‌ها زنان وجود دانشگاه در منطقه شان و روابط دختر و پسر در اطراف آنجا را خشونتی عليه خود می‌دانستند و يا در کارگاهی ديگر زن ايرانی حاضر نمی‌شد در کنار زن افغان بنشيند. در اين خصوص نابرابری ميان درونی‌ها مطرح می‌شود که سن بالا و پائين، ايرانی و افغانی، با سوادو بی سواد از جمله اين نابرابری‌ها از نگاه زنان بود.

وی افزود: زنان بيشتر از آزارهای کلامی به خصوص در محيط خانواده گلايه دارند و می‌گويند بايد و نبايدها، فحاشی و .. برای آنها سخت‌تر از آزار جسمی است. زنان بايد بيشتر در کنار هم جمع شوند تا خشونت عليه آنها کاهش يابد. شايد جمع‌های مردانه بازتوليد خشونت کنند اما جمع‌های زنانه تاثير مثبتی در کاهش خشونت دارند.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  شماره 123 راه زنان گرفتار خشونت به سوی خانه امن MEARAJ 0 2,422 02-20-2015، 07:15 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  4 نوع خشونت علیه زنان کدامند ؟ رها نامدار 0 2,674 01-29-2014، 01:06 AM
آخرین ارسال: رها نامدار
  خشونت خانگی علیه زنان در پژوهش‌ها swstar 0 2,739 11-28-2013، 04:33 PM
آخرین ارسال: swstar
  کشورهای اسلامی ‌و گفتمان معاصر بین‌المللی در مورد منع خشونت علیه زنان swstar 0 2,642 11-28-2013، 04:28 PM
آخرین ارسال: swstar
  نهادهای دولتی و غیردولتی برای کاهش خشونت علیه زنان چه می‌کنند؟ swstar 0 2,703 11-28-2013، 04:21 PM
آخرین ارسال: swstar
  فمینیست‌های ایرانی چگونه با خشونت علیه زنان مقابله می‌کنند؟ swstar 0 2,513 11-28-2013، 04:17 PM
آخرین ارسال: swstar
  66 درصد زنان ایران در طول زندگی قربانی خشونت هستند رویش سبز امید 0 2,447 11-27-2013، 08:29 PM
آخرین ارسال: رویش سبز امید
  نگاه مرد سالارانه مانع امحای خشونت علیه زنان می شود رویش سبز امید 0 2,435 11-27-2013، 08:24 PM
آخرین ارسال: رویش سبز امید
  حمایت از زنان بزه دیده خشونت خانوادگی در تحقیقات پلیسی MEARAJ 0 2,532 11-14-2013، 07:41 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  خشونت علیه زنان در خانه... MEARAJ 0 1,847 11-04-2013، 06:50 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران