چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا موج چهارم ایدز نزدیک می‌شود؟
#1
ایدز؛ از کنترل موج دوم تا گسترش موج سوم
آیا موج چهارم ایدز نزدیک می‌شود؟
اما داستان ایدز و میزان و چگونگی شیوع آن، آنقدر دامنه‌دار است که نه تنها بسیاری از نهاد‌های دولتی را درگیر خود کرده است، بلکه بسیار بیش از بیماری‌های خطرناک دیگر مانند هپاتیت، عموم جامعه را حساس و نگران می‌کند.
 [تصویر:  10400_725.jpg]
 
براساس آمار جمع‌آوري شده از دانشگاه‌هاي علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني، تا اول تير 1392 در مجموع 26 هزار و 556 نفر افراد مبتلا به HIV / AIDS در کشور شناسايي شده‌اند که 89.6 درصد آنان را مردان و 10.4 درصد را زنان تشکيل مي‌دهند. براساس اعلام اداره ايدز وزارت بهداشت، 46.1 درصد از مبتلايان بهHIV  در زمان ابتلا در گروه سني 25 تا 34 سال قرار داشته‌اند و بالاترين نسبت در بين گروه‌هاي سني را به خود اختصاص مي‌دهند.

براساس اين گزارش، علل ابتلا به HIV در بين کل مواردي که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسيده است، به ترتيب تزريق با وسايل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد 68.4 درصد، رابطه جنسي 12.3 درصد، دريافت خون و فرآورده‌هاي خوني 0.9 درصد و انتقال از مادر به کودک 1.2 درصد بوده است. همچنين راه انتقال در 17.1 درصد از اين گروه نامشخص مانده است.(1)

در مقايسه اين آمار با موارد مشابه که در سال 1391 گزارش شده است، اعتياد تزريقي 52.2 درصد، برقراري روابط جنسي 33.2 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 3.3 درصد را تشکيل داده است. در 11.3  درصد از موارد شناسايي‌شده در اين سال راه انتقال نامشخص بوده و هيچ مورد جديد ابتلا از راه خون و فرآورده‌هاي خوني گزارش نشده است.

اما داستان ایدز و میزان و چگونگی شیوع آن، آنقدر دامنه‌دار است که نه تنها بسیاری از نهاد‌های دولتی را درگیر خود کرده است، بلکه بسیار بیش از بیماری‌های خطرناک دیگر مانند هپاتیت، عموم جامعه را حساس و نگران می‌کند. ایدز نه تنها واکسن و درمان قطعی ندارد، بلکه راه‌های انتقالش چون محدود به روابط جنسی و تزریق موادمخدر است (غیر از انتقال از مادر به کودک) دارای قبح اجتماعی نیز بوده و این مسئله انگ آن را بیشتر می‌کند. از طرف دیگر همه‌گیری آن در یک جامعه در صورت عدم انجام اقدامات به موقع، می‌تواند بسیار سریع اتفاق افتد و به طور کلی کنترل آن نیازمند سازوکارهای بسیاری از آموزش و فرهنگ‌سازی تا ارائه خدمات به افراد در معرض ابتلا (معتادین و زنان روسپی) است.

موج اول؛ خون‌های آلوده
موج اول ایدز یا نخستین مورد گزارش و ثبت‌شده ابتلا به ایدز در ایران مربوط به سال ۱۳۶۶ و در مورد یک کودک شش ساله مبتلا به بیماری هموفیلی است که فرآورده‌های خونی آلوده دریافت کرده بود. در ایران و طی سال‌های اولیه شیوع بیماری، وجود ایدز اساساً انکار می‌شد و شمار مبتلایان به آن، در داده‌های رسمی ‌بین ۲۰۰ تا حداکثر ۵۰۰ نفر در نوسان بود.(2)

اعتیاد تزریقی؛ موج دومی ‌که کنترل شد. آیا باز خواهد گشت؟
آغازموج دوم اپیدمی ‌ایدز در بین معتادان تزریقی اتفاق افتاد؛ معتادانی که به دلیل استفاده از سرنگ و سوزن مشترک عامل دومین سونامی ‌ایدز در ایران شدند. این فاجعه به‌قدری تکان‌دهنده بود که عامل بیش از 90 درصد مبتلایان به ایدز در آن زمان اعتیاد تزریقی شناخته شد.

بر اساس آخرین آمار 68 درصد مبتلایان به ایدز در کشور به دلیل تزریق مشترک گرفتار شده‌اند و در این میان 29 درصد افراد هم از طریق تماس جنسی پرخطر به ایدز مبتلا شده‌اند.

دکتر عباس صداقت در مورد موج دوم می‌گوید: موج دوم اواسط دهه 70 بود که با اپیدمی ‌پرسرعت اچ آی وی در بین مصرف‌کنندگان تزریقی مواد مخدر و زندانیان مواجه شد که این موج تقریباً در اواخر دهه 80 به دلیل اقدامات بسیار خوب در کشور و همکاری همه سازمان‌ها و تعهد سیاسی موجود از سرعت شتابانش کاسته شد.(3)

وی افزود: یکی از دلایل موفقیت کنترل موج دوم که اواخر دهه 80 به آن دست یافتیم، وجود کارگروه کشوری ایدز بود که مسئولان و سیاست‌گذاران همه سازمان‌ها در نشستی در باره اچ آی وی تصمیم‌گیری و همسو با هم حرکت می‌کردند، اما به دلایلی، سال‌ها پیش این کارگروه در کارگروه‌های دیگر ادغام شد ولیکن با صحبت‌هایی که با دکتر سیاری؛ معاونت محترم بهداشت صورت گرفته است، درصدد هستیم اولین جلسه کارگروه کشوری ایدز را به میزبانی وزارت بهداشت به عنوان دبیرخانه کارگروه کشوری تا قبل از پایان سال جاری برگزار کنیم.

اما به گفته رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی آنچه هم‌اکنون عامل نگرانی کارشناسان شده، بازگشت موج دوم انتقال/ HIV  ایدز به دلیل اعتیاد تزریقی است: موج دوم انتقال ایدز با جدی‌ گرفتن برنامه‌های کاهش آسیب در کشور و نیز ارائه سرنگ و سوزن و فعالیت جدی مراکز DIC کنترل شد، اما هم‌اکنون به دلیل کمرنگ شدن این موضوع و روی گرداندن به درمان‌های اجباری، شاهد بازگشت این موج از انتقال ویروس هستیم.(4)

رضازاده گفت: مراکز DIC در کشور خلوت شده، تزریق در بین معتادان افزایش یافته و مصرف هروئین به دلایل متعددی بازگشت یافته است؛ به همین دلیل امکان بازگشت موج دوم انتقال ویروس HIV/ ایدز از طریق تزریق وجود دارد.

موج سوم همچنان مهارنشده؛ روابط جنسی محافظت‌نشده
رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی در این باره گفت: موج سوم تقریباً از اواخر دهه 80 با افزایش موارد ابتلا به اچ آی وی از طریق روابط جنسی محافظت‌نشده و همین‌طور افزایش موارد ابتلا زنان به وجود آمد. شروع موج سوم انتقال HIV/ ایدز در ایران که از چندین سال قبل پیش‌بینی شده بود، به دلیل انتقال این ویروس توسط معتادانی بود که با سایر افراد روابط جنسی پرخطر داشتند. این افراد که از طریق اعتیاد تزریقی ناقل ویروس شده بودند، این بیماری را به خانواده خود یا افرادی که با آنها روابط جنسی داشتند، منتقل کردند. هم‌اکنون در کشور عوارض این پدیده دیده می‌شود. به‌طوری‌که در سال جاری علت حدود 30 درصد از انتقال‌ها از طریق روابط جنسی بوده است.

رضازاده همچنین اظهار داشت: هم‌اکنون در سطح کشور موج سوم انتقال/ HIV  ایدز ناشی از برقراری روابط جنسی وجود داشته و خواهد داشت و نتوانسته‌ایم در زمینه پیشگیری و مقابله با موج سوم انتقال این ویروس موفق باشیم، بنابراین در صورت بازگشت موج دوم انتقال ویروس، این موج در کنار موج سوم قرار گرفته و شاهد پدید آمدن موج چهارم انتقال HIV/ ایدز در کشور خواهیم بود.

ارتباطات جنسی و روابط پرخطر جوانان که حاصل بالا رفتن سن ازدواج و گسترش سفرهای توریستی به مناطق جنوب شرق آسیاست، هم‌اکنون یکی از عوامل تهدید جدی نسل جوان است.

آیا موج چهارم در راه است؟ ترکیب موج دوم و سوم و انتقال از مادر به کودک
پس از شيوع سه موج از بيماري ويروسي ايدز در کشور، حالا بسياري از کارشناسان از زمزمه‌هاي شيوع موج چهارم اين بيماري خبر مي‌دهند.

رئيس مرکز توسعه پيشگيري سازمان بهزيستي درباره احتمال ايجاد موج چهارم انتقال ايدز در کشور اظهار مي‌کند: موج سوم انتقال اين ويروس که ناشي از برقراري روابط جنسي است، در کشور وجود دارد، اما برخي معتقدند به دليل کم‌توجهي به برنامه‌هاي کاهش آسيب، امکان بازگشت موج دوم انتقال اين ويروس که ناشي از اعتياد تزريقي است، وجود دارد.(5)

به گفته مجيد رضازاده، در موج چهارم ايدز شاهد خواهيم بود که موج دوم ايدز با موج سوم ترکيب خواهد شد و شيوه جديدي از شيوع ايدز ناشي از اعتياد و روابط جنسي در کشور شيوع پيدا خواهد کرد.

در نيمه‌هاي دهه 80 نيز کارشناسان سلامت از شيوع موج سوم ايدز در کشور از طريق انتقال جنسي خبر دادند، اما اين هشدارها چندان جدي گرفته نشد و حالا در نتيجه اين کم‌توجهي، شيوع اين موج ايدز تا دهه 90 ادامه پيدا کرده است.

همچنین رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشور از ورود موج ترکیبی جدید ایدز از راه جنسی و تزریقی خبر داد و گفت: موج چهارم ایدز با ترکیب انتقال جنسی و تزریقی در راه است.

مینو محرز گفت: برنامه کاهش آسیب‌ها ضعیف‌تر شده و برنامه‌هایی که در این زمینه اجرا می‌شد، اکنون کمی‌ کمرنگ شده است، در نتیجه پیش‌بینی می‌شود موج بعدی ایدز را در معتادان نیز داشته باشیم.

اما رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت موج چهارم ایدز را فاقد اعتبار فنی خواند و گفت: موج چهارم اعتبار فنی ندارد، بلکه نگرانی‌ها از بازگشت مجدد موج دوم به دلیل اینکه پدیده اعتیاد همچنان تهدیدکننده موتور همه‌گیری اچ آی وی در کشور است، ناشی می‌شود. البته هشدار بحث ابتلای زنان و تولد نوزادان مبتلا به اچ آی وی و وقوع موج سوم که در آن اپیدمی ‌اچ آی وی از گروه‌های پرخطر خارج و وارد جمعیت عمومی ‌شده، تعبیر صحیح‌تری است.

صداقت تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که موج سوم اتفاق نیفتد، زیرا در صورت این اتفاق، دیگر به راحتی نمی‌توان برای جمع کردن همه‌گیری و کنترل آن مداخله کرد.

همچنین دکتر اميد زماني، پژوهشگر مرکز نظام مراقبت ايدز معتقد است که اگر موج چهارم ايدز هم در راه باشد، اين موج از سوي معتادان به مصرف مواد محرکي مثل شيشه شيوع پيدا خواهد کرد، ولي نبايد اين هشدار مديران باعث شود که از موج سوم ايدز غافل شويم. زنان تن‌فروش، مصرف‌کنندگان مواد مخدر و همسران اين افراد معتاد؛ از افرادي هستند که بيشتر از سایرین در معرض خطر موج چهارم ايدز قرار دارند.

حال با توجه به هشدار اخير کارشناسان، بيم آن مي‌رود که اين موج جديد ايدز نيز همچون موج سوم جدي گرفته نشود و دهه بعدي هم تحت‌تأثير موج چهارم ايدز قرار بگيرد.

کنترل ایدز نیازمند آموزش و همکاری تمام نهادهای درگیر و رسانه‌ها است
رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشور، آموزش را مهم‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به ایدز دانسته و تصریح کرد: بیماری‌های عفونی یا دارای واکسن هستند و یا مانند ایدز که واکسن مؤثری ندارد، برای پیشگیری باید راه‌های ابتلا به آن آموزش داده شود و از این طریق کنترل گردد.(6)

مینو محرز در گفتگو با خبرنگار مهرخانه با بیان این مطلب افزود: ایدز در تمام دنیا تنها از طریق آموزش مداوم، مستمر و شفاف کنترل شده است؛ در حالی‌که ما هیچ‌کدام از این اقدامات را انجام نداده‌ایم. در دیگر نقاط دنیا در رسانه‌های جمعی (رادیو و تلویزیون) و آموزش و پرورش بدون وقفه به آموزش و تبلیغ راه‌های انتقال ایدز پرداخته می‌شود تا اپیدمی‌‌آن را کنترل کنند و موفق هم شدند.

محرز در مورد نقش والدین و خانواده‌ها در آموزش راه‌های پیشگیری از ایدز به کودکان، گفت: مشکل این جاست که خانواده‌ها هم آگاهی کافی در خصوص راه‌های انتقال ایدز ندارند یا اگر این آگاهی را داشته باشند هم این آموزش توسط خانواده‌ها به سختی صورت می‌گیرد؛ چراکه فکر می‌کنند نباید به بچه رو بدهیم و در این زمینه‌ها با او صحبت کنیم. بدین ترتیب نوجوانان مهم‌ترین مسائلی را که باید از طریق مجاری درست آموزش ببینند، با مراجعه به سایت‌های اینترنتی و صحبت‌های دوستان، یاد می‌گیرند.

علاوه بر این صداقت، اچ آی وی را فراتر از یک بیماری واگیردار، قابل پیشگیری با واکسن و فراتر از یک معضل سلامتی عنوان کرد و با اشاره به ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بیماری اچ آی وی اظهار داشت: این موضوع در تمامی‌ کشور‌ها و جوامع مصداق دارد؛ به همین دلیل است که معمولاً کشورهایی که توانسته‌اند اچ آی وی را تحت کنترل درآورند، بر همکاری درون‌بخشی و همکاری منسجم بین‌بخشی یعنی همه سازمان‌ها و ارگان‌ها که به نوعی می‌توانند در زمینه کنترل بیماری‌های آمیزشی و اچ آی وی تأثیرگذار باشند، تکیه کرده‌اند.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت افزود: همه سازمان‌ها از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر، قوه قضائیه، نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی، وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هر نهاد دیگری مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌می‌توانند براساس یک سند برنامه‌هایشان را طراحی کنند و پیش ببرند تا با هم این همه‌گیری را مهار کنند.

پی‌نوشت
1.    http://www.magiran.com/ppdf/nppdf/2835/p0283538700171.pdf
2.    http://khabaronline.ir/detail/328598/society/health
3.    http://www.tabnak.ir/fa/news/367739/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%AC-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%B2
4.    http://mehrkhane.com/fa/news/9433/%D9%85%D9%88%D8%AC-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%B2-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D8%A8-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84-%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%82%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
5.    http://mehrkhane.com/fa/news/9790/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B1-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%AD%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%88%D8%AC-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%B2
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ایدز و مسائل اجتماعی/ بیش از۱۰۰هزار ایرانی مبتلا به ایدز؛ متوسط سن، ۲۵ تا ۳۵سال اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,200 12-01-2015، 03:38 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  تدوین برنامه چهارم استراتژیک کنترل ایدز اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,659 05-01-2014، 08:50 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  موج چهارم ایدز در راه است MEARAJ 0 2,077 02-25-2014، 10:28 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  موج چهارم ایدز در راه است msw2013 0 1,858 12-22-2013، 06:07 PM
آخرین ارسال: msw2013
  هجوم موج سوم ایدز به نسل چهارم mehrazar 0 1,853 12-19-2013، 08:00 AM
آخرین ارسال: mehrazar
  تهران در صدر آمار بیشترین مبتلایان به ایدز/روند رو به رشد انتقال ایدز از راه جنسی MEARAJ 0 2,084 12-03-2013، 03:22 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  همه چیز درباره ایدز از زبان مسئول ایدز کشور IRANCBR 0 2,091 12-02-2013، 03:12 PM
آخرین ارسال: IRANCBR
  وزارت بهداشت گفت ایدز در اولویت ما نیست / حذف روزجهانی ایدز از تقویم غیرهوشمندانه بود irunity 0 1,930 11-11-2013، 11:12 PM
آخرین ارسال: irunity
  اجرای طرح پیشگیری از ایدز در زنان پر خطر/ کاهش آمار ایدز در معتادان تزریقی سلامت اجتماعی برای همه 0 1,867 11-04-2013، 05:18 PM
آخرین ارسال: سلامت اجتماعی برای همه

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران