چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چترفرزند خواندگی گسترده تر شد/فراهم شدن شرایط واگذاری 50 درصد کودکان شیرخوارگاه مشهد
#1
چترفرزند خواندگی گسترده تر شد/فراهم شدن شرایط واگذاری 50 درصد کودکان شیرخوارگاه مشهدمشهد - خبرگزاری مهر: سالانه یک پنجم کودکان شیرخوارگاه حضرت علی اصغر(ع) مشهد به فرزندخواندگی سپرده می شوند که با اجرایی شدن قانون جدید این آمار چندین برابر شده و هر روز چتر محبت خانواده های بیشتری بر سر کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در این استان گسترده می شود.به گزارش خبرنگار مهر، لایحه حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست همان لایحه فرزندخواندگی است که از 38 سال پیش مطرح بود که در آن واگذاری فرزند برای خانواده های متقاضی به سختی امکان پذیر بود اما تصویب قانون جدید فرزند خواندگی که از 20 آبان اجرايي مي‌شود، نقش مهمی در افزایش واگذاری فرزند به خانواده های متقاضی دارد.
بر اساس آمار در حال حاضر 180 تا 200 کودک بی سرپرست و بد سرپرست در شیر خوارگاه حضرت علی اصغر(ع) مشهد نگهداری که سالانه یک پنجم از آنها به خانواده های دارای صلاحیت سپرده می شوند ولی با تصویت قانون جدید شرایط واگذاری 50 درصد از این کودکان فراهم می شود.
مسئول شیر خوارگاه علی اصغر(ع) مشهد به خبرنگار مهر می گوید: تقریبا 90 درصد کودکانی که به شیرخوارگاه سپرده می شوند به صورت فرزندخوانده، واگذاری به خانواده های امین موقت، تحویل به وابستگان نزدیک و یا انتقال به سایر مراکز ترخیص می شوند.
فرخنده پیر نهاد می افزاید: سال گذشته 472 کودک بد سرپرست و بی سرپرست به شیرخوارگاه حضرت علی اصغر(ع) سپرده شدند که 433 نفر ترخیص شدند.
سپرده شدن 142 کودک در سال 91 به خانواده های متقاضی
وی عنوان می کند: از این آمار 97 کودک به صورت فرزندخوانده دائم، 45 کودک به صورت واگذاری به خانواده های امین موقت و الباقی به وابستگان نزدیک و یا سایر مراکز تحویل شده اند و می توان گفت فقط یک پنجم از این کودکان به صورت فرزندخواندگی واگذار شده اند.
پیر نهاد ابراز می کند: امین موقت خانواده هایی هستند که ممکن است فرزند هم داشته ولی دوست دارند از کودکان بد سرپرست در محیط خانه خود نگهداری و مامنی آسوده برای آنها فراهم کنند.

[تصویر:  IMG10325364.JPG]

وی اظهار می کند: به این خانواده ها پس از طی مراحل مختلف قانونی و تایید صلاحیت و با آگاهی از اینکه کودک بد سرپرست است و ممکن است روزی خانواده اش به سراغش بیایند فرزند به صورت موقت واگذار شده و بعد از سه سال دائمی می شود.
پیر نهاد می گوید: در بحث فرزندخواندگی بچه های بی نام و نشان مجهول الهویه و رها شده به خانواده های دارای صلاحیت واگذار می شود و خانواده می تواند بعد از شش ماه برای او شناسنامه به نام خودش بگیرد.
قانون فعلی فرزندخواندگی مربوط به سال 1353 است
وی با بیان اینکه قانون فعلی فرزندخواندگی قانون سال 1353 است عنو ان می کند: طبعا این قانون زمانی تصویب شده که شرایط اجتماعی با شرایط فعلی تفاوت زیادی داشته و نیاز به تجدید نظر و باز نگری کلی داشت.
پیر نهاد می گوید: در قانون جدید در بحث امین موقت کودکان احتمالا به جای سه سال موقتی یک سال به طور موقت نگهداری شده و بعد دائم می شوند که این از نظر اطمینان برای خانواده ای که کودکی را به طور موقت به سرپرستی قبول می کند خیلی مهم است.
وی ابراز می کند: یک مشکل اصلی قانون فعلی مربوط به مراجعه خانواده زیستی کودک است که با مراجعه او از نظر قانونی اگر عدم صلاحیت او تایید نشود بدون در نظر گرفتن آسیب احتمالی برای کودک و خانواده سرپرست وی، بچه باید تحویل شود که این برای خانواده سرپرست ایجاد عدم امنیت می کند.
پیر نهاد با بیان اینکه متقاضی برای کودکان شیرخوارگاه زیاد است می گوید: اگر محدودیت ها و پرسه های قانونی کاسته شود امکان رشد و تربیت کودکان در محیط امن خانواده بیشتر فراهم می شود.
وی عنوان می کند: با اجرایی شدن قانون جدید امکان واگذاری کودکان بیشتری به خانواده های دارای صلاحیت فراهم می شود و احتمالا تا 50 درصد افزایش می یابد.
[تصویر:  IMG10330823.JPG]
اجرایی شدن قانون جدید فرزندخواندگی از 20 آبان سال جاری
رئيس گروه مراقبت از كودكان بي‌سرپرست و بدسرپرست سازمان بهزيستي كشور می گوید: از روز 20 آبان قانون جدید فرزندخواندگی اجرايي مي‌شود و دادگاه‌ها و مراكز قانوني، بر اساس قانون جديد آراي خود را صادر خواهند كرد و ملاك واگذاري فرزندان اين قانون است.
رضا رزاقي ابراز می کند: البته در سازمان بهزيستي، اجراي اين قانون منوط به تدوين و ابلاغ آيين‌نامه‌ اجرايي آن است كه بر اساس قانون، سازمان بهزيستي و دستگاه‌هاي مرتبط سه ماه براي تهيه‌ اين آيين‌نامه وقت دارند.
وي تاکید می کند: خانواده‌هايي كه از تاريخ اجرايي شدن اين قانون در 20 آبان‌ماه تقاضاي فرزندخواندگي خود را تسليم مراجع قانوني كنند بر اساس قانون جديد برايشان تصميم‌گيري مي‌شود.
رزاقی می افزاید: در صورتي كه دادگاه، آنان را واجد صلاحيت بداند و رأي صادر كند قاعدتا متقاضيان بايد تا ابلاغ آيين‌نامه‌ اجرايي قانون صبر كنند تا نحوه‌ واگذاري به آنان مشخص شود.
كارگاه‌ها یی براي بالابردن كيفيت فرايند فرزندخواندگي
وی با اشاره به برگزاری كارگاه های مشاوره‌ فرزندخواندگي در سراسر کشور و از جمله در مشهد بیان می کند: اين كارگاه‌ها براي بالابردن كيفيت فرايند فرزندخواندگي، موفقيت و پايداري اين امر و پيشگيري از فسخ يا انحلال فرزندخواندگي برگزار مي‌شود.
وي عنوان می کند: روان‌شناسان و مددكاران بهزيستي قبل از اينكه فرزندخوانده‌اي به خانواده‌ تحويل شود صلاحيت‌هاي فكري، اجتماعي و رواني خانواده را بررسي و با آنها مفصلا گفتگو می كنند تا زمينه‌ پذيرش فرزند جديد در خانواده مورد ارزيابي قرار گيرد.
رزاقی اظهار می کند: اگر  خانواده ای  شرايط لازم براي فرزندخواندگي را دارا نيست باید تغييراتي انجام دهد تا اين شرايط ايجاد شود.
[تصویر:  IMG10325915.JPG]
والدین نابارور صد در صد متقاضیان فرزندخواندگی در قانون قبلی
وي تاکید می کند: صد درصد متقاضيان فرزندخواندگي در قانون قبلي از طريق ناباروري به اين فرايند وارد مي‌شدند و اين موضوع، بحث‌هايي را در زوج‌هايي كه سال‌ها به دنبال بچه بوده وهزينه‌هاي زيادي را صرف اين كار كرده بودند به وجود مي‌آورد كه تا اين مسائل حل نشود زمينه‌ خانواده براي پذيرش فرزند مناسب نمی شود.
رزاقی تصریح می کند: والدين ناباروری كه مي‌خواهند فرزندی به سرپرستی بگيرند بايد بدانند كه اين فرزند نيازهايي دارد و به مهر و محبت والدين نيازمند است.
وي ابراز می کند: خانواده‌هايي كه در حال حاضر به صورت امين‌موقت فرزندخوانده مي‌پذيرند اگر چه نمي‌توانند براي آنها شناسنامه بگيرند اما از لحاظ خانوادگي، تربيتي و رواني، وضعيت بهتري دارند زيرا بچه‌هاي ديگري هم داشته‌اند و وضعيت خانواده متعادل است.
رزاقی همچنین در زمينه تبصره‌ ازدواج والدين با فرزند خوانده می گوید: اين كار ممنوع است.
پذيرش و فرزندخواندگي فرزندان بدسرپرست كه يكي از دغدغه‌هاي سازمان بهزيستي است در قانون جديد حل شده و از طرفي، همه‌ خانواده‌ها حتي آنها كه فرزند دارند مي‌توانند فرزند خوانده داشته باشند در حالي كه در قانون قبلي، فقط زوج‌هاي نابارور مي‌توانستند بچه از بهزيستي بگيرند.
یکی از مزایای اجرای قانون جدید  فرزند خواندگی پذيرش فرزندخوانده واگذاری فرزند به دختران و زنان مجرد سن بالا است كه شرايطی دارد و جزئيات آن در آيين‌نامه اجرايي مشخص خواهد شد.
------------------------
گزارش: ملیحه زرین پور
 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  افزایش کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در شیرخوارگاه ها اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,250 10-19-2015، 05:30 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  80 درصد کودکان بهزیستی بدسرپرست هستند اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,514 03-12-2015، 12:31 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  شرایط واگذاری کودکان بدسرپرست MEARAJ 0 2,418 12-01-2014، 10:28 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  رفع مشکل قانونی واگذاری کودکان بی سرپرست به خانواده ها اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,502 06-29-2014، 02:51 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  22هزار کودک بی شناسنامه در مشهد اطلاعات اجتماعی ایران 0 2,544 05-16-2014، 01:03 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  واگذاری سرپرستی کودک بی‌سرپرست به زنان مجرد؛ فرصت یا تهدید مهرورزان افق 0 2,056 12-01-2013، 06:36 PM
آخرین ارسال: مهرورزان افق

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران