چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاربران ایرانی از چه سایت‌هایی بیشتر استفاده می‌کنند
#1
بررسی های به عمل آمده توسط یک سرویس آنلاین تحلیلی در وب فارسی، نشان می دهد که از میان ۵۰۰ وبسایت پربازدید، کاربران ایرانی بیشتر به وب‌سایت‌هایی که در حوزه خدمات اینترنتی فعالیت می‌کنند علاقه نشان می دهند و رفتار کاربران ایرانی نسبت به دانلود اطلاعات بسیار متفاوت تر از کاربران سایر کشورها است.

ضریب‌ نفوذ اینترنت‌ در‌ ایران

شاید همواره در ذهن ما سوال بوده که چه استفاده‌ای از اینترنت می‌کنیم و یا اینکه استفاده از اینترنت چه امکاناتی را برای ما فراهم می‌کند که باید از آن استفاده کنیم؛ جواب این سوال‌ها شاید مقداری پیچیده و وقت‌گیر باشد اما با برخی ابزارهای جستجو می‌توان دریافت که کاربران ایرانی در استفاده از این شبکه جهانی چه هدفی دارند و به کدام حوزه فعالیت در وب علاقمند هستند.

در این راستا سرویس آنلاین تحلیلگر که توسط متخصصان داخلی ایجاد شده نسبت به تجزیه و تحلیل فضای وب فارسی اقدام کرده که در این بررسی، وب‌سایت‌‎های برتر و شناخته شده وب را با یکدیگر مقایسه و مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و نحوه تعامل کاربران با سایت‌ها و همچنین علاقه‌مندی‌های کاربران داخلی را شناسایی کرده است.

کاربران ایرانی از چه وب‌سایت‌هایی بیشتر استفاده می‌کنند

این بررسی که از میان فعالیت پانصد وب‌سایت پربازدید توسط کاربران ایرانی نتیجه گیری شده مربوط به وب سایتهایی در حوزه های فرهنگی و مذهبی، علمی و دانشگاهی، سرگرمی، رسانه کاربر محور، خدمات اینترنتی، خبری و تجاری است که براساس آن، تحلیل صورت گرفته نشان می دهد که وب‌سایت‌هایی که در حوزه خدمات اینترنتی فعالیت می‌کنند ۳۵ درصداز پانصد وب‌سایت پربازدید توسط کابران ایرانی را تشکیل می‌دهند؛ این خدمات پربازدید نیز شامل موتورهای جستجو، دولت الکترونیک و فروشگاه‌ها می‌شود و تعداد زیادی از این وبسایتهای پربازدید به نوعی مرتبط با بحث دانلود هستند.

در همین حال وب‌سایت‌های خبری نیز با ۱۸ درصد از کل آمار، دومین رتبه از نظر تعداد وبسایتهای پربازدید برای کاربران ایرانی را تشکیل می دهد که این دسته از وب‌سایت‌ها شامل خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌های تخصصی و غیرتخصصی است.

براساس نتایج تحلیل صورت گرفته، وبسایتهای حوزه فرهنگی و مذهبی یک درصد از کل وبسایتهای پربازدید کاربران ایرانی را تشکیل می دهد به نحوی که تعداد وب‌سایت‌های فرهنگی و مذهبی در میان پانصد وب‌سایت پربازدید تنها ۶ وب‌سایت است که نشاندهنده فعال نبودن و ضعف در این حوزه هستیم.

علاقه کاربران ایرانی به دانلود و ذخیره اطلاعات

به گزارش مهر، سینوسی بودن سرعت اینترنت در ایران همواره باعث ناراحتی کاربران این حوزه بوده است. در یک مقایسه ساده با سایر کشورها می‌توان به این نتیجه رسید که ثبات سرعت اینترنت در بسیاری از کشورها باعث آن شده که افراد، نیازی به دانلود نداشته باشند و همواره تمامی احتیاجات خود را به صورت آنلاین تامین کنند.

به طور مثال با یک سرعت مناسب و پایدار اینترنت کاربر می‌تواند بدون وقفه در یوتیوب سریال و یا فیلم مورد علاقه خود را نگاه کند و همین امر باعث می‌شود، کاربرانی که به اینترنت خوب دسترسی دارند هیچگاه به سوی آن نروند تا اطلاعات مورد نیاز خود را در دسکتاپ یا حافظه‌های جانبی ذخیره کنند؛ زیرا فضای نامتناهی و عظیمی در اینترنت برای آنان با داده‌های بسیار وجود دارد. اما در ایران اینگونه نیست و کاربران به ذخیره‌سازی اطلاعات خود در حافظه‌های جانبی علاقه دارند و در نتیجه در حوزه فعالیت خدمات اینترنتی در ایران، وب‌سایت‌های مختص به دانلود اطلاعات بازخورد بسیار بالایی دارند.

براساس نتایج این بررسی که از وب‌سایت‌های فعال در حوزه خدمات وب ارزیابی شده، این وب‌سایت‌ها بیشتر در خصوص فراهم‌سازی امکان دانلود نرم‌افزارها و اطلاعات گوناگون فعالیت دارند که کاربران به آنها نیاز روزانه دارند.

البته تنها نیاز روزانه مهم نیست، بعضی از این وب‌سایت‌ها ابزاری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند که کاربران برای استفاده از آنها از طرق معتبر و قانونی باید مقدار زیادی هزینه پرداخت کنند، اما بدلیل ضعف قانون حق نشر (کپی‌رایت) در کشور، این وب‌سایت‌ها ابزارهای مذکور را به راحتی و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

تفاوت رفتار کاربران برای آپلود و دانلود اطلاعات

از آنجایی که کاربران شبکه جهانی اینترنت در خارج از کشور به‌دلیل نداشتن اینگونه مشکلات به ویژه پایدار نبودن اینترنت، هیچگاه به سمت دانلود و نگهداری نرم‌افزار‌ها و اطلاعات مورد نیاز خود در دسکتاپ یا حافظه‌های جانبی نمی‌روند و اطلاعات مورد نیازشان را در ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی داده (file hosting service) به مانند Drop Box و یا iCloud ذخیره‌سازی می‌کنند در هر زمان و مکانی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی دارند اما در ایران به دلیل وجود این محدودیتها تفاوت تعداد کاربران وب‌سایت‌های مرتبط با امر آپلود و دانلود اطلاعات در پانصد وب‌سایت برتر در ایران کاملا مشهود است.

براساس این بررسی ها از میان ۵۰۰ وبسایت برتر ایرانی ۴۴ وبسایت در زمینه دانلود فعالیت می‌کنند که بعضی از این وب‌سایت‌ها بیشتر درآمد خود را از طریق تبلیغات یا فروش بعضی از محصولات سطح پایین به دست می‌آورند.

در نتیجه نبود قانون درست و هدفمند در رابطه با بحث حق نشر و وجود بعضی از تحریم‌ها در تهیه ابزار و نرم‌افزار‌های مورد نیاز و نیز پایدار نبودن اوضاع اینترنت کشور، کاربر به سویی سوق می‌ یابد که برای رفع نیاز و دسترسی به اطلاعات و ابزار مورد نیاز خود به ذخیره‌سازی تمامی اطلاعات برروی حافظه‌های جانبی روی می آورد که در این راستا تحلیلگران معتقدند که این حوزه از وب فارسی نیازمند سیاستگذاری و مدیریت صحیح است.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ایرانی‌ها سالانه 14میلیارد ساعت صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌کنند اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,099 12-26-2015، 02:25 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  عجیب‌ترین سایت‌های همسریابی اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,346 08-10-2015، 08:43 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  خطر سایت های غیرمجاز همسریابی MEARAJ 0 2,532 01-16-2015، 09:59 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  هشدار پلیس درباره سایت های همسریابی اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,229 07-13-2014، 04:39 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  استفاده‌کنندگان از اینترنت در معرض خرید و فروش و ساخت مواد مخدر اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,018 06-18-2014، 05:27 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  آیا معتاد به استفاده از فيس‌بوك هستيد ؟ شبکه خبرنگاران 0 1,900 01-28-2014، 04:17 PM
آخرین ارسال: شبکه خبرنگاران
  پسرها بیشتر از دخترها، بازی رایانه‌ای می‌کنند و مطالعه بیشتری دارند msw2013 0 1,806 12-19-2013، 04:21 AM
آخرین ارسال: msw2013
  سوء استفاده از تصاویر در سایتهای همسریابی ندا اسماعیلی 0 1,975 11-12-2013، 12:30 AM
آخرین ارسال: ندا اسماعیلی
  خطر سایت‌های اجتماعی برای بهداشت روانی زوج ها محمدرضا 0 2,000 11-05-2013، 06:23 PM
آخرین ارسال: محمدرضا
  خطر سایت‌های اجتماعی برای بهداشت روانی زوج ها sws313 0 2,108 09-15-2013، 12:22 AM
آخرین ارسال: sws313

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران