چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افزایش سالانه ۴۰ هزار نفر به جمعیت معلولان کشور
#1
افزایش سالانه ۴۰ هزار نفر به جمعیت معلولان کشوروزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سالانه ۴۰ هزار نفر به جمعیت معلولان کشور افزوده می شود، گفت: باید معلولیت به بخشی از دغدغه سیاسیون تبدیل شود و بدون عزم جدی سیاسی تلاش ها ثمر چندانی نخواهد داشت.
 
علی ربیعی در همایش روز جهانی معلول که روز سه شنبه برگزار شد، افزود: در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان با معلولیت زندگی می کنند و 200 میلیون نفر نیز در انجام امور حسی و حرکتی خود با مشکل مواجه هستند. بر اساس آمارهای جهانی 10 درصد از مردم دنیا را نیز می توان معلول به حساب آورد.
وی گفت: معلولیت 60 درصد در زنان بیشتر از مردان است و همچنین حدود 80 درصد معلولان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند کشورهایی که بنیانهای مادی لازم برای حمایت از معلولان را نیز ندارد.
به گفته وزیر رفاه کنوانسیون حقوق افراد معلول نشان می دهد که نیازمند آن هستیم اقدامات گوناگونی برای تحقق حقوق معلولان انجام دهیم و همچنین تدابیر قانونی متعددی را برای ضمانت اجرایی آنها داشته باشیم. بنابراین لازم است جامعه را با واقعیت معلولیت آگاه کنیم و تمام ابزارهای فرهنگی از موسیقی تا ادبیات، فیلم و عکس را برای این هدف بکار بندیم.
ربیعی با اشاره به اینکه باید دولتها برای 10 تا 12 درصد از جامعه خود که بیشترین کمک را نیاز دارند، برنامه ریزی کنند،گفت: برای مواجهه با واقعیت معلولیت باید ائتلافی اجتماعی، علمی، فرهنگی و سیاسی شکل گیرد و جامعه باید اهمیت موضوع را دریابد و بداند که دولتها توانایی کافی برای رفع مشکلات معلولان را ندارند به همین دلیل باید جامعه مدنی به خوبی برای کاستن از علل بروز معلولیتها در مقابله با پیامدهای آن بسیج شود و در نهایت باید معلولیت به بخشی از دغدغه سیاسیون بدل شود و بدون عزم جدی سیاسی برای کاستن از آلام معلولان بقیه تلاشها ثمر چندانی نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه سالیانه 40 هزار نفر به جامعه معلولان کشور اضافه می شود، گفت: در حال حاضر برنامه هایی برای بهبود کیفیت زندگی معلولان طراحی و اجرا شده اما معتقدم با وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم به همین دلیل باید با همکاری های سازمان های مختلف در سطح ملی برنامه ریزی های بهتری انجام شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص قانون جامعه حمایت از معلولین نیز تاکید کرد: باید به سمت اجرایی شدن این قانون گام برداریم و برای تحقق آن و پر کردن خلاءهای قانونی موجود به همکاری تمامی دستگاههای اجرایی نیازمند هستیم.
به گفته ربیعی، باید دولت و قانونگذاران و همچنین شهرداری ها و دولت برای داشتن شهرهایی که محیط بهتری برای زندگی معلولان باشند به همکاری بین سازمانی نیازمندیم.
وی گفت: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و طراحی و اجرای برنامه های مرتبط با گروههای هدف مانند معلولان، کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست، زنان سرپرست خانوار و... با رویکرد توانمندسازی و ایجاد فرصت برابر تاکید داشته و می دانیم که
دولت در شرایط مالی مناسبی قرار ندارد به همین دلیل باید به سمتی حرکت کنیم که با اعمال نوعی تبعیض مثبت در جهت اشتغال معلولان گام برداریم و دستگاه های دولتی نیز قوانین مربوط به حمایت از معلولان را در بخش اشتغال اجرا کنند.
ربیعی گفت: همچنین از طریق همکاری با بخش خصوصی سیاستهایی را باید در پیش گرفت که بخش غیردولتی از معلولان و توسعه اشتغال آنها و همچنین سیاستهای تشویقی بهره مند شود.
به گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اشاره کرد و گفت: گزارش جهانی در خصوص کودکان معلول که یونیسف جمع آوری کرده می تواند گامی برای شکل گیری جوامع و همراهی جهانی برای مقابله با مشکلات ناشی از معلولیت برای کودکان باشد.
وی از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با نهادهای بین المللی در زمینه ارتقاء کیفیت زندگی معلولان و پیشبرد برنامه های مطالعاتی و اجرایی خبر داد و گفت: ایران در منطقه ای مملو از خشونت و خطر برای کودکان، زنان و همه گروه های آسیب پذیر قرار گرفته و بخشی از مشکلات موجود نیز برآمده از جغرافیای سیاسی و شرایط خاص منطقه ای است بنابراین نهادهای بین المللی تعامل با ایران را باید فراتر از همکاری میان یک کشور با سازمان های بین المللی ببینند بلکه این تعامل می تواند راهی به سوی ایجاد تاثیرات منطقه ای مثبت در یکی از مهمترین مناطق کره زمین باشد.
 
 منبع : خبرگزاری مهر
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سرانه یارانه مراکز نگهداری معلولان و بیماران اختلالات روانی افزایش یافت اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,525 10-22-2015، 02:11 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  یارانه نگهداری معلولان و سالمندان در مراکز افزایش یافت بشارت آفتاب 0 1,447 05-03-2014، 06:50 PM
آخرین ارسال: بشارت آفتاب
  فعالیت 740 هزار کمپ مجاز ترک اعتیاد در سراسر کشور شبکه خبری ایران 0 1,352 03-13-2014، 02:40 AM
آخرین ارسال: شبکه خبری ایران
  توانمندی سالانه 10 درصد از خانوارهای زیرپوشش بهزیستی ندای مددکار 0 1,186 02-16-2014، 04:43 PM
آخرین ارسال: ندای مددکار
  سهمیه اشتغال معلولان به 5 درصد افزایش می‌یابد شبکه خبری ایران 0 1,187 01-31-2014، 08:37 AM
آخرین ارسال: شبکه خبری ایران
  مناسب سازی فضا موجب افزایش حضور معلولان در جامعه می شود بهزیستی برای تو 0 1,343 11-05-2013، 06:56 AM
آخرین ارسال: بهزیستی برای تو
  اجرای کشور طرح مراقبین خانگی معلولان داوطلبان مهر 0 1,384 09-29-2013، 07:55 AM
آخرین ارسال: داوطلبان مهر
  ارائه خدمت به 700 هزار معتاد در کشور / تدوین بسته"حمایت‌های اجتماعی" در درمان اعتیاد رها نامدار 0 1,632 09-21-2013، 12:15 AM
آخرین ارسال: رها نامدار

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران