چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کلینیک مددکاری همراه استان ایلام چه خدماتی به زنان ایلامی ارائه می‌دهد؟
#1
این زن تنها سرگرمی‌اش تلویزیون است، ولی وقتی به تلویزیون نگاه می‌کند در مقابل تعارضاتی قرار می‌گیرد. وقتی به این عملکرد صدا و سیما انتقاد می‌کنیم به ما می‌گویند که شنونده باید عاقل باشد؛ در حالی‌که کارشناسان غافل از این مطلب هستند که این تبلیغ احساس نیاز ایجاد می‌کند؛ نیازی که امکان برآورده شدنش در کل کشور وجود ندارد.[تصویر:  9978_695.jpg]
مدیر کلینیک مددکاری همراه استان ایلام، در خصوص فعالیت‌های این مرکز می‌گوید: این کلینیک مددکاری سال 85 با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی به خصوص در گروه‌های در معرض آسیب مثل زنان راه‌اندازی شد.

حیران پورنجف با بیان این مطلب افزود: مجوز این مرکز از سوی بهزیستی دریافت شده و فعالیت ما بیشتر در حاشیه‌های شهر است. با افراد حاشیه‌نشین در ارتباط هستیم و با زنان آنها صحبت می‌کنیم و برایشان پرونده تشکیل می‌دهیم و اگر شرایط حمایتی بخواهند از طریق بهزیستی این حمایت را دریافت می‌کنیم. اعتقاد داریم که بیشتر مشکلات ما از فقر آموزشی است و به همین خاطر تمرکزمان را بر روی این قضیه گذاشته‌ایم.

وی در خصوص نحوه این آموزش تصریح کرد: آموزش‌ها گاه چهره به چهره است و گاه کلاس‌های مسنجم در مدارس و مساجد محله برگزار می‌کنیم. ماهیت فعالیتمان نیز هر معضل اجتماعی مثل اعتیاد، خشونت خانگی، خودسوزی، خودکشی و افسردگی می‌تواند باشد.

این مددکار اجتماعی افزود: در محله‌های اجتماع‌محور از خود ساکنین محلات استفاده می‌کنیم و آن فرد را تقویت کرده و آموزش‌های لازم را به او می‌دهیم یا کسانی را که رابطه خوبی با اعضای محله دارند، برای برقراری ارتباط انتخاب می‌کنیم.

وی گفت: ماهیت کار ما ایجاد نیاز در زمینه آموزش‌دهی بوده است. به این صورت که در زنان ایجاد نیاز کرده تا چیزی را یاد بگیرند و در ارتباط با خودشان، خانواده‌شان، محله‌شان و استانشان حساس شوند و بدانند چه اتفاقی دارد می‌افتد.

بالاخره کارمان به نتیجه خواهد رسید
پورنجف اذعان داشت: برای این امر به همه جا سر می‌زنیم؛ هر چند ممکن است همه جا، اعم از سازمان‌های دولتی و غیردولتی، از ما استقبال نکنند، ولی بالاخره کارمان به نتیجه خواهد رسید. هر جامعه‌ای که در معرض تغییر است، یکسری آسیب‌ها دارد. وقتی برای یک آسیب کاری صورت نگیرد، همه استان درگیر خواهد شد.

مشاور اسبق فرمانداری استان ایلام ادامه داد: ما یک‌سری پرونده‌ها را به صورت رسمی ‌از بهزیستی دریافت کرده و شرایط بازتوانی را برای زنان خودسرپرست یا بدسرپرست فراهم می‌کنیم و به صورت مشخص برای ارائه آموزش مهارت‌های زندگی و مشاوره به محله‌های این زنان سر می‌زنیم و بافت فکری و فرهنگی آنها را در نظر می‌گیریم و آموزش‌های مختلفی مثل سواد و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را ارائه می‌دهیم.

پورنجف تأکید کرد: اگر ما در خصوص بحث خشونت در محله‌ای صحبت ‌کنیم، در دوره بعد بررسی می‌کنیم که آیا کارمان تأثیری گذاشته یا خیر و آمارها را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

وی به بیان مصادیق در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: مثلاً در بحث اعتیاد با ستاد مبارزه با موادمخدر استان ایلام هماهنگ می‌شویم و یک‌سری برنامه‌ها را برای محلات خاص در نظر می‌گیریم، در مدارس کلاس‌هایی با محتوای اعتیاد برگزار کرده و براساس تحلیلمان از پاسخ‌های دانش‌آموزان، به این نتیجه می‌رسیم که این محله تا چه میزان در معرض آسیب اعتیاد قرار گرفته است و نتایجمان را در اختیار ستاد قرار می‌دهیم.

وی تصریح کرد: کار ما اجتماع‌محور است و افراد راخودمان می‌شناسیم و از خانواده‌ها می‌خواهیم که اجازه دهند مورد معالجه پزشک و روان‌پزشک قرار بگیرد. البته در ابتدا خانواده‌ها با خواهش و التماس، درخواست ما را قبول می‌کنند، ولی ما باید بتوانیم خانواده را ارتقا بخشیم و البته با مقاوت‌های زیادی از سوی خانواده‌ها مواجه می‌شویم. باید به استانداری‌ها و ادارات برویم تا آنها را قانع کنیم که اعتیاد مشکل همه است و همه باید برای از بین بردن آن تلاش کنند.

بیشترین مشکل ما فقر فرهنگی و آموزشی است
وی به بیشترین مشکلات زنان ایلامی ‌اشاره کرد و افزود: مشکلات در خانواده‌ها و محلاتِ مختلف ایلام، متفاوت است در یک منطقه‌ای خودسوزی و خودکشی بیشتر است و در محله دیگر افسردگی در صدر مشکلات قرار دارد و این قضیه برای زنان و مردان فرقی نمی‌کند. در برخی محله‌ها اعتیاد زیاد است.

(در همین زمینه: دخترانمان یا فرار می کنند یا خودسوزی/ 52 درصد زنان ایلامی اوقات فراغت خود را با کوچه نشینی می گذرانند)

پورنجف تصریح کرد: بیشترین مشکل ما فقر فرهنگی است، فقر آموزشی شدیدی داریم و این فقر با مجموعه مسائل جمع شده و در محله‌ای به صورت خودکشی خودش را بیشتر نشان می‌دهد و در محله‌ای دیگر در قالب اعتیاد یا مسائل دیگر بروز می‌کند، ولی در مجموع می‌توانیم بگوییم مشکلی به نام خودکشی داریم که دلایلش می‌تواند اعتیاد، خشونت خانگی، بداخلاقی مردان در خانواده و... باشد.[تصویر:  9979_684.jpg]
پورنجف ادامه داد: افراد در استان ایلام هم مثل استان‌های دیگر در زمینه‌های فرهنگی رشد داشته‌اند و می‌دانند که باید یک زندگی بهتری داشته باشد، ولی موانعی بر سر راهشان است که آنها را خسته و افسرده می‌کند.

ایجاد احساس نیاز کاذب در زنان ایلامی از طریق تبلیغات صدا و سیما
وی به بیان این موانع پرداخت و گفت: امروزه از طریق تلویزیون سراسری ارتباطات زیاد شده است و زنان از همین طریق تفاوت‌ها را می‌بینند و تعارضاتی برایشان ایجاد می‌شود، صدا و سیما اثر زیادی در زندگی افراد دارد و باید با کارشناسی بیشتر وارد برنامه‌هایی شود که مخصوص به کل کشور است. مثلاً شبکه یک برای تبلیغ کره، یک خانه ویلایی بزرگ و یک باغ هزار متری، یک زن و مرد جوانان با یک میز صبحانه مفصل را نشان می‌دهد درصورتی که کره در مرکز آن دیده نمی‌شود، بلکه زنان به چیزهای اطراف این تبلیغ متمرکر می‌شوند و خود را با این زن مقایسه می‌کنند. فکر کنید این تبلیغ چه تأثیری بر روی زن سرپرست خانواری که برای 50 متر خانه مسکن مهر پول ندارد، خواهد گذاشت؟

مدیر کلینیک مددکاری همراه افزود: این زن تنها سرگرمی‌اش تلویزیون است، ولی وقتی به تلویزیون نگاه می‌کند در مقابل تعارضاتی قرار می‌گیرد. وقتی به این عملکرد صدا و سیما انتقاد می‌کنیم به ما می‌گویند که شنونده باید عاقل باشد؛ در حالی‌که کارشناسان غافل از این مطلب هستند که این تبلیغ احساس نیاز ایجاد می‌کند؛ نیازی که امکان برآورده شدنش در کل کشور وجود ندارد.

خودکشی انفجار مسائلی است که گفته نمی‌شود
پورنجف با بیان اینکه خودکشی انفجار مسائلی است که گفته نشده، ادامه داد: دختر ما می‌داند وقتی از خانه فرار کند سرنوشتی بدتر از آنچه در خانه است برایش اتفاق می‌افند، ولی هیچ‌کس به مسائلی که در خانه این دختر رخ می‌دهد، توجه نمی‌کند.

وی در خصوص نحوه استقبال افراد از این کلینیک، گفت: مسائل فرهنگي مانع مراجعه برخي افراد به مراكز مشاوره در اين استان می‌شوند. نه تنها در اين استان، بلكه در سطح جامعه به دليل ترس از مسائل فرهنگي بسياري افراد حتي با وجود نياز به مشاوره، ولي از مراجعه به اين مراكز خودداري مي‌كنند.

این مددکار اجتماعی افزود: در اين راستا بايد با فرهنگ‌سازي مناسب و اطلاع‌رساني مطلوب زمينه لازم فراهم شود تا افراد نيازمند براي بيماري‌هاي رواني خود با مراجعه به مراكز مشاوره مورد درمان قرار گيرند.

وي اذعان داشت: هم‌اينك روزانه ۱۰‬ الي ۱۵‬ نفر به اين مركز براي دريافت مشاوره مراجعه و از خدمات اين مركز براي رفع بيماري‌هاي روحي و رواني و يا مشاوره در زمينه‌هاي مختلف، بهره‌مند مي‌شوند.
 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مروری کوتاه بر اقدامات کلینیک های مددکاری اجتماعی درارتباط با زنان سرپرست خانوار اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,737 10-24-2015، 09:28 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  برای اولین بار در استان کرمانشاه؛ برگزاری دوره های تخصصی مددکاری اجتماعی اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,457 10-11-2015، 06:05 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی ، تنها تشکل صنفی مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,602 08-11-2015، 04:30 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی استان اردبیل تشکیل شد MEARAJ 0 2,814 07-09-2015، 10:32 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  اولین کلینیک مددکاری اجتماعی شهرستان قدس آغاز به کار کرد MEARAJ 0 2,504 04-17-2015، 03:03 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  293 زن خودسرپرست زیرپوشش بهزیستی استان بوشهر توانمند شدند MEARAJ 0 2,415 04-11-2015، 06:25 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  بهزیستی و کلینیک های مددکاری تفاهم نامه پیشگیری از طلاق امضا کردند MEARAJ 0 2,208 04-10-2015، 07:54 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  سومین کلینیک تخصصی مددکاری اجتماعی استان بوشهر در دشتستان افتتاح شد MEARAJ 0 2,292 04-10-2015، 07:48 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  دکتر محمد نفریه: فعالیت 400 کلینیک مددکاری اجتماعی در کشور MEARAJ 0 2,562 10-01-2014، 10:05 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  دستورالعملهای مرتبط با کلینیک های مددکاری اجتماعی kanoon 0 2,508 09-15-2014، 06:55 PM
آخرین ارسال: kanoon

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران